Fluxbox

Allikas: Vikipeedia
Fluxbox

Fluxbox kohandatud välimusega
Viimane väljalase 1.3.7 / 8. veebruar 2015 Muuda Vikiandmetes
Kirjutatud keeles C++
OS UNIXi-laadne operatsioonisüsteem
Arenduse staatus aktiivne
Suunitlus aknahaldur
Litsents MIT
Veebisait www.fluxbox.org

Fluxbox on X Window Systemi aknahaldur.

Fluxbox põhineb C++-s kirjutatud aknahalduri Blackbox versioonil 0.61.1.[1] Samas keeles on kirjutatud ka Fluxbox. Mõlemad programmid on ka sarnased: samad värvid, sama akende asetus ja stiilide täielik kattumine. Kummagi loomise eesmärk oli kirjutada kompaktne aknahaldur, mis vajaks vähe mälu.

Fluxboxi kasutajaliides koosneb vaid tegumiribast ja hüpikmenüüst, mis kutsutakse välja hiire paremklõpsuga töölaual.[1] Ikoonide tugi on minimaalne: vaikeikoone ei kasutatagi, aga neid saab programmi iDesk abil lisada. Põhiline seadistus on talletatud tekstifailidesse, sealhulgas menüü ehitus ja sõrmistikukombinatsioonid, mis mingeid tegevusi käivitavad.[2] Töö alguses on töölaud puhas, näha pole muud kui tegumiriba. Tegumiribal kuvatakse peale töötavate tegumite veel töölaua nimi ja kell. Programme saab käivitada lisaks otseteedele ka hüpikmenüü kaudu, kust tuleb valida käivitatava programmi nimi.

Fluxbox ühildub Extended Window Manager Hintsi standardiga.[3]

Fluxbox võib pakkuda mõningast silmailu: muuta saab värve, kaldeid, piire ja mõningaid muid välimuse tunnuseid, näiteks viimased versioonid toetavad ümaraid nurki ja graafikaelemente. Efektide haldurid, näiteks xcompmgr ja transset-df, saavad muuta töölaua elemendid ja aknad läbipaistvaks. Täiendusi pakub ka IDeski, fbdeski või ROX Desktopi kasutamine. Fluxboxil on hulk vahendeid, mis Blackboxil puuduvad, näiteks sakkidega aknad ja konfigureeritav päiseriba.[4]

Kuna Fluxbox kasutab vähe mälu ja laadub kiiresti, siis kasutatakse seda mitmes LiveCD distributsioonis, näiteks Knoppix STD ja GParted. See oli vaikeaknahaldur Damn Small Linuxis ja antiXis, kuid asendati JWM-iga vastavalt 2007 ja 2009. Praegu on see vaikeaknahalduriks PCFluxboxOSis, mis on PCLinuxOSi versioon, ja Linux Minti Fluxbox CE-s. 2007. aasta oktoobris lasti välja Fluxbuntu, mis on Fluxboxi ja teisi vähe mälu vajavaid rakendusi sisaldav Ubuntu.[5]

Fluxboxi konfiguratsioonifailid asuvad kasutaja kodukataloogi alamkataloogis .fluxbox. Sõrmistiku otseteed salvestatakse failis ~/.fluxbox/keys, menüüde välimus failis ~/.fluxbox/menu. Kõik, mis käivitatakse töö alustamisel, on failis ~/.fluxbox/startup ja Fluxboxi konfiguratsioonifail on ~/.fluxbox/init. Algajaid vahel hirmutab graafilise konfigureerimiskeskkonna puudumine: kõik muudatused tuleb käsitsi konfiguratsioonifailides teha. Siiski on hiljem Fluxboxi jaoks välja töötatud graafiline konfigureerimisprogramm fluxconf.

Võimalused[muuda | muuda lähteteksti]

Aknahalduri Fluxbox tähtsamad võimalused on järgmised: juurmenüü avamiseks tuleb töölaual paremklõpsata, juurmenüü on kohandatav, toetatakse taustapilte, töötavad rakendused ilmuvad tegumiribale, on olemas töölaua otseteed ja toetatakse töölaua teemasid.[1]

Viited[muuda | muuda lähteteksti]

  1. 1,0 1,1 1,2 Mike Saunders (märts 2008). "Lightweight window managers" (Inglise k.). Future Publishing.{{netiviide}}: CS1 hooldus: tundmatu keel (link)
  2. Michel J. Jordan. "Using the Fluxbox Window Manager" (Inglise k.). Linux Online Inc.{{netiviide}}: CS1 hooldus: tundmatu keel (link)
  3. "Fluxbox EWMH Support" (Inglise k.). Originaali arhiivikoopia seisuga 19.08.2009. Vaadatud 09.09.2009.{{netiviide}}: CS1 hooldus: tundmatu keel (link)
  4. "Eye candy – Fluxbox-wiki". Originaali arhiivikoopia seisuga 13. oktoober 2007. Vaadatud 3. märtsil 2010.
  5. "Fluxbuntu Koduleht". Originaali arhiivikoopia seisuga 26. september 2007. Vaadatud 3. märtsil 2010.

Välislingid[muuda | muuda lähteteksti]