Kirik: erinevus redaktsioonide vahel

Allikas: Vikipeedia
Eemaldatud sisu Lisatud sisu
Resümee puudub
Resümee puudub
14. rida: 14. rida:
Sõna kirik eelkäija toodi keldi kristlaste poolt Inglismaale ja sealt keskeuroopasse. Saksas hakkas ''Kirche'' tähendama kristlikku usulist kogudust.
Sõna kirik eelkäija toodi keldi kristlaste poolt Inglismaale ja sealt keskeuroopasse. Saksas hakkas ''Kirche'' tähendama kristlikku usulist kogudust.


[[kristlus|Kristlikus]] ([[oikumeeniline|oikumeenilises]]) [[teoloogia]]s on kirik [[interkonfessionaalne]] koguduste liit, mille liikmeks saadakse läbi ristimise, koguduste vaimsus (spirituaalsus) on erinev. Selle käsitluse järgi rajas Jeesus [[algkogudus|algkogudus<nowiki/>e]], millest on ajaloos [[kultuur]]iliste ja [[poliitika|poliitiliste]] vastuolude tõttu välja kasvanud eri koolkonnad ehk "kirikud".
[[kristlus|Kristlikus]] ([[oikumeeniline|oikumeenilises]]) [[teoloogia]]s on kirik [[interkonfessionaalne]] organisatsioon või koguduste liit, mille liikmeks saadakse läbi ristimise. Ühe arusaama järgi rajas Jeesus [[algkogudus|algkogudus<nowiki/>e]], millest on ajaloos [[kultuur]]iliste ja [[poliitika|poliitiliste]] vastuolude tõttu välja kasvanud eri koolkonnad ehk "kirikud".


Tänapäeval on kirikud erinevate [[riitus]]te ([[kultus|kultuste]]) ja õpetuslike arusaamadega koguduste ühendused, mis tihti sõltuvad sellest, millises maailma osas on koguduste areng toimunud.
Tänapäeval on kirikud erinevate [[riitus]]te ([[kultus|kultuste]]) ja õpetuslike arusaamadega organisatsioonid või koguduste ühendused, mis tihti sõltuvad sellest, millises maailma osas on koguduste areng toimunud.


== Kirikute organisatsioonid ==
== Kirikute organisatsioonid ==

Redaktsioon: 10. september 2014, kell 18:26

Täpsustuslehekülg See on täpsustuslehekülg. Vajaduse korral muuda palun siia suunaval leheküljel lingi sihtkoht täpseks.


Sõna "kirik" on meie keelde tulnud nähtavasti saksa keele kaudu (<saksa Kirche). Paljudes keeltes on see sõna sarnane ning on saanud oma kõla kreekakeelsest sõnast "kyriakon" (<kreeka kyrion), mis tähendab "jumalale kuuluv" (vaata 1Kr 11:20; Ilm 1:10).

Sõnal kirik on eesti keeles mitu tähendust:

Ehkki sõna kirik on vahel pruugitud ka teiste usundite puhul, kasutatakse seda siiski kristluse kontekstis.

Sõna kirik eelkäija toodi keldi kristlaste poolt Inglismaale ja sealt keskeuroopasse. Saksas hakkas Kirche tähendama kristlikku usulist kogudust.

Kristlikus (oikumeenilises) teoloogias on kirik interkonfessionaalne organisatsioon või koguduste liit, mille liikmeks saadakse läbi ristimise. Ühe arusaama järgi rajas Jeesus algkoguduse, millest on ajaloos kultuuriliste ja poliitiliste vastuolude tõttu välja kasvanud eri koolkonnad ehk "kirikud".

Tänapäeval on kirikud erinevate riituste (kultuste) ja õpetuslike arusaamadega organisatsioonid või koguduste ühendused, mis tihti sõltuvad sellest, millises maailma osas on koguduste areng toimunud.

Kirikute organisatsioonid

Kirik organisatsioonina on ajaloos jagunenud kogudusteliitudeks, suuremad on

Vaata ka

Välislingid