eSATAp

Allikas: Vikipeedia
Mine navigeerimisribale Mine otsikasti
eSATAp
eSATAp port
eSATAp port
Andmed
Loomise aasta 2008
Ühendusviis Jadaühendus
Kiirus

SATA: 1.5, 3.0, 6.0 Gbit/s

USB: 480 Mbit/s, 5 Gbit/s
Käigultvahetus Jah
Väline liides Jah (eSATAp, eSATA, USB)

eSATAp (inglise keeles External Serial Advanced Technology Attachment, powered ehk Power over eSATA ka eSATA/USB Combo, SATA on the go või EUHP inglise keeles SATA USB Hybrid Port) on väline arvuti liides välistele salvestusseadmetele. eSATAp toetab nii eSATA, eSATAp kui ka USB seadmeid ning erinevalt eSATA-st toetab ka toitevoolu pingetel 5 ja 12 V. See tähendab, et eSATAp seadmed ei vaja lisatoidet, vaid saavad selle otse eSATAp pordist.

Kirjeldus[muuda | muuda lähteteksti]

On kahte sorti eSATAp pistikuid: 5-voldised 11 kontaktiga pistikud, mis on tavaliselt sülearvutitel ja 12-voldised 13 kontaktiga pistikud, mis leiduvad lauaarvutitel. Esimesed neli allpool asuvat kontakti (1–4) on USB jaoks, mis jagavad 5 V toidet. Järgnevad seitse kontakti (5–11) asuvad ülalpool ja on eSATA jaoks. Lauaarvutitel on eSATAp-i pistikul külgede peal lisaks 12. ja 13. kontakt 12 V toite jaoks[1]. Sõltuvalt emaplaadist töötavad eSATA ja eSATAp seadmed ametlikult 1,5 Gbit/s (SATA 1.0), 3 Gbit/s (SATA 2.0) või 6 Gbit/s kiirusega (SATA 3.0), USB seadmed 480 Mbit/s (USB 2.0) või 5 Gbit/s (USB 3.0). Reaalsed kiirused on väiksemad.

Standard[muuda | muuda lähteteksti]

Kuigi eSATAp toetab nii SATA kui ka USB seadmeid, pole kumbki vastavate liideste eest vastutav organisatsioon seda ametlikult heaks kiitnud. USB-IF (inglise keeles USB Implementers Forum) ei toeta USB konnektori kasutamist teiste standarditega ja hoiatab sellega kaasnevatete riskide eest[2]. SATA-IO (inglise keeles Serial ATA International Organisation) on küll lubanud vastava spetsifikatsiooni välja töötamist[3], kuid seni pole see välja tulnud.

Puudub ka ametlik standard liidese nimetamiseks. Erinevad tootjad on kasutanud järgnevaid nimesid:

 • eSATAp (Dynex, Lindy, Addonics, Delock eristamaks ainult +5 V toidet pakkuvat liidest)
 • eSATApd (Kasutuses firma Delock poolt eristamaks liidest, mis pakub nii +5 kui ka +12 V toidet)
 • Power over eSATA (Delock, Micro-Star International)
 • eSATA/USB (Gigabyte Technology)
 • Power eSATA/USB (ASRock)
 • SATA on the go (Asus)

Ühilduvus[muuda | muuda lähteteksti]

eSATAp porti saab kasutada nii eSATA, eSATAp kui ka USB seadmetega, kuigi üks seade korraga. Selles liideses on kasutatud kahte juba eksisteerivat ühendustehnoloogiat, seega pole uut tarkvara vaja installeerida, et neid kahte kasutada. Välised USB ja eSATAp seadmed saavad selle kaudu voolu nii, et välist toiteallikat pole vaja. eSATA seadmed vajavad ikkagi välist toiteallikat või vastavat eSATAp kaablit[4]. SATA ja USB kiirused on tagasiühilduvad. See tähendab, et vanemad SATA 2.0, SATA 1.0 ja USB 2.0 seadmed töötavad läbi eSATAp pistiku ka arvutil, millel on SATA 3.0 ja USB 3.0 toetatud. Samuti lauaarvutitel, millel on 12 V eSATAp pistik, on ka 5 V seadmete ühendamine lubatud.

Kasutamine[muuda | muuda lähteteksti]

5 V eSATAp konnektoritesse saab ühendada 2,5-tolliseid kõvakettaid. 12 V konnektoritesse saab ühendada ka 3,5-tolliseid kõvakettaid ja 5,2-tolliseid optilisi seadmeid. Tänapäeval on eSATAp port sisse ehitatud paljudele sülearvutitele. Lauaarvuitele, millel on sisemine SATA ja USB funktsionaalsus juba olemas, saab kronsteini (inglise keeles bracket-i) abil eSATAp port juurde lisada[5]. On olemas ka eSATAp adaptereid arvutitele, millel on USB 3.0 funktsionaalsus[6]. Samuti eksisteerivad kaablid, mille abil saab sisemiseks kasutuseks mõeldud SATA kõvakettaid ühendada ajutiselt väliselt eSATAp porti. Vastav lahendus sobib hästi, kui on vaja kiirelt andmeid kõvakettalt kätte saada ilma, et peaks vastavat ketast arvuti sisse paigaldama. Vastava PCI Express lisa abil (port multiplier) on võimalik ühe kaabliga ühte eSATAp porti lisada mitu kõvaketast NAS süsteemi abil. Sülearvutitele saab eSATAp pordi lisada ExpressCard-i abil[4].

Viited[muuda | muuda lähteteksti]

 1. "www.addonics.com/technologies/euhp.php". Vaadatud 09.12.13. Inglise.
 2. "USB-IF tehniline bülletään". Vaadatud 09.12.13. Inglise.
 3. "SATA-IO SATA brošüür 09.2008". Vaadatud 09.12.13. Inglise.
 4. 4,0 4,1 "www.tech-faq.com/esatap.html". Vaadatud 09.12.13. Inglise.
 5. "eSATAp connection kit". Vaadatud 09.12.13. Inglise.
 6. "USB 3.0 to eSATAp adapter". Vaadatud 09.12.13. Inglise.