Gewehr 41

Allikas: Vikipeedia

Gewehr 41 ehk G.41 (M) oli 2. maailmasõja ajal Saksamaal toodetud poolautomaatne vintpüss.

Kaliiber: 7.92x57 mm Tüüp: poolautomaatne püssirohugaasidel töötav, pöörleva poltlukuga Pikkus: 1172 mm Raua pikkus: 550 mm Kaal: 5,02 kg Salv: 10 padrunit

Ajalugu[muuda | muuda lähteteksti]

Pärast Versailles lepingu sõlmimist loobuti Saksamaal iselaadivate individuaal tulirelvade välja töötamisest, jalaväe peamiseks relvaks sai kergekuulipilduja mida toetavad vintpüssidega (Kar. 98) laskurid. Alles II maalilma sõja algul sai selgeks, et Saksa armee vajab ka poolautomaat vintpüssi. Selle tulemusena esitas Saksa armee tehnilised tingimused uue iselaadiva vintpüssi tootmiseks, muuhulgas oli tingimus, et relva saab ka käsitsi ümberlaadida. Konkursile esitati kaks relva Mauser G.41 (M) ja Walter G.41 (W). Tootmise ja katsetamise käigus selgusid relval olulised puudused -relv ei olnud töökindel, lisaks oli relva tootmine ja hooldamine palju keerulisem kui konkureerival Walter G.41 (W). Peale testimist 1942. a. lükati Mauser G.41 (M) tagasi ja armeele valiti Walter G.41 (W) mudel. Üldse valmistati Mauser G.41 (M) 15 000 tk.

Tööpõhimõte[muuda | muuda lähteteksti]

Mauser G.41 (M)-on poolautomaatne vintpüss mis kasutab relva ümberlaadimiseks püssirohugaaside energiat. Suudmeraua otsas on gaasikolb mida gaasikambrisse paiskuvad püssirohugaasid suruvad lasu ajal tagasi. Kuna gaasikolb asub relva suudmel siis on see suhteliselt lühikese käiguga, gaasikolb on lukuga ühenduses küllalt pika survevarda (need on olulised puudused) abil millega lasu järel tõugatakse lukk tagasi, taandurvedru abil ette liikudes haarab lukk salvest uue padruni ja jääb lukustatult eesmisse asendisse kuni uue lasu sooritamiseni. Salve täitmiseks peab poltluku käepideme pöörama ülemisse asendisse kus ta taha välja tõmmates haarab kaasa luku ja vabastab salve täitmise ava, salve saab täita kas tavalise Mauser padruni pidemega (2x5 padrunit) või spetsiaalse 10 padruni kassetiga. Laadimise lõpetab poltluku ette surumine ja lukustamine käepideme alla pööramisega.

G.41 (M)-l oli 10 padruniga salv, mis erinevalt G-43st relva küljest ära ei käinud.