Arutelu:Koroonapandeemia

Allikas: Vikipeedia
Mine navigeerimisribale Mine otsikasti

Sisukorra all olev lõik vajaks eesti keelde kirjutamist, IMHO. ✅ Pietadè (arutelu) 14. veebruar 2020, kell 20:21 (EET)

Koroonaviiruse taga on tegelikult infosõjaline käik Hiina sisepoliitilises võitluses?

https://www.mke.ee/mnenie/rossijskij-uchenyj-paniku-vokrug-koronavirusa-razduvayut-chtoby-ustroit-globalnuyu-revolyutsiyu

https://www.youtube.com/watch?v=228tlT0TjuI --Talguarbuja (arutelu) 18. veebruar 2020, kell 19:48 (EET)

Viiruse (ja haiguse) nimi[muuda lähteteksti]

Inglisvikis on "Severe acute respiratory syndrome coronavirus 2 (SARS-CoV-2), previously known by the provisional name 2019-nCoV".

Terviseameti kodulehel on "Koroonaviiruse haigus COVID-19 (vana nimega 2019-nCoV). Kuna COVID-19 haigust põhjustav koroonaviirus on geneetiliselt sarnane SARS koroonaviirusele (Severe Acute Respiratory Syndrome Coronavirus), siis kasutatakse edaspidi selle nimetamisel ametlikku terminit SARS-CoV-2." Adeliine 28. veebruar 2020, kell 09:52 (EET)Selgitus: "SARS-CoV-2" on viiruse nimetus, "COVID-19" on viiruse põhjustatud haiguse nimetus, sarnaselt nagu "HIV" viirus põhjustab haigust nimega "AIDS".

Artikli vaatamisi[muuda lähteteksti]

Minule näitab ülalolev graafik küll ühtlast nulli. Naljaks võiks lisada artiklisse viite Felipe Hoffa Coronavirus in Wikipedia by language — visualized towardsdatascience.com, 29.02.2020, aga kui palju see sisuliselt juurde annaks... No ikka rohkem kui ülalviidatud vandenõuteooriad maailmarevolutsioonist jms. --Ehitaja (arutelu) 1. märts 2020, kell 15:11 (EET)

Artikli pealkiri on muutunud.✅ Pietadè (arutelu) 1. märts 2020, kell 16:39 (EET)
Varasemal lehel (praegune ümbersuunamisleht) toimib, siin peaks homme näitama hakkama.✅ Pietadè (arutelu) 1. märts 2020, kell 20:13 (EET)

Kategoriseerimine[muuda lähteteksti]

Kas poleks loogilisem võtta see artikkel (ja kaks ebolat) viirushaiguste kategooriast välja ning jätta üksnes epideemiate alla? Viirushaiguste all peaks olema (seni olematu) artikkel COVID-19, aga mitte haiguse konkreetne puhang. Puhang on sama palju haigus kui üks füüsiline eksemplar on kogu "Tõde ja õigus". Vt ka Kategooria arutelu:Viirushaigused. --Ehitaja (arutelu) 1. märts 2020, kell 23:17 (EET)

Viiruse edasi nakkamine peiteperioodil[muuda lähteteksti]

Artiklist on ebaselge, kas koroonaviirus nakkab edasi inimeselt inimesele juba peiteperioodil või nakkab ta nakkama alles pärast peiteperioodi lõppu (esimeste haiguse ilmingute saabumisel). Internetist on raske leida tõepärast ühest lõplikku infot, 5. märtsi 2020 seisuga.

