Fjodor Tjuttšev

Allikas: Vikipeedia
Fjodor Tjuttšev (1867)

Fjodor Ivanovitš Tjuttšev (Федор Иванович Тютчев; 5. detsember 1803 Ovstugi küla Orjoli kubermang27. juuli 1873) oli vene luuletaja, diplomaat ja konservatiivne publitsist.

Tjuttšev sündis vaesunud aadliperekonnas ning sai koduse kasvatuse Semjon Raitšilt, kes oli hiljem ka Mihhail Lermontovi koduõpetaja. Pärast Moskva ülikooli lõpetamist sai ta suunamise Välisasjade kolleegiumisse, kus ta määrati tööle Venemaa keisririigi diplomaatilisse esindusse Münchenis.

Tjuttšev oli 18221837 Vene diplomaat Münchenis ja 1837 Torinos. Saatkonnas täitis ta kohalike olude kohta infokogumise ja Venemaale edastamise ülesandeid[1], samuti Venemaa kohta positiivse kujundi loomisega Euroopa ajakirjanduses.

1844. aastal naasis ta Venemaale, kus määrati keiser Nikolai I poolt riigikantsleri juurde eriülesannetega ametnikuks. Pärast seda töötas Peterburis välisministeeriumi tsensorina (председатель иностранного цензурного комитета). Ta tundis Heinrich Heinet ja Friedrich Wilhelm Joseph von Schellingit.

Kirjanduslik looming[muuda | muuda lähteteksti]

Ta ei osalenud kirjanduselus ega nimetanud end kirjameheks. Siiski on talt säilinud nelisada luuletust, mida Venemaal tihti tsiteeritakse.

Умом Россию не понять,

Аршином общим не измерить:

У ней особенная стать —

В Россию можно только верить.“

Varaseid luuletusi lõi ta 18. sajandi traditsioone järgides. 1830. aastatel olid tema värssides tugevad euroopa (eriti saksa) romantismi mõjutused. See on filosoofiline (meditatiivne) lüürika, milles mõtiskletakse maailmakõiksuse, inimese saatuse ja looduse üle. 1840. aastatel kirjutas ta poliitilisi artikleid Venemaa ja Lääne tsivilisatsiooni suhetest. 1850. aastatel lõi Tjuttšev armastusluuletusi, milles mõtestas armastust tragöödiana. Need värsid ühendati hiljem Denisjeva tsükliks, J. A. Denisjevale pühendatud luuletuste tsükliks. 1860.1870. aastatel domineerisid Tjuttševi loomingus poliitilised luuletused.

Tema kõige kuulsam luuletus on "Silentium!", kahetsus, et üks inimene ei või iialgi teisest lõplikult aru saada. Rida "Kuid öeldus vale ringi käib" on üks Tjuttševi kõige tihedamini tsiteeritud mõtteteradest, nagu ka "Venemaad pole võimalik mõistusega võtta" ja "Ei keegi saa ette tunda, kuidas ta sõna vastu kajab".

Isiklikku[muuda | muuda lähteteksti]

Fjodor Tjuttšev oli abielus saksa päritolu Eleonora Petersoniga.

Teosed eesti keeles[muuda | muuda lähteteksti]

Viited[muuda | muuda lähteteksti]

Kirjandus[muuda | muuda lähteteksti]

  • Valmar Adams, "Fjodor Tjuttševist ja tema retseptsioonist Eestis". Artiklikogumik "Vene kirjandus, mu arm", Eesti Raamat, Tallinn 1977, lk 206–216.
  • Juri Nagibin, "Tjuttšev ulmsi" (biograafiline novell). Kogumik "Armastuse saar", Eesti Raamat, Tallinn 1981, lk 109–119.

Välislingid[muuda | muuda lähteteksti]