Håkon VI

Allikas: Vikipeedia

Håkon VI Magnusson (umbes 13401380) oli Norra kuningas 13431380. Ta oli Magnus VII poeg ja Margrete I abikaasa.

Tegelikult valitses Håkon kuningana alates 1355. aastast ning 1363 abiellus ta Taani kuninga Valdemar IV tütre Margretega. 1362 sai ta isa initsiatiivil ka Rootsi kaaskuningas. 1363. aastal võttis Rootsi Riiginõukogu tema isalt Rootsi kuninga tiitli ja kutsus kuningaks Albrechti Mecklenburgist, kes tuli Saksamaalt Rootsi ja krooniti kuningaks 1364. Osa Lääne-Rootsist jäi edasi Magnus VII võimu alla, kuid 1365 langes Håkon VI isa rootslaste kätte vangi. 1370 sündis Håkonile poeg Olav, kellest sai hiljem nii Taani kui ka Norra kuningas. 1371 toimus Rootsis ülestõus ning Håkon VI läks ülestõusnute abiga Stockholmi piirama. Selle käigus saavutas ta kokkuleppe, millega loobus vastutasuks oma isa vabastamise eest Rootsi krooni nõudlusest.

Perekond[muuda | redigeeri lähteteksti]

1363. aastal abiellus Håkon Taani kuninga Valdemar IV tütre Margretega. Abielust sündis poeg Olav (1370–1387), kes valitses Norrat Olav IV ja Taanit Oluf III nime all.

Sugupuu[muuda | redigeeri lähteteksti]

Håkon VI Magnusson Norra ja Rootsi kuningas Magnus VII Södermanlandi hertsog Erik Magnusson Rootsi kuningas Magnus Aidalukk
Holsteini printsess Helvig
Norra printsess Ingeborg Håkonsdotter Norra kuningas Håkon V Magnusson
Rügeni printsess Eufemia
Namuri krahvitar Blanche Namuri krahv Jean I Flandria krahv Guy de Dampierre
Luxembourgi krahvitar Isabelle
Merode daam Marie d'Artois Philippe d'Artois
Bretagne printsess Blanche

Vaata ka[muuda | redigeeri lähteteksti]

Välislingid[muuda | redigeeri lähteteksti]