Eufooria (Ameerika teleseriaal)

Allikas: Vikipeedia
Eufooria
"Eufooria" ingliskeelne logo
Stsenarist Sam Levinson
Režissöör Augustine Frizzell, Sam Levinson, Jennifer Morrison, Pippa Bianco
Jutustaja Zendaya
Helilooja Labrinth
Riik Ameerika Ühendriigid
Hooaegu 2
Jagusid 18
Linastamine
Kanal HBO
Esmaeeter 16. juuni 2019
Eesti kanal Telia TV
Välislingid
Ametlik koduleht
Sissekanne IMDb-s
Sissekanne Filmiveebis

"Eufooria" on HBO kanalil linastuv Ameerika teismeliste draamasari, mille on loonud ja peamiselt kirjutanud Sam Levinson, ning mis põhineb Ron Leshemi ja Daphna Levini samanimelisel Iisraeli minisarjal. Sarja peategelane Rue Bennett (Zendaya) on võõrutusravil olev teismeline narkosõltlane, kes püüab maailmas oma kohta leida. Sarja tegevus seob omavahel keskkooliõpilaste kogemusi pere, identiteedi, sõltuvuse, armastuse, seksi ja uimastitega.

"Eufooria" tegevprodutsentide hulka kuuluvad Levinson, Zendaya, Ron Leshem ja Gary Lennon. Sari on filmitud Ulysses S. Granti keskkoolis Los Angeleses, Californias ja Sony Studios Californias Culver Citys. Sari on pälvinud positiivseid hinnanguid, saades kiidusõnu selle kinematograafia, süžee, muusika, näitlejate (eriti Zendaya, Schaferi ja Sweeney) esituste ja küpsete teemade kohtlemise eest. Samas on seriaal saanud kriitikat paljude alasti- ja seksistseenide tõttu, mida paljud leiavad olevat liiast teismelistele orienteeruvas sarjas. Eufooria on HBO ajaloo teine vaadatuim saade "Troonide mängu" järel.

"Eufooria" esimene osa esilinastus 16. juunil 2019. Sarja uuendati teiseks hooajaks 2019. aasta juulis. Kaks ühetunnist erisaadet esilinastusid 2020. aasta detsembris ja 2021. aasta jaanuaris. Teine hooaeg esilinastus 9. jaanuaril 2022 ning 2022. aasta veebruaris uuendati sari kolmandaks hooajaks. Sari on pälvinud rohkesti tunnustust, sealhulgas olles väljapaistva draamasarja Primetime Emmy auhinna nominent. Zendaya võitis oma esituse eest kaks Primetime Emmy auhinda ja satelliidiauhinna parima draamasarja naisnäitleja kategoorias. Zendaya oli teisel hooajal nomineeritud samale auhinnale, nagu ka Sydney Sweeney, Colman Domingo ja Martha Kelly.

Osade pealkirjad[muuda | muuda lähteteksti]

Paljud esimese hooaja osade pealkirjad viitavad 1990. aastate lõpu ja 2000. aastate alguse laulupealkirjadele, mis on seotud osade endaga. Näiteks "'03 Bonnie ja Clyde" on viide Jay-Z ja Beyoncé 2002. aastal välja antud samanimelisele laulule. Nate Jacobsi ja Maddy Perezi lojaalne suhe selles osas peegeldab Jay-Z ja Beyoncé vahelist suhet laulus.

Osatäitjad ja tegelased[muuda | muuda lähteteksti]

Zendaya mängib sarja peategelase Rue Bennetti rolli
 • Zendaya – Ruby (Rue) Bennett, teismeline narkosõltlane, kes on värskelt võõrutusravist välja saanud ja püüab maailmas oma kohta leida. Ta on ka sarja jutustaja.
 • Maude Apatow – Lexi Howard, Rue lapsepõlve parim sõber ja Cassie noorem õde
 • Angus Cloud – Fezco, kohalik narkodiiler, kes on Ruega lähedalt seotud.
 • Eric Dane – Cal Jacobs, Nate'i range, nõudlik isa, kellel on kaksikelu.
 • Alexa Demie – Maddy Perez, Nate'i tüdruksõber ja hiljem eks.
 • Jacob Elordi – Nate Jacobs, keskkoolisportlane, kelle vihaprobleemid varjavad tema seksuaalset ebakindlust.
 • Barbie Ferreira – Kat Hernandez, tüdruk, kes võitleb kehapositiivsuse eest ning eksperimenteerib oma seksuaalsusega.
 • Nika King – Leslie Bennett, Rue ja Gia ema.
 • Storm Reid – Rue noorem õde Gia Bennett.
 • Hunter Schafer – Jules Vaughn, transsooline tüdruk, kes astub pärast linna kolimist tormilisesse suhtesse Ruega.
 • Algee Smith – Christopher McKay, noor jalgpallur ja Cassie endine poiss-sõber, kellel on raskusi ülikooliga kohanemisega
 • Sydney Sweeney – Cassie Howard, Lexi vanem õde ja McKay endine tüdruksõber, kellel on kurikuulus seksuaalminevik, mis teda jätkuvalt kummitab.
 • Alanna Ubach – Suze, Lexi ja Cassie ema.
 • Colman Domingo – Ali Muhammed, narkosõltuvusest taastuv mees, kes esineb sageli Rue anonüümsete narkomaanide koosolekutel ja saab lõpuks tema sponsoriks
 • Javon Walton – Ashtray, Fezi mitteametlikult adopteeritud "väikevend" ja narkodiiler.
 • Austin Abrams – Ethan Daley, Kat'i armsam.
 • Dominic Fike – Elliot, Rue uus sõber, kes satub tema ja Julesi vahele ning hakkab kogemata nende suhet lõhestama.

Muusika[muuda | muuda lähteteksti]

"Eufooria" partituuri koostas inglise laulja ja laulukirjutaja ja plaadiprodutsent Labrinth. Labrinthi ja Zendaya esitatavale laulule "All for Us " vihjatakse kogu 1. hooaja jooksul, enne kui seda esitatakse suure muusikalise numbrina hooaja lõpus. Labrinth astub sarka 2. hooajas üles koos Zendayaga kirikustseenis, esitades temaga koos loo "I'm Tired".

Sarjas kasutatakse rohkesti [1] ka popmuusikat, sealhulgas hiphoppi, trap'i, R&B-d, eksperimentaalset, indie rock'i, standardit ja doo-wop'i. Mõnes osas on lausa üle 20 loo. [2] "Eufooria" esimesel hooajal tehtud töö eest võitsid muusikajuhendajad Jen Malone ja Adam Leber 2020. aasta muusikajuhendajate gildi auhinna parima teledraama muusika juhendamise eest. [3]

Viited[muuda | muuda lähteteksti]

 1. Maicki, Salvatore (8. juuli 2019). "How Euphorias music supervisor Jen Malone soundtracks the show's adolescent hedonism". The Fader. Originaali arhiivikoopia seisuga 13. juuni 2020. Vaadatud 8. augustil 2020.
 2. Grobar, Matt (10. juuli 2020). "Euphoria Music Supervisor Jen Malone On The Clearance Challenges Of Sam Levinson's "Intense, Special Project"". Deadline Hollywood. Originaali arhiivikoopia seisuga 3. august 2020. Vaadatud 8. augustil 2020.
 3. Nordyke, Kimberly; Howard, Annie (2. veebruar 2020). "Guild of Music Supervisors Awards: Once Upon a Time,' Queen & Slim Among Winners". The Hollywood Reporter. Originaali arhiivikoopia seisuga 2. märts 2020. Vaadatud 8. augustil 2020.