Erinevus lehekülje "Malaka poolsaar" redaktsioonide vahel

Mine navigeerimisribale Mine otsikasti
resümee puudub
'''Malaka poolsaar''' ([[malai keel]]es ''Semenanjung Tanah Melayu'') on [[poolsaar]] [[Aasia]] kaguosas, [[Indohiina poolsaar]]e lõunaosa. Seda ka nimetatakse '''Kra poolsaareks''', sest poolsaare põhjaosa on [[Kra maakitsus]].
 
Malaka poolsaart läänest ümbritsevad läänest [[Tai laht]], [[Lõuna-Hiina meri]] (eraldablahutab poolsaart [[Kalimantan]]ist), [[Johori väin]] (eraldablahutab [[Singapur]]ist), [[Singapuri väin]], [[Malaka väin]] ja [[Andamani meri]]. Poolsaare pikkus põhjast lõunasse on 1127 km, suurim laius on 322 km, pindala on 131 300 km².
 
Malaka poolsaare [[pinnamood]] on peamiselt mägine, poolsaare keskosas paikneb paralleelselt mitu mäeahelikku. Poolsaare lõunaosas mäed muutuvad madalikuks, kohati künkliku tasandiks. Kõige läänepoolseim [[Lariti mäeahelik]] on suhteliselt lühike. [[Peraki jõgi]] eraldab seda [[Keskahelik]]ust, mis ülatub edasi lõuna poole ja lõpeb [[Malaka]] linna lähedal. Kõige kõrgem Malaka poolsaare tipp on [[Tahani mägi]] (2190 m). Mäed koosnevad [[graniit]]idest, [[lubjakivi]]dest ja [[savikilt]]adest.

Navigeerimismenüü