Arutelu:Chlodovech I

Allikas: Vikipeedia
Jump to navigation Jump to search

Kas tema abikaasa oli Chrodechild või Chrodechilde? Andres (arutelu) 11. september 2016, kell 17:25 (EEST)

Kas teda eesti keeles mitte enamasti Chlodovech ei kirjutata?  • • • Kasutaja:Ahsoous • arutelu • 25. november 2016, kell 20:34 (EET)


See on täielikult üle kirjutatud. Nii ei tohi teha. Panen vana redaktsiooni siia. Andres (arutelu) 20. detsember 2018, kell 09:07 (EET)

Chlodovech I
Chlodovech I
Kõigi frankide kuningas
Ametiaeg
ca 509 – 511
Järgnev Klotar I (Soissons)
Kildebert I (Pariis)
Klodomir (Orléans)
Teoderik I (Rheims)
Saali frankide kuningas
Ametiaeg
481 – ca 509
Eelnev Kilderik I
Isikuandmed
Sünniaeg ca 466
Sünnikoht Tournai, Lääne-Rooma keisririik (tänapäeva Belgia)
Surmaaeg 27. november 511 (44- või 45-aastasena)
Surmakoht Pariis, Frangi riik (tänapäeva Prantsusmaa)
Abikaasa Klotilde
Vanemad Kilderik I
Basina
Lapsed Ingomer
Klodomir
Kildebert I
Klotar I
Klotilde
Teoderik I
Sugulased Merovingid
Elukoht St Genevieve klooster (algselt viimne puhkepaik)
Saint Denis' basiilika (praegu)

Chlodowech I ehk Chlodovech I või Chlodwig I, ka Clovis I (kaasaegses prantsuse keeles Louis ja saksa keeles Ludwig; 466 Tournai27. november 511 Pariis) oli frankide kuningas 481511 ja Frangi impeeriumi rajaja. Ta oli Childerich I poeg.

Chlodowechi valitsusaja algul asusid frangid Reini ülemjooksu aladel, põhiliselt tänapäeva Belgias. Nad olid varemalt olnud suhteliselt vähetähtis germaani hõim ning roomlaste föderaatidena pidanud taluma teiste germaanlaste ja hunnide ränki rüüsteretki. Kuid Chlodowech osutus vägagi osavaks poliitikuks. Ta suutis endale leida õiged liitlased ning tänu ladina keele oskusele ja hilisemale üleminekule roomakatoliku usku sõlmida tihedad suhted ka Itaalia eliidi ning katoliku kirikuga.

486. aastal alistas Chlodowech liitlaste abiga Põhja-Gallias asunud Rooma väepealiku Syagriuse ning allutas nii oma võimule enamiku Loire'i jõest põhja poole jäävatest aladest. Seejärel sõlmis ta liidu idagootide kuninga Theoderich Suurega, kes abiellus Chlodowechi õe Audofledaga. 491 alistas Chlodowech osa tüüringlaste hõimudest oma riigi idapiiril ning järgnevalt alistas ka alemannid. Seejärel abiellus ta burgundide printsessi Chrodechildega, kes olevat teda mõjutanud katoliku usku astuma.

Frangi riigi alad (481-814) koos ajalooliste territooriumide Austraasia, Švaabimaa, Neustria, Burgundia, Alemannia ja Akvitaaniaga

Tavaliselt märgitakse Chlodowechi ristimise aastaks 496, kuid see on vaieldav. On võimalik, et Chlodowech oli kristlane juba varem, kuuludes, nagu enamik toonastest germaanlastest, ariaanlaste hulka, samas pole ka võimatu, et ristimine leidis aset alles 6. sajandi esimesel kümnendil. Milline oli Chlodowechi varasem uskkondlik kuuluvus, pole seega teada. Ilmselt oli suur osa franke toona veel paganad, kuid vähemalt nende ülikkond ei austanud arvatavasti mitte enam germaani muinasjumalusi, vaid hoopis Vana-Rooma jumalaid.

Chlodowechi katse allutada burgunde kukkus 500. aastal läbi, kuid järgnevalt purustas ta Lõuna-Gallias läänegoodid, kes suundusid Ibeeriasse. Chlodovech liitis aga oma riigiga enamiku Akvitaaniast. 509. aasta paiku tegi Chlodowech Pariisist oma pealinna ning umbes samal ajal jagas ta riigi Frangi allkuningate vahel. Hakkasid kujunema Frangi riigi ajaloolis-territoriaalsed üksused (Austraasia, Neustria jt). Chlodowech korraldas ka kirikureformi, kutsudes kokku Esimese Orleansi kirikukogu. Seal määras ta kindlaks Frangi riigikiriku olemuse, mis pidi ennekõike olema kuningat toetav.

511. aastal Chlodowech suri ning tema riik jagunes nelja poja vahel. Hiljem liitis üks neist, Chlothar I, Frangi riigi taas ühtseks tervikuks.

Chlodowechi loetakse sageli esimeseks Prantsusmaa kuningaks, kuigi reaalselt polnud tal hilisemate prantslastega kuigipalju ühist: ta oli germaanlane ning valitses franke ja ladinakeelseid galle, kelle segunemisel alles sajandite jooksul kujunesid prantslased.

Kirjandus[muuda lähteteksti]

Eelnev:
Childerich I
Frankide kuningas
481511
Järgnev:
Chlothar I
(Soissons'is)
Järgnev:
Childebert I
(Pariisis)
Järgnev:
Chlodomer
(Orleans'is)
Järgnev:
Theuderich I
(Reimsis)

Vaata ka[muuda lähteteksti]

Kategooria:Frangi kuningad Kategooria:Sündinud 466 Kategooria:Surnud 511