Mine sisu juurde

Gewehr 41

Allikas: Vikipeedia

Gewehr 41 ehk G.41 (M) oli II maailmasõja ajal Saksamaal toodetud poolautomaatne vintpüss.

Kaliiber: 7,92x57 mm Tüüp: poolautomaatne püssirohugaasidel töötav, pöörleva poltlukuga Pikkus: 1172 mm Raua pikkus: 550 mm Kaal: 5,02 kg Salv: 10 padrunit

Pärast Versailles' lepingu sõlmimist loobuti Saksamaal iselaadivate individuaaltulirelvade väljatöötamisest, jalaväe peamiseks relvaks sai kergekuulipilduja, mida toetasid vintpüssidega (Kar. 98) laskurid. Alles II maailmasõja algul sai selgeks, et Saksa armee vajab ka poolautomaatvintpüssi.

Selle tulemusena esitas Saksa armee tehnilised tingimused uue iselaadiva vintpüssi tootmiseks, sealhulgas ka nõude relva käsitsi ümberlaadimiseks. Konkursile esitati kaks relva: Mauser G.41 (M) ja Walter G.41 (W). Tootmise ja katsetamise käigus selgusid Mauseri relval olulised puudused - relv ei olnud töökindel, lisaks oli relva tootmine ja hooldamine palju keerulisem kui konkureerival Walter relval. Peale testimist 1942. aastal lükati Mauser G.41 (M) tagasi ja armeele valiti Walter G.41 (W) mudel. Üldse valmistati Mauser G.41 (M) 15 000 tk.

Tööpõhimõte

[muuda | muuda lähteteksti]

Mauser G.41 (M) on poolautomaatne vintpüss, mis kasutab relva ümberlaadimiseks püssirohugaaside energiat. Suudmeraua otsas on gaasikolb, mida gaasikambrisse paiskuvad püssirohugaasid suruvad lasu ajal tagasi. Kuna gaasikolb asub relva suudmel, siis on see suhteliselt lühikese käiguga. Gaasikolb on lukuga ühenduses küllalt pika survevarda (need on olulised puudused) abil, millega lasu järel tõugatakse lukk tagasi, taandurvedru abil haarab lukk etteliikudes salvest uue padruni ja jääb lukustatult eesmisse asendisse kuni uue lasu sooritamiseni.

Salve täitmiseks peab poltluku käepideme pöörama ülemisse asendisse, kus see taha väljatõmmates haarab kaasa luku ja vabastab salve täitmise ava. Laadimise lõpetab poltluku ettesurumine ja lukustamine käepideme allapööramisega.

Salve saab täita kas tavalise Mauseri padrunipidemega (2x5 padrunit) või spetsiaalse 10 padruni kassetiga.