Reinimaa: erinevus redaktsioonide vahel

Mine navigeerimisribale Mine otsikasti
Eemaldatud 3 baiti ,  1 aasta eest
P
resümee puudub
PResümee puudub
PResümee puudub
 
'''Reinimaa''' ({{Keel-de|Rheinland}}) on ajalooline piirkond [[Lääne-Euroopa]]s, peamiselt [[Saksamaa]]l [[Reini jõgi|Reini jõe]] kallastel<ref>Dickinson, Robert E (1964). ''Germany: A regional and economic'' wild ''geography'' (2nd ed.). London: Methuen, p. 357 ff. {{ASIN|B000IOFSEQ}}.</ref>. Uuemal ajal on sellest saanud üldisem nimi Saksamaa alade kohta Reini kesk- ja alamjooksul [[Bingen am Rhein|Bingen]]i linnast [[Holland]]i piirini või [[Neckar]]i jõest [[Köln]]ini<ref>Marsden, Walter (1973). ''The Rhineland'', Hastings House, New York. ISBN 978-0-8038-2070-8.</ref>. Läänes ulatub Reinimaa [[Luksemburg]]i, [[Belgia]] ja [[Madalmaad]]e piirideni; idas hõlmab see vaid linnu, mis asuvad Reini ääres. Üldjoontes kattub see nime tänapäevase kasutusega, välja arvatud [[Saarimaa]].
 
Kahe maailmasõja vahel tähistas "Reinimaa" kogu okupeeritud ja demilitariseeritud tsooni lääne pool Reini, sealhulgas sillapäid jõe idakaldal. Pärast Prantsuse võimu aluse läänekalda kokkukukkumist [[19. sajand]]i alguses annekteeris [[Preisi kuningriik]] saksa- ja hollandikeelsed ([[Jülich-Cleves-Berg]]) alad jõe kesk- ja alamjooksul. Preisi valitsus moodustas neist aladest [[Reini provints]]i (tuntud ka ''Reini Preisimaa'' nime all); see nimi sisaldub tänapäeval [[Reinimaa-Palatinaat|Reinimaa-Palatinaadi]] ja [[PõhjaNordrhein-Rein-VestfaalWestfalen]]i liidumaadeliidumaa nimedes. Pärast [[Esimene maailmasõda|Esimest maailmasõda]] okupeeris Reinimaa lääneosa [[Antant]], seejärel demilitariseeriti see [[Versailles' rahu]]lepingu alusel. Saksa armee [[Reinimaa remilitariseerimine|remilitariseeris Reinimaa]] [[1936]]. aastal osana diplomaatilisest jõudemonstratsioonist, kolm aastat enne [[Teine maailmasõda|Teise maailmasõja]] algust.
 
Piirkonna lõuna- ja idaosa on peamiselt künklikud ([[Westerwald]], [[Hunsrück]], [[Taunus]] ja [[Eifel]]) ning seda lõhestavad jõeorud, eelkõige Rein ja [[Mosel]]. Põhjaosa hõlmab [[Ruhr]]i org.
136 665

muudatust

Navigeerimismenüü