Urmia järv: erinevus redaktsioonide vahel

Allikas: Vikipeedia
Eemaldatud sisu Lisatud sisu
Luckas-bot (arutelu | kaastöö)
P robot lisas: hu:Urmia-tó
Resümee puudub
1. rida: 1. rida:
[[Pilt:Lake_urmia.jpg|thumb|Urmia järve sateliidipilt]]
[[Pilt:Lake_urmia.jpg|thumb|Urmia järve sateliidipilt]]
[[Pilt:UrmiaLake.jpg|thumb|Urmia väikseim saar [[Osmani rusikas]].]]
'''Urmia järv''' ([[pärsia keel]]es دریاچه ارومیه, ''Daryācheh-ye Orūmīyeh'', [[aserbaidžaani keel]]es ''Urmiya gölü'', [[kurdi keel]]es ''Gola Urmiyê'', [[armeenia keel]]es Ուրմիա լիճ) on äravooluta [[soolajärv]] [[Iraan]]i kirdeosas [[Ida-Aserbaidžaan|Ida-]] ja [[Lääne-Aserbaidžaan]]i provintside vahel kõrgusel 1275 m.
'''Urmia järv''' ([[pärsia keel]]es دریاچه ارومیه, ''Daryācheh-ye Orūmīyeh'', [[aserbaidžaani keel]]es ''Urmiya gölü'', [[kurdi keel]]es ''Gola Urmiyê'', [[armeenia keel]]es Ուրմիա լիճ) on äravooluta [[soolajärv]] [[Iraan]]i kirdeosas [[Ida-Aserbaidžaan|Ida-]] ja [[Lääne-Aserbaidžaan]]i provintside vahel kõrgusel 1275 m.


Järv kannab [[Lääne-Aserbaidžaan]]i provintsi keskuse [[Urmia]] nime. Urmia ei asu järve kaldal, vaid sellest üle 10 km eemal. Järve kaldal ei olegi ühtki asulat. Urmia järv ise on Lääne- ja [[Ida-Aserbaidžaan]]i piiril.
Järve suurim pikkus on umbes 140 km, laius umbes 55 km. Keskmine sügavus on 5 m, suurim sügavus kuni 16 m. Järve pindala on umbes 4868 km²<ref>[http://www.sci.org.ir/portal/faces/public/sci_en/sci_en.Glance/sci_en.land Iraani Rahvuslik Statiistikaportaal]</ref>, järves on 102 saart.


Järve suurim pikkus on umbes 140 km, laius umbes 55 km. Keskmine sügavus on 5 m, suurim sügavus kuni 16 m. Järve pindala on umbes 4868 km²<ref>[http://www.sci.org.ir/portal/faces/public/sci_en/sci_en.Glance/sci_en.land Iraani Rahvuslik Statiistikaportaal]</ref>.
Vee soolsus on kõrge: 150–230 ‰. Kala järves puudub, esinevad väikesed [[vähilaadsed]].

Järves on 102 saart. Suuruselt teisele saarele [[Kaboudi]]le on maetud [[Tšingis-khaan]]i pojapoeg [[Hulagu-khaan]], kes rüüstas [[Bagdad]]i.

Vee [[soolsus]] on kõrge: 150–230‰. Kala järves puudub, esinevad väikesed [[vähilaadsed]].


Järv on laevatatav.
Järv on laevatatav.


Rändlinnud ([[pelikan]]id, [[flamingo]]d jt) kasutavad Urmia järve saari peatuseks.
Rändlinnud ([[pelikan]]id, [[flamingo]]d jt) kasutavad Urmia järve saari peatuseks.


Aastal [[1926]] nimetati järv [[šahh]] [[Reẕā Pahlavī]] auks ümber '''Reẕā’īyeh' järveks'''. [[1970]]. aastatel järve nimi taastati.
Aastal [[1926]] nimetati järv [[šahh]] [[Reẕā Pahlavī]] auks ümber '''Reẕā’īyeh' järveks'''. [[1970]]. aastatel järve nimi taastati.

Lääne- ja Ida-Aserbaidžaani pealinnade Urmia ja [[Tabriz]]i vaheline sirgjoon kaardil kulgeb üle Urmia järve. Enne läks [[maantee]] nende linnade vahel järvest põhja poolt ringi. 1970. aastatel esitati projekt ehitada üle järve [[sild]]. Pärast Iraani revolutsiooni [[1979]] sellest projektist loobuti, ehkki osaliselt oli maantee juba valmis. [[21. sajand]]i alguses hakati projekti lõpetama ja [[2008]]. aasta novembris avati maantee üle järve koos 1,5 km pikkuse sillaga. Kuid järve soolane keskkond on pannud silla [[teras]]e juba tugevalt roostetama, hoolimata [[korrosioon]]itõrjemeetmetest.