Vikipedia EI ole meditsiinialane häda-abi-teenistus, ja EI anna hinnanguid/arvamusi; artikli arvandmete lisajana (peamiselt art-s märgitud allikatest, aga ka, nt FTA allikatest, ligi tuhandest) ei anna mina arvamusi, pelgaks veel soovitusi (keegi ütles kunagi, et u 96% inimesest on arstiteadusele tundmata maa, nõustun).✅ Pietadè (arutelu) 7. märts 2020, kell 21:32 (EET)
Noh, Vikipeedia saab öelda, et Terviseameti hinnangul selle-ja-selle kuupäeva seisuga oli nii ning Harvardi ülikooli teadlaste A., B. ja C. Smithi artiklis (viide) väideti naa. Selliste väidete kogumine ühte kohta võib olla isegi vajalik, võõrkeelsete allikate menetlemine võib käia paljudel eestikeelsetel lugejatel üle jõua. Aga siin peaks need väited olema väga hoolikalt valitud ja väga korrektselt viidatud muidugi. --Ehitaja (arutelu) 13. märts 2020, kell 02:34 (EET)
Praeguse seisuga (21. märts 2020, kell 15:45 (EET)) ei ole nt ei WHO ega ECDC avaldanud midagi kindlaltvõetavat, pigem vastupidi, kõikjal märge à la "ei ole andmeid, veel";
katsed nt "püha lehma" uriini tarbimise, etanoolitoodete manustamisega jms on andnud pigem vastupidise efekti; täna apteegis maskis apteekrit nähes oli esimene mõte: kas ta on haige? (PS! harilikud riidest maskid kaitsevad (osaliselt) lähedalasuvaid piisknakkuse eest; nn kirurgilised maskid, tihedamast materjalist, võivad kaitsta ka maski kandjat; suuremat kaitset kandjale pakuvad nt filtritega maskid (P-100 particulate filter and organic vapor (OV) filtering media))✅ Pietadè (arutelu) 21. märts 2020, kell 15:45 (EET)
Sesseoses viitaksin/soovitaksin nt WHO avaldatud lugemisvara: Coronavirus disease (COVID-19) advice for the public: Myth busters.✅ Pietadè (arutelu) 21. märts 2020, kell 16:03 (EET)

Segane koht[muuda lähteteksti]

"...riiki sisenejad pidid hakkama täitma ankeete, et tuvastada nende viibimise päritolu." Mida sellega öelda taheti? Tuvastada nende riiki saabumise põhjus; nende päritolu; riigis viibimise põhjus?Astromaailm (arutelu) 21. märts 2020, kell 23:42 (EET)

See on Eesti osa all, mille mina lühendaksin mõne kokkuvõtva lauseni; sest Eesti kohta on artikkel olemas, ja mitmes kohas ühte sama teema käsitlemine, kooskõlaline, ehk ei ole vajalik.✅ Pietadè (arutelu) 21. märts 2020, kell 23:51 (EET)
Tjah, allikaviide ütleb samuti "viibimise päritolu". Las mõni targem lühendab, muidu saab ehk liiga lühike.Astromaailm (arutelu) 22. märts 2020, kell 00:09 (EET)

Tagajärgede tabel[muuda lähteteksti]

Tabelis on "hõlmatud territoriumide loend" - mina seda kohta mallist või mujalt üles ei leia, et näpukas parandada. Muukisin igalt poolt. Astromaailm (arutelu) 22. märts 2020, kell 00:37 (EET)

See on mallis, parandasin.✅ Pietadè (arutelu) 22. märts 2020, kell 08:29 (EET)

Kaitsemeetmed[muuda lähteteksti]

Kaitsemeetmete lõigus pole riskipiirkondadega seotud info (ehk terviseameti kuu aega vana nimekiri) enam adekvaatne. Praeguseks on juba terve maailm riskipiirkond. Umbisik (arutelu) 27. märts 2020, kell 08:47 (EET)

Kas see pürst kitsama sõnavaraga lugejale üle jõu ei käi? Tavaline põrandahari.--Astromaailm (arutelu) 30. märts 2020, kell 16:37 (EEST)

üleilmse leviga briti telekanali BBC klipi asjakohases soovituses on selgituseks lisatud klipp, kus 2 m vahemaa määratlemiseks kasutatakse keskmise varrepikkusega põrandaharja, mille käepidemest hoidmisel ümber enda liigutamisel ei tohiks tabamisulatuses olla ühtegi inimest.

