Epitheliocytus microplicatus

Allikas: Vikipeedia
Jump to navigation Jump to search

M-rakud (ladina keeles epitheliocytus microplicatus) on paljude selgroogsete valdavalt seedekulgla (peen- ja jämesoole) koondlümfifolliikulites ja BALT-süsteemis leiduv membranoosne rakutüüp, mis harilikult paiknevad Peyeri naastude peal.

M-rakkude areng, anatoomia, morfoloogia, histoloogia, patoloogia ja apoptoos võivad erineda nii liigiti, indiviiditi kui ka arenguastmeti.

Antigeenide imendumine seedetraktis toimub selliselt, et M-rakkude pinnale sattunud antigeenid tõmmatakse endotsütoosi abil põiekesena raku sisse, kus need transporditakse Peyeri naastu ja selle kaudu eritatakse lümfiringesse.[1]

Nende füsioloogiline roll arvatakse seisnevat mitmete mikroorganismide ja makromolekulide fagotsütoosis ja transtsütoosis ning teatud antigeenide esitlemine lümfifolliikuli immuunrakkudele kutsumaks esile immuunvastust.

Makrofaagid ja dendriitrakud saavad antigeene M-rakkudelt ja esitlevad neid T-rakkudele.

Neid seostatakse paikse limaskestaimmuunsusega.

M-rakkude kahjustumisega (näiteks põletiku puhul) seostatakse epiteelrakukihi võimetusega mikroorganisme kinni hoida, mis omakorda aitab kaasa nende levikule organismis. M-rakke kasutavad virulentsusfaktoritena mitmed patogeenid, sh Shigella flexneri, Salmonella typhimurium, ja Yersinia pseudotuberculosis ja mitmete haigustekitajatega nakatunud prioonid.

Ka polioviirus, listeeriabakter, Mycobacterium avium subsp. paratuberculosis, gripiviirused, S. typhimurium, HI-viirus, Staphylococcus aureus ja reoviirused kasutavad kehasiseses transpordis ära 'manipuleeritud' M-rakke ja või M-rakkude puudumist.

M-rakk on kantud kehtivasse inimese tsütoloogia ja histoloogia standardsõnavarasse Terminologia Histologica.

Viited[muuda | muuda lähteteksti]

  1. toimetajad Tari Haahtela, Matti Hannuksela, Erkki O.Terho, "Allergoloogia", tõlkija Heli Kõiv, eritoimetaja Maie Laaniste, AS Medicina, lk 145, 2002, ISBN 9985 829 40 9

Välislingid[muuda | muuda lähteteksti]

Selles artiklis on kasutatud ingliskeelset artiklit en:Microfold cell seisuga 16.07.2014.