Ameerika Füüsikaselts

Allikas: Vikipeedia

Ameerika Füüsikaselts (inglise keeles American Physical Society, lühend APS ) on mittetulunduslik füüsikute ühendus Ameerika Ühendriikides.

Ameerika Füüsikaselts asutati 20. mail 1899. Tänapäeval on ta suurimaid füüsikute ühendusi maailmas; liikmete arvult on ta Saksa Füüsikaseltsi järel teisel kohal. Seltsi kaks peakorterit asuvad New Yorgis ja Washingtonis.

APS on katusorganisatsiooni American Institute of Physics liige.

Ameerika Füüsikaselts annab välja üle kümne teadusajakirja, sealhulgas selliseid teadusringkondades mõjukaid ajakirju nagu Physical Review and Physical Review Letters.

APSi struktuur ja liikmeskond[muuda | muuda lähteteksti]

APSil on 44 struktuuriüksust, sealhulgas 14 divisjoni.

Liikmeid on üle 50 000 inimese, kes on kuuluvuselt jagunenud 44 üksuse vahel. Liikmed võivad olla erineva liikmestaatusega: tavaliige, noorliige, üliõpilasliige, seeniorliige, eluaegne liige ja töötu liige. Staatusest oleneb seltsile tasutav liikmemaksu summa.

Divisjonid[muuda | muuda lähteteksti]

Muud struktuuriüksused[muuda | muuda lähteteksti]

APSi autasud ja auhinnad[muuda | muuda lähteteksti]

APS annab välja enam kui 40 auhinda, medalit ja nimelist loengupidamist, sealhulgas:

Ameerika Füüsikaseltsi Fellow[muuda | muuda lähteteksti]

Aktiivne Ameerika Füüsikaseltsi liige (member), kellel on väljapaistvaid saavutusi füüsikas, võidakse valida Ameerika Füüsikaseltsi Fellow'ks (APS Fellow). Eestlastest on selle au pälvinud 1991. aastal Rootsi füüsik Indrek Martinson, 1996. aastal USA füüsik, Eesti TA välisliige Jaan Laane ning 2006. aastal Rutgersi Ülikooli ja Keemilise ja Bioloogilise Füüsika Instituudi füüsik Girsh Blumberg.

APS Fellow'sid on seltsis tuhandeid, nii näiteks ainuüksi keemilise füüsika divisjonis on neid umbes 370 inimest. Igal aastal valib selts paarsada uut APS Fellow'd (näiteks 2012. aastal 248 inimest).

Välislingid[muuda | muuda lähteteksti]