Eris

Allikas: Vikipeedia
 See artikkel räägib jumalannast; kääbusplaneedi kohta vaata artiklit 136199 Eris, teiste tähenduste kohta vaata lehekülge Eris (täpsustus)

Eris (vanakreeka keeles Ἔρις "tüli") on vanakreeka tülijumalanna.

Eris Atika mustafiguurilisel kylix'l, umbes 575-525 eKr

Eris oli Nyxi (öö) tütar, sõjajumal Arese õde. Et Erist polnud kutsutud Peleuse ja Thetise pulmapeole, heitis ta kättemaksuks külaliste hulka kuldõuna, millele oli kirjutatud "kõige kaunimale". Jumalannad Hera, Athena ja Aphrodite, kellest igaüks nõudis õuna endale, kutsusid tüli lahendama Parise. Kuna Aphrodite oli tõotanud aidata Parisel endale saada Helenat, määras Paris õuna Aphroditele. See otsus sai Trooja sõja ajendiks.

Kultuuriline mõju[muuda | muuda lähteteksti]

Diskordiaanlus[muuda | muuda lähteteksti]

Eris on kaasaegse Diskordiaanliku religiooni matroonjumalanna. Selle usundi juured ulatuvad 1950ndatesse, mil Gregory Hill ning Kerry Wendell Thornley andsid varjunimede Malaclypse the Younger ning Omar Khayyam Ravenhurst all välja diskordiaanluse algteksti Principia Discordia. Diskordiaanlik versioon Erisest ei ole sama pahatahtlik kui tema kreeka-romaani originaal.

Erise algset Principia Discordia kontseptsiooni laiendas hiljem ulmekirjanduslik triloogia Illuminatus!, mille kirjutasid Robert Shea ning Robert Anthony Wilson. Selles teoses on Eris üks peategelasi.

Vaata ka[muuda | muuda lähteteksti]