Haumea (kääbusplaneet): erinevus redaktsioonide vahel

Allikas: Vikipeedia
Eemaldatud sisu Lisatud sisu
Dexbot (arutelu | kaastöö)
P Eemaldatud mall Link GA; keelelinkide äramärkimine nüüd Vikiandmetes
PResümee puudub
33. rida: 33. rida:
|avastamise_aeg = [[2005]]
|avastamise_aeg = [[2005]]
}}
}}
'''Haumea''' on [[Päikesesüsteem]]i viies [[kääbusplaneet]], mis avastati [[2005]]. aastal 2003. aastal tehtud fotode analüüsil ja seni oli tuntud vaid koodi 2003 EL61 järgi.
'''Haumea''' on [[Päikesesüsteem]]i viies [[kääbusplaneet]], mis avastati [[2005]]. aastal 2003. aastal tehtud fotode analüüsi käigus ning oli seni tuntud vaid koodi 2003 EL61 järgi.


Oma nime sai ta [[havailased|havai]] maa- ja viljakusjumalanna [[Haumea]] auks.
Kääbusplaneet sai nime [[havailased|havai]] maa- ja viljakusjumalanna [[Haumea]] auks.


Haumea on munakujuline [[taevakeha]], mille mõõtmed on Pluutoga võrreldavad. Selle piklik kuju võib astronoomide arvates tulla kiirest pöörlemisest, mille põhjustas miljardite aastate tagune kokkupõrge mõne teise objektiga.
Haumea on munakujuline [[taevakeha]], mille mõõtmed on võrreldavad Pluuto omadega. Selle piklik kuju võib astronoomide arvates tulla kiirest pöörlemisest, mille on põhjustanud miljardite aastate tagune kokkupõrge mõne muu objektiga.


Haumea tiirleb [[Päike]]se ümber [[Neptuun]]ist natuke kaugemal ja tema ümber tiirlevad ka kaks kuud – [[Hi'iaka]] ja [[Namaka]].
Haumea tiirleb [[Päike]]se ümber [[Neptuun]]ist natuke kaugemal ning tema ümber tiirleb kaks kuud – [[Hi'iaka]] ja [[Namaka]].


==Vaata ka ==
==Vaata ka ==

Redaktsioon: 18. aprill 2019, kell 14:20

Haumea (kääbusplaneet)
Haumea koos oma kuude Hi'iaka ja Namakaga kunstniku ettekujutuse järgi
Füüsikalised omadused
Kaaslasi 2 (Hi'iaka, Namaka)
Ajalugu
Avastamise aeg 2005

Haumea on Päikesesüsteemi viies kääbusplaneet, mis avastati 2005. aastal 2003. aastal tehtud fotode analüüsi käigus ning oli seni tuntud vaid koodi 2003 EL61 järgi.

Kääbusplaneet sai nime havai maa- ja viljakusjumalanna Haumea auks.

Haumea on munakujuline taevakeha, mille mõõtmed on võrreldavad Pluuto omadega. Selle piklik kuju võib astronoomide arvates tulla kiirest pöörlemisest, mille on põhjustanud miljardite aastate tagune kokkupõrge mõne muu objektiga.

Haumea tiirleb Päikese ümber Neptuunist natuke kaugemal ning tema ümber tiirleb kaks kuud – Hi'iaka ja Namaka.

Vaata ka

Välislingid