Päästevest

Allikas: Vikipeedia
Jump to navigation Jump to search
Tüdruk päästevestiga

Päästevest on veesõidukil olija isikliku ohutuse abivahend, vestikujuline ese, mis hoiab kandjat vette kukkumisel veepinnal.

Päästevestid on valmistatud ujuvast materjalist või on automaatselt gaasiga täidetavad. Päästevesti värviks on SOLASe kohaselt kollane, oranž või punane, mis võimaldavad vettekukkunuid efektiivsemalt leida. Tähelepanu äratamiseks peavad päästevestil olema ka helkurribad ja vile, ning avamerel kasutatavatel päästevestidel autonoomne tuli. Päästevest aitab neid, kes mingil põhjusel ei ole pärast vette kukkumist teadvusel (füüsiline vigastus, põrutus, alajahtumine, hingamisraskused). Päästevest toob hädasolija vee peale, kraega vest keerab inimese õigetpidi ja hoiab pead veest väljas.

Alates 2006. aastast peavad kõik lahtise väikelaeva pardal olijad sõidu ajal kandma päästevesti,[viide?] purjejahil lisaks ohutusvööd. Päästevahendite klassifitseerimisel kasutatakse mõistet "kandevõime" ning neid tähistatakse 50 N, 100 N, 150 N, 275 N (N – njuuton). Eesti seadusandluse kohaselt on merel ja laevatatavatel sisevetel nõutud päästevest kandejõuga alates 100 N.

Päästevest Euroopas ja Ameerika Ühendriikides [1][muuda | muuda lähteteksti]

Ameerika Ühendriikide Rannavalve reguleerib päästevestide tähistusi Ameerika Ühendriikides ja need erinevad Euroopa omadest. Siiani on Ameerika Ühendriikides olnud kasutusel kolm tüüpi:

  • avamere päästevest (tüüp 1) – keerab vette kukkunud teadvuseta inimese selili;
  • kaldalähedase veekogu päästevest (tüüp 2) – tavaliselt keerab vette kukkunud inimese selili;
  • abivahend ujumiseks (tüüp 3).

Praegu nimetatakse vanu tüüpe ümber, et harmoneerida süsteemi. Eesmärgiks on, et edaspidi oleks Ameerika Ühendriikides müüdavaid veste võimalik võrrelda ISO standardiga. Uuemad päästevestid kannavad tähiseid Level 50, Level 70, Level 100, Level 150 ja Level 275.

Samas on lubatud edasi kasutada ka vanemate tähistega päästeveste, kuni need kunagi aeguvad.

Vaata ka[muuda | muuda lähteteksti]

Kaks prantsuse buldogit päästevestidega ujumas

Viited[muuda | muuda lähteteksti]

Välislingid[muuda | muuda lähteteksti]