Standard

Allikas: Vikipeedia
Disambig gray.svg  See artikkel räägib normdokumendist; mööblitootja kohta vaata artiklit Standard (ettevõte)

Standardiks nimetatakse konsensuse alusel koostatud ja tunnustatud asutuse poolt vastuvõetud normdokumenti, milles tuuakse reeglid, juhtnöörid ja omadused tegevuste või nende tulemuste kohta üldiseks ja korduvaks kasutamiseks ja mis on suunatud korrastatuse optimaalse taseme saavutamisele antud kontekstis.

Tunnustatud standardeid koostatakse kolmel tasandil:

 1. rahvuslikud standardid: on koostatud rahvuslike standardimisorganisatsioonide poolt; näiteks Eesti standardimisorganisatsioon (EVS), Soome standardimisorganisatsioon(SFS), Saksa standardimisorganisatsioon(DIN) ja nii edasi.
 2. Euroopa standardid: on koostatud Euroopa standardimisorganisatsioonide: Euroopa Standardimiskomitee(CEN) ja Euroopa Elektrotehnika Standardimiskomitee(CENELEC) poolt. Euroopa standardid on kättesaadavad rahvuslike standardimimisorganisatsioonide liikmete vahendusel, kes avaldatud need identsel kujul rahvuslike standarditena. Euroopa standardi tähiseks on EN, millele eelneb selle oma rahvusliku standardina avaldanud standardimisorganisatsiooni tähis; nt Eestis EVS-EN, Soomes SFS-EN, Saksas DIN-EN jne.
 3. rahvusvahelised standardid: on koostatud rahvusvaheliste standardimisorganisatsioonide: Rahvusvaheline Standardimisorganisatsioon (ISO) ja Rahvusvaheline Elektrotehnikakomisjon(IEC) poolt..

Standardite liigid[muuda | redigeeri lähteteksti]

Standardeid liigitatakse vastavalt standardi käsitlusalale ja koostamise eesmärgist lähtuvalt järgmiselt (standardi EVS-EN 45020:2008 järgi)[1]:

 1. Põhistandard
 2. Terministandard
 3. Katsetusstandard
 4. Tootestandard
 5. Protsessistandard
 6. Teenusestandard, teenuste standard
 7. Ühilduvusstandard
 8. Deklareeritavate omaduste standard
 9. Kavandamisstandard
 10. Ohutusstandard

Vaata ka[muuda | redigeeri lähteteksti]

Viited[muuda | redigeeri lähteteksti]