Gaisberg

Allikas: Vikipeedia
Mine navigeerimisribale Mine otsikasti
Gaisberg
Vaade Mönchsbergilt üle Salzburgi
Vaade Mönchsbergilt üle Salzburgi
Kõrgus 1288 m
Asukoht Salzburgi liidumaa, Austria
Ahelik, mäestik Salzkammerguti mäed
Koordinaadid 47° 48′ 20″ N, 13° 6′ 45″ E
Gaisberg (Austria)
Gaisberg

Gaisberg on mägi Austrias, Salzburgist idas, kõrgusel 1288 m üle merepinna. See kuulub Salzkammerguti mägede hulka, mis on Põhja-Lubjakivialpide ahelik. Mägi on üks Salzburgi Hausbergidest, populaarne puhkeala, pakkudes maalilisi vaateid linnale ja Berchtesgadeni Alpidele läänes. Mäe tipus on kaugele nähtav Gaisbergi saatja.

Geograafia[muuda | muuda lähteteksti]

Mägi on üks Osterhorni rühma eelmägesid Lammertali oru ja Wolfgangsee vahel, moodustades Salzburgi vesikonna idaserva. Kühbergi kannusega läänenõlvad ulatuvad Salzburgi linna piiridesse, külgnevad osad kuuluvad naabruses olevatesse Koppli ja Elsbetheni valdadesse. 1988. aastast on väike osa metsamaast määratud kaitsealaks.

Gaisberg on olnud Salzburgi päevareisijatele populaarne sihtkoht juba 18. sajandil. Aastatel 1887–1928 pakkus ratasajamiga raudtee Gaisbergbahn linnast mäetippu kerget ligipääsu, kuni see 1929. aastal maanteega asendati. Täna ühendab Mirabellplatzi väljakult algav avalik bussiliin tipuplatoo parklat, mis on alguspunktiks talispordile, matkamisele, maastikujalgrattasõidule ja tiibvarjuspordile, kesklinnaga. Gaisbergi saatja, 100 m kõrgune FM-raadio ja televisiooni saatejaam mäe tipus püstitati 1956. aastal.

Tiibvarjur lendamas Gaisbergi tipust itta