Tähevärav SG-1: erinevus redaktsioonide vahel

Allikas: Vikipeedia
Eemaldatud sisu Lisatud sisu
AivoK (arutelu | kaastöö)
P kontinuum->kontiinum
MerlIwBot (arutelu | kaastöö)
120. rida: 120. rida:
[[bs:Stargate SG-1]]
[[bs:Stargate SG-1]]
[[br:Stargate SG-1]]
[[br:Stargate SG-1]]
[[bg:Старгейт SG-1]]
[[bg:Старгейт (сериал)]]
[[ca:Stargate SG-1]]
[[ca:Stargate SG-1]]
[[cs:Hvězdná brána (seriál)]]
[[cs:Hvězdná brána (seriál)]]
136. rida: 136. rida:
[[ka:ვარსკვლავთკარიბჭე SG-1]]
[[ka:ვარსკვლავთკარიბჭე SG-1]]
[[lt:Žvaigždžių vartai SG-1]]
[[lt:Žvaigždžių vartai SG-1]]
[[hu:Csillagkapu (filmsorozat)]]
[[hu:Csillagkapu (televíziós sorozat)]]
[[nl:Stargate SG-1]]
[[lv:Zvaigžņu Vārti SG-1]]
[[mn:Stargate SG-1]]
[[nl:Stargate SG-1 (televisieserie)]]
[[ja:スターゲイト SG-1]]
[[ja:スターゲイト SG-1]]
[[no:Stargate SG-1]]
[[no:Stargate SG-1]]
149. rida: 151. rida:
[[sh:Stargate SG-1]]
[[sh:Stargate SG-1]]
[[fi:Tähtiportti]]
[[fi:Tähtiportti]]
[[sr:Zvezdana kapija SG-1]]
[[sv:Stargate SG-1]]
[[sv:Stargate SG-1]]
[[tr:Yıldız Geçidi SG-1]]
[[tr:Yıldız Geçidi SG-1]]
[[uk:Зоряна брама]]
[[uk:Зоряна брама: SG-1]]
[[zh:Stargate SG-1]]
[[zh:星際之門:SG-1]]

Redaktsioon: 8. oktoober 2012, kell 01:39

Tähevärav SG-1
Stargate SG-1
Žanr Teadusulme
Stsenarist Brad Wright
Robert C. Cooper
Peaosades Richard Dean Anderson
Amanda Tapping
Christopher Judge
Don S. Davis
Michael Shanks
Corin Nemec
Ben Browder
Beau Bridges
Claudia Black
Tunnusmuusika helilooja Joel Goldsmith
Riik  Kanada
 USA
Keel inglise
Hooaegu 10
Jagusid 214 Muuda Vikiandmetes
Tootmine
Jao kestus u 43 minutit
Linastamine
Kanal SyFy Channel
Esmaeeter 1997 - 2008
Välislingid
Ametlik koduleht
Sissekanne IMDb-s

"Tähevärav SG-1" (originaalpealkiri Stargate SG-1) on USA - Kanada koostöös aastatel 1997 kuni 2007 toodetud ulmesari, mille tegevus toimub tänapäeval.

Tähevärav on 6,7 meetrise läbimõõduga maavälist raskemetalli (Naquadah) sisaldav ringikujuline seade, mis võimaldab liikumist kahe Tähevärava vahel mis tahes kehal (kaasa arvatud elusolendil) ning läbida pikki vahemaid universumis kõigest mõne sekundiga. Kasutades selleks esialgu hüpoteetilist Einsteini loodud ruumi kõverdamise teooriat, nii nimetatud "ussiaukudest" ("Worm hole"). Seda teooriat on 1998. aastal USA's püütud ka ülikiirendite abil tõestada.

Eestis näitas hiljuti sarja TV6, mis on juba pikemat aega näidanud "Tähevärava programmi", mis koosnes filmist Tähevärav, kõikidest Tähevärav : SG-1'he episoodidest, nendele järgnevatest filmidest Tähevärav: Tõelaegas ja Tähevärav: Kontiinum ning kõikidest Tähevärav : Atlantis episoodidest. Enne TV6'e sündi on Eestis varem seriaali näidanud ka TV3.

