Tekstifail

Allikas: Vikipeedia

Tekstifail (ka TXT-failivorming; inglise keeles tuntud ka kui "plain text" või lihtsalt "text file") on lihtsaim elektroonilise tekstidokumendi vorming, sisaldades vaid tähti, kirjavahemärke, tühikuid ja reavahetusi, sellest ka nimetus lihttekst (plain text). Levinuim failinime laiend on .txt (kasutusnäide: "mingifail.txt").

Lihttekst formaadis failid koostatakse mingi kindla kooditabeli alusel, milleks algselt olid enamasti inglise tähestikul põhinevad 7- ja 8-bitised EBCDIC ja ASCII/ANSI kooditabelid. Kuna need ajalooliselt enimkasutatud kooditabelid ei toeta paljudes teistes keeltes kasutatavaid tähemärke (näiteks eesti keele ametlikus kooditabelis ISO-8859-15 toodud täpi- ja katusega tähti), on viimasel ajal hakanud lihttekstifailide koostamisel valdavaks muutuma Unicode'i standard, mis sisaldab üle 34 168 eri tähemärgi enam kui 24 keelest. Võrdluseks, 7-bitine ASCII kooditabel toetab 128 märki.

Lihttekstifaile, mis kasutavad ainult ASCII-koode, nimetatakse ka ASCII-failideks.

Lihttekst on masinloetav ja kõige kergemini porditav tekstivorming, sest seda toetavad praktiliselt kõik rakendused kõigil arvutiplatvormidel.

Vaata ka[muuda | muuda lähteteksti]