Butafooria

Allikas: Vikipeedia
Mine navigeerimisribale Mine otsikasti

Butafooria ehk matkised on ehtsaid esemeid matkivad, enamasti odavast materjalist esemed, mida kasutatakse näiteks laval, reklaami tegemiseks või muul otstarbel[1].

Butafooria teostajat nimetatakse butafooriks, kes kuulub teatri loov-tehniliste töötajate hulka, samas kõik butafoorid ei tööta ainult teatrites, on ka vabakutselisi.

Butafoorsete esemete suurus võib varieeruda imepisikestest ning õrnadest ehetest muuseumis kuni elusuuruste autode, loomade ning majadeni teatrilaval või filminduses.

Ajalugu[muuda | muuda lähteteksti]

Esimesed märkmed butafooriast pärinevad Vana-Kreekast, kus näitlejad kasutasid 6. sajandil eKr Dionysose austamiseks korraldatud pidustustel tragöödiate ja komöödiate esitamisel tegelaskujude kujutamiseks maske. Suuremad lava kujundavad detailid võeti kasutusele 16. sajandi lõpus Itaalias. Need olid alguses ainult tasapinnalised maalitud teatridekoratsioonid, mis muudeti ruumiliseks perspektiivi kasutades[2].

Töövahendid[muuda | muuda lähteteksti]

Peamised töövahendid on saadaval ehituspoodides ning nendeks on enamasti puit, EPS plaat (nt penoplast), montaaživaht, erinevad liimid, plastikud, silikoonid. Lisaks kasutatakse palju paberit (vt Papjeemašee).

Õpe[muuda | muuda lähteteksti]

Dekoraator-butafooriks saab õppida Tartu Ülikooli Viljandi Kultuuriakadeemias teatrikunsti visuaaltehnoloogia õppekava ühe suunana. Rakenduskõrgharidusõpe kestab neli aastat ning vastuvõtt toimub igal paarisaastal[3].

Butafooriateenust pakuvad järgmised firmad: Moestuudio Must Luik OÜ, Rekvisiit.ee, Stagecraft OÜ.

Kasutusalad[muuda | muuda lähteteksti]

Vaata ka[muuda | muuda lähteteksti]

Viited[muuda | muuda lähteteksti]

  1. [1], Eesti Entsüklopeedia (vaadatud 08.03.2017).
  2. P. Hartnoll. Lühike teatriajalugu .Tallinn, Eesti Raamat, 1989.
  3. [2], TÜ Viljandi Kultuuriakadeemia (vaadatud 09.03.2017).