Erich Maria Remarque

Allikas: Vikipeedia
Mine navigeerimisribale Mine otsikasti
Erich Maria Remarque

Erich Maria Remarque (kodanikunimi Erich Paul Remark; 22. juuni 1898 Osnabrück, Saksamaa25. september 1970 Locarno, Šveits) oli saksa kirjanik.

Remarque on saanud kuulsaks põhiliselt romaanikirjanikuna, ehkki ta kirjutas nooruses ka esseid ja lühijutte ning 1956. aastal näidendi "Lõpp-peatus" (eesti keeles 1962)

Elukäik[muuda | muuda lähteteksti]

Erich Maria Remarque sündis Osnabrückis raamatuköitja pojana. Pärast põhikooli lõpetamist õppis Osnabrücki katoliiklikus õpetajate seminaris.

Aastal 1916 läks sõdurina rindele; sai mitu korda haavata. Pärast Esimest maailmasõda jätkas õpinguid ning tegi juhutöid raamatupidaja, müügiagendi, hauaplaatide müüja, klaveriõpetaja ja organistina. Samuti kirjutas ta teatrikriitikat Osnabrücki ajalehtedele.

Hiljem elas ta Hannoveris ja Berliinis. Berliinis elades töötas Erich Maria Remarque väljaande Sport im Bild spordiuudiste toimetajana.

Aastal 1931 lahkus Erich Maria Remarque Saksamaalt ning läks elama Maggiore järve äärde Ticino kantonisse Ronco sopra Asconasse Locarno lähedale. Aastal 1938 võeti temalt Saksa kodakondsus.

Aastal 1939 emigreerus ta USA-sse, kus esialgu elas Los Angeleses (1939–1943) ja hiljem kolis New Yorki. Aastal 1947 sai ta USA kodakondsuse. Alates 1948. aastast elas Erich Maria Remarque vaheldumisi New Yorgis ja Šveitsis, Ronco sopra Asconas.

25. veebruaril 1958 abiellus Remarque filminäitleja Paulette Goddardiga. See oli tema kolmas abielu. Enne seda abiellus ta kaks korda Ilsa Jeanne Zambouiga.

Erich Maria Remarque suri 25. septembril 1970 Locarnos.

Looming[muuda | muuda lähteteksti]

Erich Maria Remarque sai oma 1929. aastal ilmunud romaaniga "Läänerindel muutuseta" kuulsaks peaaegu üleöö. Tema romaan tõlgiti umbes 50 keelde ning juba 1930. aastal vändati selle põhjal ka film. Filmi režissöör oli Lewis Milestone.

Aastal 1931 ilmus tema teine romaan "Tagasitee". Aastal 1933 lasksid natsionaalsotsialistid Erich Maria Remarque'i teosed nende sõjavastasuse tõttu avalikult põletada ning temalt võeti ära Saksa kodakondsus.

Aastal 1945 ilmus esialgu ingliskeelses tõlkes romaan "Arc de Triomphe". Ka selle romaani põhjal väntas Lewis Milestone 1948. aastal filmi. Filmis tegid kaasa Ingrid Bergman ja Charles Boyer.

Tema viimane romaan "Varjud paradiisis" ilmus 1971. aastal postuumselt, aasta pärast tema surma.

Teosed[muuda | muuda lähteteksti]

Kirjandus[muuda | muuda lähteteksti]