Läänerindel muutuseta

Allikas: Vikipeedia
Jump to navigation Jump to search
Läänerindel muutuseta
Remarque Im Westen nichts Neues 1929.jpg
Saksa esmatrüki kaas
Autor Erich Maria Remarque
Originaali pealkiri Im Westen nichts Neues
Tõlge Grete Koch (1929)

Viktor Tomberg (1983)

Kaane kujundaja Peet Aren
Päritolumaa Saksamaa Saksamaa
Keel saksa
Žanr(id) sõjaromaan
Kirjastaja Propyläen
Eesti kirjastaja Tapper
Avaldamisaeg 1929
Eesti avaldamisaeg 1929
Lehekülgi 186

"Läänerindel muutuseta" on Erich Maria Remarque'i romaan sõjakoledustest Esimese maailmasõja päevil ja sõjast naasnute raskustest tavaellu tagasi pöördumisel.

Romaan ilmus esmalt 1928. aasta lõpul ajakirjas Vossische Zeitung ja tervikteosena 1929. aasta alguses. Esimese kolme aastaga tõlgiti romaan 25 keelde, kaasa arvatud eesti keelde, ning raamatut müüdi kokku üle 2,5 miljoni eksemplari. Tänaseks on teos tõlgitud enam kui 50 keelde.

1930. aastal vändati teose põhjal Oscari võitnud linateos.

Teose põhiteemad[muuda | muuda lähteteksti]

Remarque annab ülevaate sõjakoledustest ja nende mõjust sõduritele sõdurite endi silme läbi. Samas ei pea ta ise Esimeses maailmasõjas osalenuna oma jutustust objektiivseks. Remarque'i sõnutsi on tegu ühe väikese sõdurite salga seiklustega.

Sõjakoledused[muuda | muuda lähteteksti]

Sõjakoleduste käsitlemine on teoses paljuski realistlik ja dramaatiline. Keemiarelvade ja kuulipildujate kasutuselevõtt on sõjapidamise teinud surmavamaks ja julmemaks kui varem. Remarque kirjeldab värvikalt igapäevast elu rindel, kus kaevikud on pideva suurtükitule all, lahinguväli on kaetud laipadega ning sõdurite elusid ohustavad mürkgaas ja snaiprid. Kirjeldatud on ka koledusi hospidalis.

Sõja mõju sõduritele[muuda | muuda lähteteksti]

Sõja keskel olemisel ja osalisel äralõigatusel muust maailmast on sõduritele suur psühholoogiline mõju. See ei seisne ainult hirmus iga hetk kuulitabamus saada, gaasirünnaku alla jääda või suurtüki killuga pihta saada, vaid ka erinevate närvivapustuste üle elamises. Kaevikutes ebainimlikes tingimustes elamine ja pidev oht hoiab sõdurite närvid kogu aeg pingul. Isegi kui neil on õnne ja nad erinevalt piinarikalt surnud kaaslastest sõja lõpus koju tagasi saavad, on nad vaimselt hävitatud.

Eestikeelsed väljaanded[muuda | muuda lähteteksti]

Välislingid[muuda | muuda lähteteksti]