Aktsia: erinevus redaktsioonide vahel

Mine navigeerimisribale Mine otsikasti
Eemaldatud 351 baiti ,  7 aasta eest
resümee puudub
Resümee puudub
{{toimeta}}
 
'''Aktsia''' ([[inglise keel]]es ''share'', ''stock'') on [[väärtpaber]], mis esindab proportsionaalset osalust [[aktsiaselts]]i [[aktsiakapital]]is ning annab selle omanikule ehk [[aktsionär]]ile mitmeid õigusi.
 
 
==Aktsiate omamisega kaasnevad õigused==
#Aktsionäril on õigus osa võtta aktsiaseltsi kõrgeima juhtorgani [[aktsionäride üldkoosolek]]u tegevusest, mis tavaliselt toimub korrapäraselt. Koosoleku otsused võetakse vastu hääletusega, kusjuures üks aktsia annab aktsionäride üldkoosolekulvastab tavaliselt üheühele [[hääl (valimised)|hääl]]eele. Eelnevas näites on aktsionäril üldkoosolekul 1% hääli. Aktsionäride koosolek valib [[aktsiaseltsi nõukogu|nõukogu]]., Nõukogumis kinnitab [[aktsiaseltsi juhatus]]e, mis hakkab tegelema ettevõtte jooksvate küsimustega ja millel on nõukogu ees [[aruandluskohustus]]. Nõukogu ülesandeksAktsionäridel on valvataseega juhatuse tegevuse järele ja suhelda aktsionäridega. Etkoosolekul nõukogu nimetabvalides omakorda ametisse ettevõtte juhatuse, on aktsionäridel kui ettevõtte osanikel koosolekul osalemise ja hääletamisegakaudne võimalus osaleda [[ettevõte|ettevõtte]] juhtimises.
 
#Aktsionäril on õigus osa võtta aktsiaseltsi kõrgeima juhtorgani [[aktsionäride üldkoosolek]]u tegevusest, mis tavaliselt toimub korrapäraselt. Koosoleku otsused võetakse vastu hääletusega, kusjuures üks aktsia annab aktsionäride üldkoosolekul tavaliselt ühe [[hääl (valimised)|hääl]]e. Eelnevas näites on aktsionäril üldkoosolekul 1% hääli. Aktsionäride koosolek valib [[aktsiaseltsi nõukogu|nõukogu]]. Nõukogu kinnitab [[aktsiaseltsi juhatus]]e, mis hakkab tegelema ettevõtte jooksvate küsimustega ja millel on nõukogu ees [[aruandluskohustus]]. Nõukogu ülesandeks on valvata juhatuse tegevuse järele ja suhelda aktsionäridega. Et nõukogu nimetab omakorda ametisse ettevõtte juhatuse, on aktsionäridel kui ettevõtte osanikel koosolekul osalemise ja hääletamisega võimalus osaleda [[ettevõte|ettevõtte]] juhtimises.
#Aktsionäril on õigus proportsionaalsele osale ettevõtte [[kasum]]ist, mis jaotatakse aktsionäride vahel [[dividend]]idena. Eelnevas näites on aktsionäril õigus 1%-le jaotatavast kasumist.
#Aktsionäril on õigus osale [[aktsiaseltsi lõpetamine|aktsiaseltsi lõpetamisel]] allesjäänud varast, eelnevas näites 1% ettevõtte varale.
#Aktsionäril on ka muud [[seadus]]es sätestatud ja [[põhikiri|põhikirjaga]] ette nähtud [[subjektiivne õigus|õigus]]ed.
 
==Aktsiate liigid==
 
=== Lihtaktsia ===
[[Lihtaktsia]] (inglise keeles ''common stock'') on tavaline hääleõigusega aktsia. Aktsionär saab tulu [[aktsiahind|aktsiahinna]] tõusust ja ettevõtte poolt makstavatest dividendidest. Et lihtaktsiaid on oluliselt rohkem kui eelisaktsiaid, siis on lihtaktsiate [[likviidsus]] ja [[päevakäive]] oluliselt suuremad kui eelisaktsial.
 
=== Eelisaktsia ===
 
=== Aktsiatega kauplemine ===
Vabalt kaubeldavad aktsiad on noteeritud [[aktsiabörs]]idel. Avalikul börsil mitte kaubeldavadmittekaubeldavate aktsiate ostmiseks või müümiseks tuleb ise osapooled leida. Selleks, et noteerida aktsiat avalikul börsil, peavad olema täidetud selle börsi poolt seatud nõuded. Nende täitmist kontrollitakse nii enne noteerimist kui ka jooksvalt ajal, mil aktsia on noteeritud. Seega saab noteerida ainult aktsiat, mis vastab nõuetele praegu ja ka tulevikus.
 
== Aktsiaseltsi likvideerimine ==
 
==Välislingid==
*[https://www.riigiteataja.ee/ertakt/act.jsp?id=834159?leiaKehtiv Äriseadustik]
*[http://www.investopedia.com/university/stocks/ Stock Basics: Introduction]
*[http://www.worldsoldestshare.com// Oldest share]—the oldest share in the world (Voc 1606)
125 011

muudatust

Navigeerimismenüü