Sisu

Sari põhineb oma idees 1994. aastal kinodes linastunud täispikal mängufilmil Stargate ehk "Tähevärav".

Film algab sellega, kui 1928. aastal leitakse Egiptuses, Giza platoolt seninägemata rattakujuline ese, mis on kaetud paksu kiviplokkide kihiga, samade kattekivide kihi alt leitakse ka veidrad kivistised. Seejärel jõutakse sündmustega tänapäeva, kus Catherine Langford kutsub Dr. Daniel Jackson'i tõlkima kattekividelt leitud tekste. Dr. Jackson suudabki kahe nädalaga lahti-mõtestada tähevärava kordinaatide süsteemi olemuse, võimaliku sõjalise sissetungi vältimiseks otsustatakse hävitada tuumapommi abil tähevärav teisel poolt. Selleks pannakse kokku meeskond mida hakkab juhtima kolonel Jack O'Neil rühmaga saadetakse kaasa ka Dr. Jackson kes lubas leida võimaluse koju naasmiseks (märgid täheväraval on erinevad siinse tähevärava märkidest). Sündmuste arenedes teisel planeedil hävitakse tuumapommiga tähevärava asemel hoopis päikesejumal Ra kosmoselaev ning Dr Daniel Jackson otsustab jääda teisele planeedile.

Sari algab, kui filmi sündmustikust on möödunud orienteeruvalt paar aastat. Kuna algselt eeldati, et tegemist on ainult ühendusega 2 planeedi vahel, siis suureks üllatuseks saabub ühel mitte heal päeval läbi värava grupp inimesesarnaseid tulnukaid, kes korraldavad pisikese veresauna baasi valvava personali hulgas, võttes neist ühe kaasa vangiks.

"Tähevärava" programm taasalustatakse kiiresti, tuuakse pea sama meeskond, kes filmis olid, ja seiklus hakkab uuesti peale. Ning selgub, et Täheväravate võrku kuulub tuhandeid täheväravaid mitmetel taevakehadel. Sarjas toodud teooria alusel loodi Täheväravate võrk miljoneid aastaid tagasi rassi poolt, keda kutsutakse Ancient ehk "Iidsed". Iidsetel oli kaugele arenenud tsivilisatsioon, mida kroonis kõrgelt arenenud tähtede- ja galaktikatevaheline kommunikatsioonivõrk tähelaevade näol. Mingil hetkel avastasid nad aga "ussiaugu" tehnoloogia ja seejärel loobusid tähelaevade kasutamisest. Asustades lisaks meie galaktikale ka mitut naabergalaktikat, hääbus nende tsivilisatsioon teadmata põhjustel, jättes endast järele galaktikasse paisatud inimeste kogukonnad ja hulgaliselt tehnoloogiat - nende hulgas ka Täheväravate võrgu.

Kõige levinum teooria Iidsete saatusest on, et suurim enamus neist saavutas kehalise ja vaimse täiuslikkuse ning suundus niinimetatud "kõrgema" eksistentsi tasemele. Kuna Iidsete tehnoloogia kasutab käivitamiseks mentaalset aspekti ning seda saab kasutada ainult Iidsetega samasse geeniliini kuuluv isik (mis on säilinud umbes 30% maa elanikonnal näiteks), siis on osad inimesed võimelised kasutama ka Iidsete tehnoloogiat. Tähaväravate tehnoloogia on aga Iidsete varasemast loomingust ja seda on võimelised kasutama kõik mõistusega olendid, kes suudavad dešifreerida kordinatsiooni süsteemi, et avada ühendus 2 värava vahel.


Tegelased

Peategelased

Cheyenne mäekompleks Colorados, USAs, mis väljamõeldud koduks Tähevärava Juhtimiskeskusele.

