Mine sisu juurde

Ansbachi markkrahvkond

Allikas: Vikipeedia

Markgrafschaft Brandenburg-Ansbach / Fürstentum Ansbach
Brandenburg-Ansbachi markkrahvkond / Ansbachi vürstkond


1398–1806
Vapp
Brandenburg-Ansbachi vürstkond aastal 1791, tänapäevaste piiride taustal
Valitsusvorm vürstkond
Osa Saksa-Rooma riigi vasall
Pealinn Ansbach

Ansbachi vürstkond (saksa: Fürstentum Ansbach) või Markgraftum Brandenburg-Ansbach oli otse keisrile alluv vürstkond Saksa-Rooma riigis keskusega Baieri linnas Ansbachis. Maad valitsevad Hohenzollernite vürstid olid tuntud kui markkrahvid, kuna vürstkond oli markkrahvkond (kuid mitte mark).

Ajalugu[muuda | muuda lähteteksti]

Vürstkond loodi pärast Nürnbergi linnakrahvi Friedrich V surma 21. jaanuaril 1398, kui tema maad jaotati tema kahe poja vahel. Noorem poeg Friedrich VI sai Ansbachi ja vanem poeg Johann III sai Bayreuthi. Pärast Johann III surma 11. juunil 1420 taasühendati kaks vürstkonda Friedrich VI alla, kellest oli aastal 1415 saanud Brandenburgi kuurvürst Friedrich I.

Pärast Friedrich I surma 21. septembril 1440 jaotati tema territooriumid tema poegade vahel; Johann sai Bayreuthi vürstkonna (Brandenburg-Kulmbach), Friedrich sai Brandenburgi ja Albrecht sai Ansbachi. Pärast seda valitses Ansbachi Hohenzollernite kõrvalharu ja valitsejaid kutsuti tavaliselt Brandenburg-Ansbachi markkrahvideks.

2. detsembril 1791 müüs Ansbachi valitsev vürst ja markkrahv Karl Alexander, kes oli ka Bayreuthi valitseja, oma vürstkondade suveräänsuse Preisimaa kuningale, Friedrich Wilhelm II-le. Markkrahv oli keskealine ja lastetu ning Friedrich Wilhelm oli tema sugulane ja Hohenzollernite pea. Markkrahv kolis koos oma inglannast teise naisega Inglismaale. Ansbach annekteeriti ametlikult 28. jaanuaril 1792.

Ansbachi vürstid ja markkrahvid[muuda | muuda lähteteksti]

Vaata ka[muuda | muuda lähteteksti]