Esa Saarinen

Allikas: Vikipeedia
Esa Saarinen

Esa Jouni Olavi Saarinen (sündinud 27. juulil 1953 Hyvinkääl) on soome filosoof, Helsingi Ülikooli ja Helsingi Tehnikaülikooli õppejõud.

Saarinen omandas doktorikraadi 1978. aastal Helsingi Ülikoolis loogikat ja keelefilosoofiat käsitleva väitekirjaga "Backwards-Looking Operators in Intensional Logic and in Natural Language". Doktorikraadi omandamisest tänaseni on Saarinen töötanud Helsingi Ülikooli teoreetilise filosoofia dotsendina. Aastatel 2002–2007 oli Saarinen korraline professor Helsingi Tehnikaülikoolis. Rööbiti akadeemilise tegevusega on Saarinen töötanud konsultandina Soome tööstuses, muuhulgas ka Nokia ja Marimekko heaks, juurutades "filosoofiat juhtidele" ka tegelikus elus.

Looming[muuda | muuda lähteteksti]

Uuendusliku ja akadeemilisuse piire ületava filosoofina tegi Saarinen endale nime juba 1980ndatel. 1994. aastal nägi ilmavalgust Saarise rahvusvaheliselt tuntuim teos, Mark C. Tayloriga kahasse kirjutatud "Imagologies: Media Philosophy", mis käsitleb postmodernistliku kultuuri meediafilosoofiat.[1]

Esa Saarise raamatus "Länsimaisen filosofian historia huipulta huipulle Sokrateesta Marxiin" (1985) on lennukalt ja selgelt esitletud Lääne filosoofia ajaloo kesksemaid tegelasi. Saarinen ise kutsub ennast "argifilosoofiks". Üheks oma filosoofia põhiküsimuseks peab Saarinen "hea elu" võimalikkust. Tema filosoofia on tavalugejale köitev ja hõlpsalt loetav "elav filosoofia", mida Saarinen ise kutsub "sokraatiliseks". Saarineni filosoofia eesmärk on panna kuulaja mõte liikuma ning lugeja filosoofiga kaasa mõtlema. Sellise taotlusega on ka eesti keeles ilmunud "Symposium" ja "Filosoofia!" (vt "Teosed").

Lektor[muuda | muuda lähteteksti]

Saarinen on avaliku elu tegelasena ekstravertne ja karismaatiline isiksus, ta loengud on üliõpilaste seas, aga ka laiemalt ülipopulaarsed. Akadeemilistes ringkondades on Saarineni nimetatud punkdoktoriks kõmulise intervjuu järgi ajalehes Helsingin Sanomat, kus nii nimetas Saarineni intervjueerija, esseist Jan Blomstedt, ja seda kinnistas ka järgnevalt ilmunud raamat oma pealkirjaga "Punk-akatemia".[2] Muu hulgas on Saarinen oma loengutes käsitlenud tõelust, edu saavutamist, juhtimisfilosoofiat, paarisuhteteemasid jms. Saarise loenguid on avaldatud ka CD-dena.

Isiklikku[muuda | muuda lähteteksti]

Saarinen on abielus Pipsa Pallasvesaga, kellega tal on kaksikpojad Oliver ja Jerome.

5. märtsil 2014 oli Esa Saarien teel Otaniemi Dipoli kongressikeskusse (Espoos), kui teda ründas hoone peaukse ees noaga 21-aastane üliõpilane.[3] Pussitamise järel toimus rüselus ja tekkinud vigastused vajasid haiglaravi.[4] Postimehe andmetel toibub pussitamise ohver Esa Saarinen Meilahti haiglas (Helsingis).[5]

Poja Jerome Saarineni vahendusel edastatud pressiteates avaldatu põhjal soovib Esa taas peatselt loenguid pidada, osaleda koos teiste inimestega headuse loomisel ja jätkata argifilosoofia teel.[6]

2. aprillil 2014 suundus filosoof Otaniemi Dipoli kongressikeskusse ärajäänud loengut pidama.[7]

Tunnustused[muuda | muuda lähteteksti]

Teosed eesti keeles[muuda | muuda lähteteksti]

Viited[muuda | muuda lähteteksti]

  1. Mark C. Taylor, Esa Saarinen. Imagologies: Media Philosophy. London, Routledge 1994 ISBN 041510338X
  2. Jan Blomstedt, Esa Saarinen. Punk-akatemia: Kirjallinen pamfletti. Soundi-kirja 10. Pirkkala, Lehtijussi 1980. ISBN 951-639-003-X.
  3. Saska Saarikoski, Puukotettu Esa Saarinen palasi rikospaikalle: "Se oli taistelua elämästä ja kuolemasta", Helsingin Sanomat, veebiversioon (vaadatud 12.04.2014) (soome keeles)
  4. Kotimaa, 5.03.2014, Professori Esa Saarista puukotettiin – epäillään suunnitelluksi teoksi, veebiversioon (vaadatud 10.03.2014) (soome keeles)
  5. Üliõpilane pussitas Soome tuntud filosoofi Esa Saarineni, 10. märts 2014, veebiversioon (vaadatud 10.03.2014)
  6. Näin Esa Saarinen kommentoi puukotusta, Filosofi Esa Saarinen kertoo poikansa välittämässä tiedotteessa eilisestä puukotuksesta., 6.3.2014, veebiversioon (vaadatud 10.03.2014) (soome keeles)
  7. Elina Kirssi, Esa Saarinen palasi töihin - "oikea hetki tulla takaisin", Kolmapäev, 2.4.2014, 15.10, veebiversioon (vaadatud 12.04.2014) (soome keeles)

Välislingid[muuda | muuda lähteteksti]

Videod[muuda | muuda lähteteksti]