Mine sisu juurde

Flash Airlinesi lend FSH604

Allikas: Vikipeedia

Flash Airlinesi reis FSH604 oli Egiptuse tšarterlennukompanii Flash Airlines tšarterlend.

3. jaanuaril 2004 kukkus sellel reisil lennuk Boeing 737-300 Punasesse merre Naama lahe piirkonnas umbes 15 km Sharm ash-Shaykhist lõuna pool. Hukkusid kõik 135 reisijat, kellest 133 olid Prantsuse turistid (nende seas palju koolivaheajalt naasvaid lapsi ja üks 7-liikmeline perekond), üks jaapanlane ja üks marokolane, ning kõik 13 egiptlastest meeskonnaliiget.

Pärast Itaalia turistidega saabumist tõusis lennuk tunni aja pärast, pisut enne koitu, kell 4.44 või 4.45 Ida-Euroopa aja järgi, õhku Sharm as-Shaykhist (Egiptus), et lennata Kairo kaudu Pariisi. Kairos pidi meeskond välja vahetatama. Viie minuti pärast kadus lennuk radariekraanilt. Piloot ei võtnud juhtimiskeskusega ühendust.

Lennukil oli õhkutõusmise ajal probleeme ja lennukit püüti nähtavasti ümber pöörata. Lennuk oli jõudnud umbes 1,7 km kõrgusele, tegi vasakpöörde, nagu planeeritud, kuid muutis minut hiljem kurssi ja pööras paremale. Pöörde ajal kukkus ta merre.

Üks 45-aastane naisreisija helistas mobiiltelefoniga oma vennapojale Pariisi, öeldes, et lennuga on midagi korrast ära. Seejärel kuuldus kõrvalseisva stjuardessi karje ning ühendus katkes.

Kokkupõrge merega jättis järele ainult väikesed tükid. Päästjad leidsid veepinnalt üksnes väikesi lennukiosi, esemeid ja üksikuid inimkehade osi. Õnnetuskohas on Punase mere sügavus 800–1000 meetrit (tegemist on Süüria-Aafrika lõhega). Musta kasti sai suure sügavuse tõttu otsida ainult robotitega. Lennuki vrakk leiti 400 m sügavusest. Reisijad olid päästevestides.

Egiptuse välisministri Ahmed Maheri ja tsiviillennundusministri Ahmed Mohamed Shafiq Zaki esialgsel teatel neli tundi pärast õnnetust oli õnnetuse põhjuseks tehniline rike. Õnnetuse toimumise ajal kardeti terrorismi rahvusvahelistel lendudel. Suurbritannia peaminister oli parajasti Sharm as-Shaykhi piirkonnas puhkamas. Kuigi Jeemeni terroristid kuulutasid, et tegu on nende kättemaksuga, välistati terrorismiversioon enam-vähem kohe, sest lennuk purunes alles kokkupuutes veepinnaga. Lisaks teati, et kompaniil oli varemgi olnud probleeme turvalisusega. Terrorirünnak oleks tähendanud hoopi Egiptuse turismile ja ühtlasi kogu majandusele.

Lennuk oli ehitatud 1993. aastal. Seda hooldati regulaarselt Norras. Lennuki kapten oli sõjasangar ning üle 7000-tunnise lennu- ja üle 2000-tunnise instruktorikogemusega piloot.

4. jaanuaril pidas Pariisi kardinal Jean-Marie Lustiger Pariisi Jumalaema kirikus ohvrite mälestuseks missa.

Kaks kuud pärast õnnetust lõpetas Flash Airlines oma tegevuse.

Õnnetuse uurimine

[muuda | muuda lähteteksti]

17. ja 18. jaanuaril toodi pinnale lennuki mustad kastid. Õnnetust asus uurima komisjon, mis koosnes USA, Prantsusmaa ja Egiptuse ekspertidest. Uurimise raport avalikustati 2006. aasta märtsis. Õnnetuse lõplikes põhjustes komisjon selgusele ei jõudnud. Eksperdid ei välistanud tehnilist viga, kuigi USA uurijad pidasid tõenäolisemaks lennufirma väljaõppe puudulikkust ja kaudset pilootide süüd.

Mustade kastide lindistustelt ja instrumendinäitude salvestistelt selgus, et kapten alustas vasakpööret, nagu ette nähtud, seejärel lülitas aga sisse autopiloodi, mis instrumendinäitude järgi otsustades kohe uuesti välja lülitus (lülitati). Lennuki nina tõusis järsult püsti ja kiirus vähenes, kuid kapten ei paistnud seda märkavat. Seejärel hakkas lennuk kiiresti kalduma ja paremale pöörama. Uurijad oletasid, et kapten kaotas suunataju ja sattus segadusse, sest koges vastuolu oma veendumuse ja näidikute info vahel. Halva nähtavuse korral, kui ei ole ühtki visuaalset pidepunkti, võib piloote tabada desorientatsioon. Oletati ka, et kaaspiloot tajus olukorda adekvaatsemalt, kuid ei julgenud kogenuma kolleegi otsuseid kahtluse alla seada. Selgusetuks jäi ka asjaolu, kuidas õnnestus lennuk vahetult enne kokkupuudet veepinnaga enam-vähem kontrolli alla saada.

Välislingid

[muuda | muuda lähteteksti]