Bronisław Malinowski

Allikas: Vikipeedia
 See artikkel räägib antropoloogist, kergejõustiklase kohta vaata artiklit Bronisław Malinowski (sportlane).

Bronisław Malinowski
Sünniaeg 7. aprill 1884
Kraków (Austria-Ungari)
Surmaaeg 16. mai 1942 (58-aastaselt)
Amet antropoloog, fotograaf

Bronisław Kasper Malinowski (7. aprill 1884 Kraków16. mai 1942 New Haven, USA) oli poola sotsiaalantropoloog.

Ta sündis ülemkeskklassi peres. Tema isa oli professor ja ema oli jõukate maaomanike perest. Poisina oli Bronisław tihti haige, kuid hiilgas koolis õppetulemustega.

1908. aastal sai ta oma kodulinna Jagelloonide ülikoolist filosoofiadoktori kraadi, keskendudes matemaatikale ja loodusteadustele. Ülikoolis jäi ta jälle raskelt haigeks ja paranemise ajal luges ta James Frazeri raamatut "Kuldne oks". See tekitas temas huvi etnoloogia vastu ning pärast Jagelloonide ülikooli lõpetamist läks ta Saksamaale Leipzigi ülikooli ja 1910 Londoni Majandus- ja Politoloogiakooli.

Malinowski Trobriandi saartel

1914. aastal rändas ta Uus-Guineasse, kus elas algul Mailu saarel (1,8 km pikkune saar 8 km kaugusel Uus-Guinea edelaotsast) ja siis Kiriwina (tollal Trobriandi) saartel (Uus-Guinea kagutipust loodes). Austria-Ungari kodanikuna jäi ta Esimese maailmasõja puhkedes saartele lõksu, sest kui ta oleks lahkunud, oleksid Austraalia võimud ta kohe interneerinud. Alles pärast sõda sai ta Euroopasse tagasi tulla.

1922. aastaks oli Malinowski kaitsnud doktorikraadi antropoloogia alal ning õpetas Londoni Majandus- ja Politoloogiakoolis. Samal aastal avaldas ta raamatu "Argonauts of the Western Pacific" ("Vaikse ookeani lääneosa argonaudid"). Seda raamatut tunnustati üldiselt meistriteosena ja Malinowskist sai üks maailma tuntumaid antropolooge. Kuni järgmise maailmasõjani töötas ta Londoni Majandus- ja Politoloogiakoolis, tehes sellest tähtsa antropoloogiakeskuse. Ta sai 1931 Suurbritannia kodanikuks.

Aeg-ajalt õpetas Malinowski ka USA-s. Teise maailmasõja puhkemise ajal oligi ta parajasti USA-s ja jäigi sinna. Ta võttis vastu töökoha Yale'i ülikoolis ja töötas seal kuni surmani 1942. Samal aastal oli ta saanud Poola Kunstide ja Teaduse Ameerika Instituudi kaasasutajaks. Ta suri südamerabandusse, valmistudes suvisteks välitöödeks Mehhikos Oaxacas. Ta on maetud Connecticuti osariiki New Havenisse.

Teda peetakse üheks Briti funktsionalismi rajajaks. Tal oli tugev mõju Põhja-Ameerika kultuuriantropoloogiale ja sotsioloogilisele institutsiooniteooriale. Malinowski teaduslik rivaal oli Alfred Radcliffe-Brown.

Teoseid[muuda | muuda lähteteksti]

  • "Argonauts of the Western Pacific" (1922)
  • "Myth in Primitive Society" (1926)
  • "The Sexual Life of Savages in North-Western Melanesia" (1929)
  • "Coral Gardens and Their Magic" (1935)

Eesti keeles[muuda | muuda lähteteksti]

  • Malinowski, Bronisław 2013 [1922]. Uurimuse aines, meetod ja ulatus. In: Cañás Bottos, Lorenzo (koost.), Funktsioon ja struktuur Briti koolkonnas: Antropoloogia lugemik. (Tõlkinud Maarja Kaaristo.) Tallinn: TLÜ kirjastus, 37–78.
  • Malinowski, Bronisław 2013 [1939]. Grupp ja indiviid funktsionalistlikus analüüsis. In: Cañás Bottos, Lorenzo (koost.), Funktsioon ja struktuur Briti koolkonnas: Antropoloogia lugemik. (Tõlkinud Anne Lange.) Tallinn: TLÜ kirjastus, 95–130.
  • Malinowski, Bronisław 2020. Maagia, teadus ja religioon ning teisi esseid. (Tõlkinud Olavi Teppan, järelsõna Toomas Gross; Avatud Eesti raamat.) Tartu: Tartu Ülikooli Kirjastus, 2020.