Valdemar IV: erinevus redaktsioonide vahel

Mine navigeerimisribale Mine otsikasti
resümee puudub
P (→‎top: link par (+masintoim) using AWB)
Resümee puudub
Valdemari valitsusajal, [[1349]]. aastal, puhkes Taanis [[katk]], mis hävitas ligi poole maa elanikest. Katk süvendas kriisi põllumajanduses ja rahutusi riigis.
 
[[1361]] vallutas Valdemar erakordselt jõhkral sõjakäigul [[Gotland]]i, mis jäi Taani valdusse kuni [[Brömsebro rahu]] sõlmimiseni [[1645]]. aastal. [[Visby]] avas oma väravad vallutajale ilma lahinguta. Valdemar IV kontrollis Läänemere laevandust ning maksustas väina läbivad kaubalaevad ja muutis tollimaksude sisseviimisega [[Øresund]]i ([[Jüüti poolsaar]]e ja [[Skandinaavia]] vahel asuva väina) läbimise hansakaupmeestele erakordselt raskeks. [[Vendi hansalinnad]] kuulutasid Taani vastu välja "Kaperkriegi" (kaaperdamissõja), kuid jubasee järgmiselebaõnnestus. [[1362]]. aastal kuulutasidpurustas Valdemar sõjategevuses Hansa Liiduga [[Helsingborgi lahing|Helsingborgi merelahing]]us vastase laevastiku, kuid kaotas võitluse [[Holstein]]i, [[Mecklenburg]]i ülikute, taani aadlike, [[Hansa Liit|Hansa Liidu]] linnadja selle peale[[Madalmaad]]e Taanile sõjalinnade, mis lõppesei kuulunud Hansa Liitu [[1370koalitsioon]]ile Valdemari([[Kölni lüüasaamisegaKonföderatsioon]]).
 
[[1370]]. aastal sõlmitud [[Stralsundi rahuleping]] oli suureks löögiks Taani rahvusvahelisele mõjule, kuid vabastas kuningas Valdemari riigisisese aadlike vastupanu mahasurumiseks.
Kui Valdemar 1375. aastal suri, ei olnud tema pojad enam elus. Ametlikult astus Taani troonile Valdemari tütre [[Margrete I|Margrete]] ja tema abikaasa [[Norra kuningas]] [[Håkon VI]] poeg [[Oluf II|Oluf]], tegelikuks valitsejaks sai aga Margrete.
{{vaata|Taani-Hansa sõda}}
Kui Valdemar 1375. aastal suri, ei olnud tema pojad enam elus. Ametlikult astus Taani troonile Valdemari tütre [[Margrete I|Margrete]] ja tema abikaasa [[Norra kuningas]] [[Håkon VI]] poeg [[Oluf II|Oluf]], tegelikuks valitsejaks sai aga [[Margrete I]].
 
{{algus}}
80 332

muudatust

Navigeerimismenüü