== Järve keemia ==

Järve peamised [[katioon]]id on [[naatrium]] Na<sup>+</sup>, [[kaalium]] K<sup>+</sup>, [[kaltsium]] Ca<sup>2+</sup>, [[liitium]] Li<sup>+</sup> ja [[magneesium]] Mg<sup>2+</sup>. Järve peamised [[anioon]]id on [[kloor]] Cl<sup>-</sup>, [[sulfaat]] SO<sub>4</sub><sup>2-</sup> ja [[vesinikkarbonaat]] HCO<sub>3</sub><sup>-</sup>. Naatriumi- ja klooriioonide kontsentratsioon on Urmia järves umbes 4 korda kõrgem kui [[merevesi|merevees]].

Järv jaguneb põhja- ja lõunaosaks. Neid eraldab 1500 meetri laiume väin, mille kaudu veevahetust eriti ei toimu. Naatriumiioonide sisaldus on lõunaosas suurem; seda põhjustavad lõunaosa väiksem sügavus ja suurem aurumine. Aurumise ja vee suurenenud kasutamise tõttu [[põllumajandus]]e jaoks järve valglas on viimastel aastatel järve veetase madalamaks muutunud. Osa endisest järvepõhjast on üldse kuivale jäänud ja järve soolsus on suurenenud üle 300 g/l.


==Viited==
==Viited==

Redaktsioon: 12. märts 2010, kell 21:05

Urmia järve sateliidipilt
Fail:UrmiaLake.jpg
Urmia väikseim saar Osmani rusikas.

Urmia järv (pärsia keeles دریاچه ارومیه, Daryācheh-ye Orūmīyeh, aserbaidžaani keeles Urmiya gölü, kurdi keeles Gola Urmiyê, armeenia keeles Ուրմիա լիճ) on äravooluta soolajärv Iraani kirdeosas Ida- ja Lääne-Aserbaidžaani provintside vahel kõrgusel 1275 m.

Järv kannab Lääne-Aserbaidžaani provintsi keskuse Urmia nime. Urmia ei asu järve kaldal, vaid sellest üle 10 km eemal. Järve kaldal ei olegi ühtki asulat. Urmia järv ise on Lääne- ja Ida-Aserbaidžaani piiril.

Järve suurim pikkus on umbes 140 km, laius umbes 55 km. Keskmine sügavus on 5 m, suurim sügavus kuni 16 m. Järve pindala on umbes 4868 km²[1].

Järves on 102 saart. Suuruselt teisele saarele Kaboudile on maetud Tšingis-khaani pojapoeg Hulagu-khaan, kes rüüstas Bagdadi.

Vee soolsus on kõrge: 150–230‰. Kala järves puudub, esinevad väikesed vähilaadsed.

Järv on laevatatav.

Rändlinnud (pelikanid, flamingod jt) kasutavad Urmia järve saari peatuseks.

Aastal 1926 nimetati järv šahh Reẕā Pahlavī auks ümber Reẕā’īyeh' järveks. 1970. aastatel järve nimi taastati.

Lääne- ja Ida-Aserbaidžaani pealinnade Urmia ja Tabrizi vaheline sirgjoon kaardil kulgeb üle Urmia järve. Enne läks maantee nende linnade vahel järvest põhja poolt ringi. 1970. aastatel esitati projekt ehitada üle järve sild. Pärast Iraani revolutsiooni 1979 sellest projektist loobuti, ehkki osaliselt oli maantee juba valmis. 21. sajandi alguses hakati projekti lõpetama ja 2008. aasta novembris avati maantee üle järve koos 1,5 km pikkuse sillaga. Kuid järve soolane keskkond on pannud silla terase juba tugevalt roostetama, hoolimata korrosioonitõrjemeetmetest.

Järve keemia

Järve peamised katioonid on naatrium Na+, kaalium K+, kaltsium Ca2+, liitium Li+ ja magneesium Mg2+. Järve peamised anioonid on kloor Cl-, sulfaat SO42- ja vesinikkarbonaat HCO3-. Naatriumi- ja klooriioonide kontsentratsioon on Urmia järves umbes 4 korda kõrgem kui merevees.

Järv jaguneb põhja- ja lõunaosaks. Neid eraldab 1500 meetri laiume väin, mille kaudu veevahetust eriti ei toimu. Naatriumiioonide sisaldus on lõunaosas suurem; seda põhjustavad lõunaosa väiksem sügavus ja suurem aurumine. Aurumise ja vee suurenenud kasutamise tõttu põllumajanduse jaoks järve valglas on viimastel aastatel järve veetase madalamaks muutunud. Osa endisest järvepõhjast on üldse kuivale jäänud ja järve soolsus on suurenenud üle 300 g/l.

Viited