Aurobindo

Allikas: Vikipeedia
Aurobindo aastal 1916
rahmenlos
rahmenlos

Sri Aurobindo Akroid Ghoshi (15. august 1872 Calcutta5. detsember 1950) oli India revolutsionäär, ühiskonnategelane, luuletaja, joogi ja müstik.

Ta õppis Inglismaal Manchesteris ning seejärel Cambridge'is filoloogiat ja omandas seitse Euroopa keelt. Ta võinuks asuda Indias riigiteenistusse, kuid kukkus enda väitel meelega läbi ratsutamiseksamil. 1893. aastal naasis ta kodumaale ja hakkas õpetama kolledžis, kirjutas luuletusi ning õppis India filosoofiat.

Alates 1902. aastast lülitus ta revolutsioonilisse võitlusse India sõltumatuse eest ja ühines terroristliku rühmitusega Lootos ja oda. Kui 30. märtsil 1908 toimunud atentaadis ühe Inglise kohtuniku vastu sai surma vaid kaks kõrvalist inglast, laskis ta vennal hävitada majast pommivabriku ja kõik asitõendid, kuid ta vangistati koos saja ekstremistiga. Vanglas olles saavutas ta enda väitel samadhi – ühinemise kõikjalolevaga.

5. mail 1909 vabanes ta vanglast ja katkestas poliitilise tegevuse. Ta sõitis prantslastele kuuluvasse Pondicherrysse ja pühendas end täielikult joogale, mille ta hiljem nimetas integraalseks joogaks. Seal asutas ta aašrami ning andis kuue ja poole aasta jooksul välja filosoofilist kuukirja Arya.

1921. aastal tuli aašramisse Mirra Richard (Alfassa), kelles Aurobindo tundis enda väitel ära šakti kehastuse ja andis talle nime Ema, mille järgi teda hiljem on tuntud. 24. novembril 1926 saavutas Aurobindo enda väitel valgustatuse ja eraldus välismaailmast, andes aašrami ja kujunenud koguduse juhtimise üle Emale.

Aurobindo rajatud aašramist on tänapäevaks arenenud linn Auroville.

Välislingid[muuda | muuda lähteteksti]