Evengi keel

Allikas: Vikipeedia
evengi keel (Эвэды̄ турэ̄н)
Kõneldakse Venemaa, Mongoolia, Hiina
Kokku kõnelejaid ~20 000
Keelesugulus tunguusia
Keelekoodid
ISO 639-1 ISO 639-3 evn
Keele leviala

Evengi keel on suurim keel tunguusi keelte seas. Seda kõneleb umbes 20 000 (eri allikates 11 000 kuni 29 000) evenki Venemaal, Mongoolias ning Hiinas. Sellel keelel on kolm murderühma – põhja-, lõuna- ja idamurded, mis jagunevad 29 murdeks: 26 Venemaal ning 3 Hiinas ja Mongoolias. Levinuim on hailari murre Venemaal. Kirjakeel tekkis aastal 1931 (mõne allika järgi 1920) Nõukogude Liidus, kus algselt kasutati ladina kirja ning aastal 1937 võeti kasutusele kirillitsa. Evengi keel on väljasuremisohus – 2002. aasta seisuga kõneles 97,2% evenkidest vene keelt.[1].

Morfoloogia[muuda | muuda lähteteksti]

Iga morfeem on kergesti äratuntav ning ei oma mitut erinevat tähendust. Selles keeles on 13 käänet ning eristatakse ainsust, mitmust, esimest, teist ja kolmandat isikut. Evengi keeles puuduvad prefiksid ning käändeid märgitakse sufiksitega. Seeõttu sarnaneb evengi keel väga mongoolia keelele. Evengi keelele on omane SOV (subjekt, objekt, verb)- tüüpi sõnajärg. Tähestikus on 8 täishäälikut ja 15 konsonanti. [2].

Numbrid 1-10[muuda | muuda lähteteksti]

  1. umūn
  2. dyūr
  3. ilan
  4. dygin
  5. tunŋa
  6. nyuŋun
  7. nadan
  8. dyapkun
  9. egin
  10. dyān

[3]

Tähestikud[muuda | muuda lähteteksti]

ladina[muuda | muuda lähteteksti]

http://www.omniglot.com/images/writing/evenki_lat.gif[4]

mongoolia[muuda | muuda lähteteksti]

http://www.omniglot.com/images/writing/evenki_mng.gif[5]

vene[muuda | muuda lähteteksti]

http://www.omniglot.com/images/writing/evenki.gif[6]

Keelenäited[muuda | muuda lähteteksti]

Kõik inimesed sünnivad vabade ja võrdsetena oma väärikuselt ja õigustelt. Neil on mõistus ja südametunnistus ning nende suhtumist üksteisesse peaks kandma vendluse vaim - Упкат илэл ты̄нмукирди, урэ̄лди мэ̄нңи са̄рича̄ди балдыдяра. Нуңартын дялитви, һалдяндыви биси, мэмэгӣлвэр аяралды̄дяна тэдет о̄мамачитын.

Ma tunnen teda – bi nungan ma sa

Ma jahin oravaid – bi uliki je vadam

Tavaliselt toovad mehed küttepuid – bejel mokare gennevki

See naine loeb raamatut – tar asi knigava tangdaran

[7]

Keelenäide Youtubes 1[8] Keelenäide Youtubes 2[9]

Üldine[muuda | muuda lähteteksti]

Kuna evengid tegelevad põhilised karjakasvatusega, on neil väga suur loomi puudutav sõnavara. Erinevast soost ning vanusest loomade puhul kasutatakse sadu erinevaid sõnu. Nt. Yi Yu tähendab kolm lehma ning Yi n alpha tähendab kolm pulli. Tian Tian tähendab aga viite viie aasta vanust pulli. Esimene inimene, kes evengi keelt uurima hakkas, oli soome keeleteadlane Alexander Castren. [10] , [11]

Viited:[muuda | muuda lähteteksti]