Võtsin välja, pole tõsiseltvõetav. Ursus scribens (arutelu) 30. märts 2020, kell 20:15 (EEST)
Põrandaharja abil nad (BBC) seda vahemaad näitlikustavad, mina ei tea, miks. ✅ Pietadè (arutelu) 30. märts 2020, kell 21:44 (EEST)

Artikli seisukord[muuda lähteteksti]

Tegelikult vajaks see artikkel rängalt toimetamist ja sisu lisamist. Lihtsalt mingite haigusjuhtumite numbrite uuendamine on ebapiisav. Ivo (arutelu) 16. aprill 2020, kell 16:30 (EEST)

Nõus. See käib ka suurema osa artiklite kohta, mis «loodud või oluliselt täienenud võistluse "Kesk- ja Ida-Euroopa kevad 2020" raames.» (enwi-st leidsin praegu kronoloogia...) Minul on kuhjaga muid lepingulisi kohustusi..., millest ei saa mööda vaadata; lisaks on järjekorras ka enwi Donbassi sõja kronoloogiate täiendamine, mida on palutud—Pietadè 16. aprill 2020, kell 18:28 (EEST)
Mul on endalgi tekkinud hulk küsimusi nende CEE kevade raames loodud artiklite osas, sest ma ei näe, et me suudaksime neid ajakohastada ning neile mingit asjalikku sisu tekitada. On riike, mille puhul meil võiks olla hea katvus (olgu see Hiina, Itaalia, USA või Läti kohta), aga miks peaks üks eestlane lugema siit nt pandeemia kulgemisest Põhja-Makedoonias? Tuvastatud nakatunute graafikut võib samahästi vaadata ingliskeelsest Vikipeediast või mõnelt teiselt saidilt. Ivo (arutelu) 17. aprill 2020, kell 12:19 (EEST)

November 2019[muuda lähteteksti]

Viiruse mutatsioon 2020 juulis[muuda lähteteksti]

Emily Tsang ja Zoe Low, Coronavirus: Hong Kong expert warns each infected person can now spread Covid-19 to four people, Published: 12:04pm, 12 Jul, 2020
* Professor Gabriel Leung, dean of HKU medical school, says a strain of the virus has increased its infection rate by 30 per cent due to a DNA mutation
* Microbiologist Yuen Kwok-yung says the current wave of new infections is almost certainly due to the lifting of social-distancing measures

Surmade arv[muuda lähteteksti]

infokastis on 10 korda suurem tegelikust arvust...—Pietadè (arutelu) 3. august 2020, kell 22:55 (EEST)

huvitav, kes selle andmeüksuses 600+ tuh pealt 6+ miljoni peale muutis...—Pietadè (arutelu) 3. august 2020, kell 23:02 (EEST)

Koroonapandeemia x riigis[muuda lähteteksti]

Meil on suurem kogus neid artikleid koroonapandeemia kulgemise kohta eri riikides. Nt CEE kevade raames treiti massiliselt neid nupukesi. Mis nendega nüüd teha? Reeglina on need päris halvas seisus (s.t ei anna teemast mingit asjalikku ülevaadet ning on kevadest saati uuendamata). Minimaalselt võiks need olla nii põhjalikud kui on "Koroonapandeemia Eestis" sissejuhatus. On aga loota, et keegi nendega tegeleb ja mingi sisu ka kirjutab? Ivo (arutelu) 8. veebruar 2021, kell 20:47 (EET)

Eks need inimelude suhtes mõnitavad ole, pehmelt väljendudes; küsi siis otse, biovend treialilt; kuid tagasi, vist indoneeslased, kinnitasid, et võtavad andmed keskbaasist; mõne aja eest ruwi-sse Iisraeli andmeid sisestades nägi see välja nii, et lisad {{Карточка эпидемии}}-le malli {{Распространение COVID-19/График заболеваний в Израиле}}, ehk siis, andmed on olemas, esitusviis on käideldav, imho. — Pietadè Kaastöö 9. veebruar 2021, kell 01:33 (EET)
Minule on miskipärast külge jäänud enwi, ruwi ja itwi kv-tabelite igapäevane värskendamine...— Pietadè Kaastöö 9. veebruar 2021, kell 01:59 (EET)