Jack O’Neill (Richard Dean Anderson) – peategelane hooaegades 1-8 – USA Õhuväe kolonel ja eriüksuse veteran, kes juhtis esimest missiooni läbi tähevärava. Ta meelitatakse pensionipõlvest tagasi ning ta asub tööle SG-1-e juhina. Kaheksanda hooaja algul saab ta brigaadikindraliks ning asub tööle baasi komandörina. Enne üheksandat hooaega saadetakse ta tööle Washingtoni ning ta kõrgendatakse kindralmajoriks. Ta ilmub ka üheksandal ja kümnendal hooajal ning ka filmis „Tähevärav: Kontiinum“, kuid enam mitte peategelasena. Lisaks ilmub ta ka esimeses ja kolmandas seriaali „Tähevärav: Atlantis“ hooajas.

Cameron “Cam” Mitchell (Ben Browder) – peategelane hooaegades 9 – 10 – USA Õhuväe kolonelleitnand, kes saab üheksanda hooaja algul SG-1e uueks juhiks. Vaevaga, saab ta meeskonna endised liikmed tagasi ning juhib SG-1-te kuni seriaali lõpuni. Saab ametikõrgendust koloneliks enne teist SG-1-e filmi. Ilmub ka filmides „Tähevärav: Tõelaegas“ ning „Tähevärav: Kontiinum“.

Samantha “Sam” Carter (Amanda Tapping) – peategelane hooaegades 1-10 – Hiilgav noor astrofüüsik ja USA Õhuväe kapten, kes liitub SG-1-ega. Saab ametikõrgendust majoriks kolmandal hooajal ning kaheksanda hooaja algul kolonelleitnandiks, kes saab SG-1-e juhiks. Üheksandal ja kümnendal hooajal on kolonelleitnant Cameron Mitchelli abiline. Pärast filmi „Tähevärav: Tõelaegas“ sündmusi kõrgendatakse ta koloneliks ning ta saab uueks Atlantise komandöriks „Tähevärav: Atlantise“ neljandal hooajal. Taasühineb SG-1-ega filmis „Tähevärav: Kontiinum

Dr. Daniel Jackson (Michael Shanks) – peategelane hooeagades 1-5 ja 7-10 – Geniaalne egüptoloog, kelle ebausutavad teooriad püramiidide kohta viisid ta algsele tähevärava missioonile. Ta liitub SG-1-ega lootuses leida oma röövitud naine ning jääb meeskonna osaks, kuni ta tõuseb viienda hooaja lõpus kõrgemale tasandile. Pärast oma sunnitud naasemist maisele tasandile seitsmenda hooaja algul, taasühineb ta SG-1-ga ning jääb selle osaks kuni seriaali lõpuni. Lisaks ilmub ta mõlemas SG-1 filmis ning ka „Tähevärav: Atlantise“ esimeses ja viiendas hooajas.

Teal'c (Christopher Judge) – peategelane hooaegades 1-10 – Vaikne, kuid tugev tulnukas, rassist nimega jaffa, kes jookseb üle oma positsioonilt goa’uldi Apophis parema käena. Liitub SG-1ega lootuses vabastada oma rahvas orjusest. Kuigi ta kaheksanda hooaja lõpus saab ta eesmärk täidetud, jääb ta siiski SG-1-e liikmeks kuni seriaali lõpuni. Ilmub ka mõlemas filmis ja seriaali „Tähevärav: Atlantis“ neljandas hooajas.

George Hammond (Don S. Davis) – peategelane hooaegades 1-7 – USA Õhuväe kindralmajor (hiljem kindralleitnant), kes on baasi komandör esimesed seitse hooaega. Ilmub ka ülejäänud hooaegades, seriaali „Tähevärav: Atlantis“ esimeses hooajas ning filmis „Tähevärav: Kontiinum“. Kuna näitleja, Don S. Davis, suri juunis 2008 südameatakki tõttu, jääb ta tegelaskuju ilmumine teises filmis ka viimaseks.

