Edward Witten

Allikas: Vikipeedia
Mine navigeerimisribale Mine otsikasti
Edward Witten (2008)

Edward Witten (sündinud 26. augustil 1951 Baltimore'is Marylandis) on juudi päritolu Ameerika Ühendriikide füüsikateoreetik, Crafoordi auhinna ja Läbimurde auhinna fundamentaalfüüsikas laureaat.

Ta töötab Princetonis Süvauuringute Instituudis (IAS) matemaatilise füüsika professorina.[1] Tema peamised uurimisvaldkonnad on matemaatilise füüsika valdkonnast, mis on seotud eelkõige stringiteooria, kvantgravitatsiooni ja supersümmeetriaga. Ta on ainus füüsik, kes on pälvinud matemaatika valdkonnas väljaantava ühe prestiižsema auhinna – Fieldsi medali. Ta sai selle 1990. aastal positiivse energia teoreemi tõestuse (1981) eest üldrelatiivsusteoorias.

Ta on M-teooria uurimise liidreid. 1990. aastate keskel oli ta üks neist, kes avastas kaalukad tõendid selle kohta, et erinevad superstringiteooriad on seni väljatöötamata 11-mõõtmelise M-teooria piirjuhtumid.

Haridus ja töökäik[muuda | muuda lähteteksti]

Edward Witten (2008)

Ta lõpetas 1971. aastal Brandeisi Ülikooli bakalaureusekraadiga ajaloo erialal. Ta kavatses saada poliitikavaatlejaks ja avaldas selleteemalisi artikleid. Seejärel õppis ta ühe semestri Wisconsini ülikoolis majandust, kuid katkestas oma õpingud. 1973. aastal astus ta Princetoni Ülikooli rakendusmatemaatika osakonda, kust ta sai 1974. aastal magistrikraadi ja 1976. aastal doktorikraadi füüsikas. Tema doktoritöö "Some Problems in the Short Distance Analysis of Gauge Theories" juhendajaks oli David Gross, hilisem nobelist. 1982. aastal sai ta MacArthuri fondilt MacArthuri stipendiumi.

Pärast järeldoktorina töötamist Harvardi Ülikoolis, töötas ta aastatel 1980–1987 Princetoni Ülikoolis professorina. Alates 1987. aastast töötab ta Institute for Advanced Study loodusteaduste kraadiõppurite koolis professorina (1997. aastast Charles Simonyi professor).[2]

Tunnustus[muuda | muuda lähteteksti]

Valitud teadusühingute liikmeks[muuda | muuda lähteteksti]

David Gross, Edward Witten ja Stephen Hawking stringikonverentsil Indias (2001)

Valitud audoktoriks[muuda | muuda lähteteksti]

Autasud[muuda | muuda lähteteksti]

Fieldsi medal

Isiklikku[muuda | muuda lähteteksti]

Tema vanavanemad rändasid USA-sse 1909. aastal Tsaari-Venemaalt. Tema isa on ameerika füüsikateotreetik Louis Witten, kes on spetsialiseerunud gravitatsiooni ja üldrelatiivsusteooria uurimisele.

Viited[muuda | muuda lähteteksti]

  1. Edward Witten. ias.edu
  2. Edward Witten. Vita. sns.ias.edu

Välislingid[muuda | muuda lähteteksti]