Fakt

Allikas: Vikipeedia

Fakt (ladina keele sõnast factum 'tehtud') on tõsiasi ehk tõik.[1] On tegelik asjade seis[viide?].

Fakte saab väljendada tõeste väidetega.

Fakt loodusteaduses[muuda | redigeeri lähteteksti]

Loodusteaduses on fakti olemasolu ühelt poolt tagatud sellega, et nähtus või asi vastab teooriale ja on selle raames kooskõlaliselt kirjeldatav, teiselt poolt aga kontrollitakse teooriaid endid sellega, et vaadatakse, kas nad vastavad faktidele. See teeb fakti mõiste loodusteaduse raames problemaatiliseks.

Faktilisus filosoofias[muuda | redigeeri lähteteksti]

Uuskantiaanluse raames sai tavaks vastandada fakte ja norme. Fakt osutab selle järgi eelkõige millegi tegelikkusele ehk sellele, et miski on, aga ei ütle, mis see iseendast on. Faktilisus pole seega piisav inimese elu puudutavate otsuste tegemiseks, sh ühiskonna asjade otsustamiseks, ajaloolise tegelikkuse mõtestamiseks ja faktiteaduste metoodika ei kõlba selliste väärtusi puudutavate valdkondade käsitlemiseks. Nende valdkondade puhul kerkibki fakti asemel põhimõisteks väärtus.

Martin Heidegger räägib oma peateoses "Olemine ja aeg" inimese olemasolu (Dasein) faktilisusest, millega ta osutab eelkõige inimese surelikkusele, kuid samas on faktilisus seotud olemasolu heidetusega kui selle et-olemise vältimatute karakteristikutega laiemalt. Faktilisust tõlgendatakse siin kogemuse eelteoreetilisest iseloomust lähtuvalt.

Vaata ka[muuda | redigeeri lähteteksti]

Viited[muuda | redigeeri lähteteksti]

  1. E. Vääri "Võõrsõnade leksikon" 2000