Jonas Quinn (Corin Nemec) – peategelane hooajal 6 – Inimtulnukas, kes lahkub oma koguplaneedilt Langara, kui näeb pealt Daniel Jacksoni surmavat eneseohverdust ning kuidas suhtub sellesse tema planeedi valitsust. Ta on kiire õppija ning täidab Danieli koha SG-1es kuuendas hooajas. Pärast Danieli naasmist, läheb Jonas tagasi oma koduplaneedile. Pärast seitsmendat hooaega enam ta seriaalis ei ilmunud.

Hank Landry (Beau Bridges) – peategelane hooaegades 9 – 10 – USA Õhuväe kindralmajor ja baasi komandör. Ta on SGC uue peaarsti, Carolyn Lami, võõrdunud isa ning ilmub mõlemas SG-1-e filmis kui ka seriaali „Tähevärav: Atlantis“ teises ja kolmandas hooajas.

Vala Mal Doran (Claudia Black) – peategelane hooajas 10 – Osav varas ja pettur tundmatult planeedilt ning endine peremeesloom goa’uldile nimega Qetesh. Tema esimesele ilmumisele kaheksandas hooajas järgneb roll üheksandas hooajas, kus tema ja Daniel kogemata avastavad uue vaenlase – Orid. Peale supervärava hävitamist satub ta Ori galaktikasse, naastes 10-hooaja algul koos ori laevastikuga. Ta liitub SG-1-ega pärast sünnitamist, tema tütrest Adria'st saab aga kümnendal hooajal uus Oride pealik. Ilmub mõlemas SG-1-e filmis.

Lisategelased

  • Dr. Janet Fraiser (Teryl Rothery): major / baasi peaarst 1.-7. hooaeg. (saab surma)
  • Jacob Carter/Selmak (Carmen Argenziano): endine kindralmajor/Tok'ra vastupanu liikumise üks vanimaid juhte (sureb 8 hooajas 18 osas , kuna Selmak langeb kommasse ning sureb ja ei suuda Jacobit päästa.)
  • Dr.Carolyn Lam (Lexa Doig): baasi pearst, alates 9. hooaeg.

Liitlased

  • Asgard - Tehniliselt kõrgelt arenenud humanoidide rass. Asgarditel puudub looduslik paljunemis viis, aasta tuhandeid on nad paljunenud üksnes kloonimise teel, mis aga on muutnud nende rassi järjest "nõrgemaks", kuna õnnestunud kloonimiste arv ebaõnnestute suhtes on järjest vähenenud. Asgardite loodud on ka replikaatorid, kes pidid esialgse plaani järgi aitama asgarditel toime tulla mitmesuguste hooldus- ning remonditöödega, kuid üsna peatselt väljusid nad asgardite kontrolli alt ning asusid hoopis sõdima oma loojatega. Oma tehnilise üleoleku tõttu võtsid asgardid oma kaitse alla paljud planeedid (Maa nende hulgas). Oma välimuselt meenutavad asgardid nö. "Gray tulnukaid". Asgardid olid ka üks neljast tähevärava süsteemi loomises osalenud rassist.
  • Tok'ra - oma kuninganna kaotamise tõttu nüüd välja suremisele määratud Goa'uld'ide rass, kes teevad erinevalt Goa'uldidest koostööd peremeesloomaga. Erinevalt Goa'uld'idest ei kasuta Tok'ra'd sarkofaage. Seega pole nende peremeesloomade (inimeste) eluea pikkus nii pikk, kui Goa'uld'idel ja uue peremeeslooma leidmiseks peab selleks ka uus peremeesloom soovi avaldama. Tok'ra on juba aasta tuhandeid süsteemi isandate seas mitmesuguseid salasepitsusi läbi viinud. Tok'ra'd on kristallide tehnoloogia meistrid. Suutes kristallide abil luua mitmesuguseid väga keerulisi maaluseid labürinte. Tok'ra'de loodud on ka Goa'uld'ide vastane gaas. (Tok'ra - Ra vastu).
  • Jaffa - Inimeste rühm, kellel on kõhus asuvas taskus (inkubaatoris) kasvab Goa'uld'i valmik. Üksteisega koos moodustavad nad omapärase sümbioosi, inimene saab sümbioosist kasu ennekõike kõrgenenud imuunsuse, jõu ning eluea näol. Goa'uld'i eemaldamise korral aga kaotab inimene aga praktiliselt kogu oma jõu ning immunsuse. See ongi üks Goa'uld'ide poolt määratud rangemaid karistusi Jaffadele.
  • Iidsed (Ancients) - Nagu nimigi ütleb ammu kadunud rass inimesi, kelle eestvedamisel on loodud ka kogu täheväravate süsteem. Algselt olid Iidsed ja Orid üks ja sama rass - alterranid. Ühel hetkel eriuskumuste tõttu alterranid lõhestusid. Iidsed olid oma iseloomult seiklushimulised ja vastandudes Oridega, uskusid rohkem teadusesse kui religiooni. Kuna Orid muutusid aina agresiivsemaks ja Iidseid oli võrreldes Oridega palju vähem, lahkusid nad oma galaktikast ja avastasid Linnutee 60+ miljoni aasta eest. Surmava katku tõttu Linnuteel, mida Iidsetel ei õnnestunud ravida, lahkusid ellujäänud Atlantise pardal Pegasuse galaktikasse 10 miljoni aasta eest. Peale tagasipöördumist Pegasuse galaktikast muutuvad iidsed ka Linnutee galaktikas peamiselt energiaolenditeks "tõusmise" teel. Nad olid tehnoloogiliselt väga arenenud ning peale tõusmist jäi neist nii mõndagi maha. Iidsetest põlvnevad ka inimesed Maal.
  • Nox - Ülimalt patsifistlik rass kelle tehnoloogia on üliarenenud, kuid kes oma ülimalt kõrge tehnoloogilise arengu taseme juures on säilitanud täieliku harmoonia loodusega. Episoodi "Nox" lõpus näidatakse SG-1 rühmale ka põgusat kaugvaadet nende pilve linnale. Noxid olid ka üks neljast tähevärava süsteemi loomises osalenud rassist.
  • Tollanid - Patsifistlik inimeste rühm, kelle SG1 leiab surevalt planeedilt, tehnoloogiliselt arenenud, kuid väga jäigad oma tehnoloogia jagamise seisukohalt. Mitte jagamise põhjuseks on asjaolu, et Tollanid jagasid kunagi oma tehnoloogiat naaberplaneedi inimestega, kuid see viis seal sõjani, ning lõpuks hävitasid naaberplaneedi inimesed oma planeedi. Paisates sellega ka tollanite planeedi orbiidilt, mis viiski lõpuks tollanite planeedi hävimisele. Seetõttu ongi tollanid väga jäigad oma tehnoloogia jagamise seisukohalt. Tollanite tehnoloogia arengu tasemest annab märku tõik, et kuigi nende uuel planeedil puudus tähevärav, suutsid nad selle ise endale valmistada. Samuti suutis üksnes üks, SG-1 eestvadamisel Nox'i poolt peidetud, planeedi kaitse kahur hävitada terve Goa'uld'ide laevastiku.

Vaenlased

  • Apophis (Peter Williams) - Goa'uld jumal ning süsteemi isand, 1 - 7 hooaeg. Apophis tähtsus tõusis süsteemi isandate seas peale Ra hävitamist. Apophis otsustab aga kõrvaldada selle ohu endale ning ründab seriaali esimeses osas tähevärava keskust. Istus koos SG1-ga vangis, võttis üle teise Goa`uldi (Sokar) armee.
  • Baal (Cliff Simon) - Goa'uld jumal ning süsteemi isand, 4 - 10 hooaeg, endine Anubise kannupoiss, kes tõuseb võimule peale oma isanda kadumist. Peale Anubise taas ilmumist tegutseb tema varjus, ning peale Anubise hävitamist jätkab taas iseseisvalt oma tegemisi. Baal'i arsenalis on kesksel kohal mitmesugused salasepitsused ning pettused.


  • Anubis - Goa'uld jumal, 7 - 9 hooaeg, mittetäieliku muutumise tõttu osaliselt Goa'uld ning osaliselt energiaolend.
  • Goa'uld - Ussitaoliste olendite rass (parasiidid), kes võivad endale võtta erinevaid peremeesloomi eelistatuim on nendest muidugi inimene. Inimeste võrdlemisi lühikese eluea pikendamiseks kasutavad Goa'uldid sarkofaage, mis aga muudab neid ka järjest julmemaks. Inimestele esitlevadki nad ennast, kui jumalad, seda arvamust rõhutavad nendel aeg-ajalt hõõguvad silmad. Selle arvamuse tõestamiseks kasutavad, nad mitmesuguseid teistelt rassidelt näpatud tehnoloogiaid ning seadmeid. Goa'uldid kasutavad oma "musklina" jaffa'sid, kes on allutatud nende kontrollile.
  • Replikaatorid - Loodud humanoidrobotite poolt kui mänguasjad, kuid kontrolli alt väljunud ämblikulaadsete masinate rass. Nende kehas on ka nanoboti ja see tähendab, et neid saab hävitada spetsiaalse relvaga.
  • Ori - Alterranitest eraldunud religioossete uskumustega rass, kes peale tõusmist püüavad ennast näitata Jumalatena. Oride võimsus võrreldes Iidsetega on see, et nad kasutavad oma energiaallikana neid jumaldavate inimeste energiat. Selleks sunnivad nad inimesi Oride pärimust järgima ja kui sellega ei nõustuta need inimesed lihtsalt hävitatakse.
  • Süsteemi Isandad - Goa'uld'ide kõrgliiga, kuhu kuuluvad vaid kõige võimsamad Goa'uldidest "jumalad". Omavaheliste hõõrumiste tõttu on nad aga pidevalt omavahel sõjajalal, mida ergutavad ka tok'ra pidevad sepitsused. Vältides sellega ühe kõikvõimsa süsteemi isanda teket.

Sarja tootmine

Kui peale viiendat hooaega levisid kuuldused seriaali lõpetamisest siis Ameerika Ühendriigides seriaali levitamisega tegelev sateliidi kanal SyFy Channel sai andunud fännidelt miljoneid kirju ja E-maile ning seriaali tootmine jätkus. Sarja populaarsusest annab tunnistust ka kodulehtede kasvav arv ja nende põhjalikkus.

Samuti on hakkama saadud n.n. spin-offiga nime all "Tähevärav Atlantis" mis alustas 2005/6 aasta hooajal oma teist hooaega. Suurbritannias (seega Euroopas) on mõlema seriaali levitajaks kanal nimega SKY ONE.

2005. aasta sügisel kuulutati välja ka 10. hooaja tootmistsükli ettevalmistusperiood ehk näitlejate kinnitamised ja muude lepingute ettevalmistused.

2007. aasta märtsi seisuga on lõpetatud sarja "Stargate SG-1" kümnenda hooaja näitamine ning tootmine ja viimase hooaja viimane osa lasti eetrisse nimega "Unending" ehk "Mitte (päris) lõpp".

Seriaalile järgneb kaks filmi Tähevärav: Tõelaegas ja Tähevärav: Kontiinum . Millest esimeses läheb SG-1 Ori galaktikasse, et vabaneda nende mõjust täielikult ning teises läheb Ba'al ajas tagasi, et ära hoida tähevärava programmi algus maal. Tulemas on ka kolmas tähevärava film, mis on plaanitud Kontiinumi järjeks (Tähevärav: Revolutsioon) ning see keskendub Jack O'Neilli tegelaskujule.

Välislingid


Mall:Link FA