Anna Netrebko

Allikas: Vikipeedia
Anna Netrebko.jpg

Anna Jurjevna Netrebko (vene Анна Юрьевна Нетребко; sündinud 18. septembril 1971 Krasnodaris Venemaal) on vene ooperilaulja (sopran).

Anna õppis Peterburi Konservatooriumis, raha teenis ta koristajana Peterburi Maria teatris. Pärast prooviesinemisi Maria teatri juhtkonna ees võttis dirigent Valeri Gergijev ta oma hoole alla.

Anna tegi oma ooperilaulja debüüdi Maria teatris etendatud Mozarti "Figaro pulmas", kus mängis Susanna rolli. Hiljem laulis ta samas mitmeid prominentseid rolle sellistes ooperites nagu Vincenzo Bellini "Somnambuulis", Mozarti "Võluflöödis" ja Gioacchino Rossini "Sevilla habemeajajas".

Aastal 1995, kui Anna oli 24-aastane tegi ta debüüdi Ameerikas San Francisco Ooperiteatris, lauldes Mihhail Glinka ooperis "Ruslan ja Ljudmilla". See oli edukas etteaste ning Anna on tänaseni jäänud sagedaseks külaliseks San Francisco Ooperiteatris. Samuti on ta esinenud teistes Ameerika linnades, ta on eriti hinnatud Vene heliloojate ooperirollides. Ta on olnud edukas ka bel cantos ning romantilistes rollides nagu Gilda osa Giuseppe Verdi ooperist "Rigoletto", Musetta roll Giacomo Puccini ooperis "Boheem" ja teised.

Aastal 2002 esines Anna esmakordselt Metropolitan Operas Sergei Prokofjevi ooperis "Sõda ja rahu", rolliks Nataša.

Märtsis 2006 esitas Anna Austria kodakondsusavalduse ning sama aasta juulis oli tal omandatud peale Vene ka Austria kodakondsus. Austria ajalehes ilmunud intervjuus väitis Anna, et hakkab elama Viinis ja Salzburgis – see aga on halvendanud tema suhteid Venemaaga.

2006. aastal avaldas ta "Russian Albums'i", kus oli teinud koostööd Maria teatri orkestriga, dirigent Valeri Gergijev. Album jõudis Saksa pop-edetabelis kümne parima hulka.

Märtsis 2007 avaldas ta CD, kus olid laulud koos Mehhiko tenori Rolando Villazóniga.

Septembris 2008 sündis Anna Netrebkol poeg Tiago.

Sellest hoolimata olid tal uued esinemised juba jaanuaris 2009, kusjuures 2009. a. Metropolitan Opera's etenduv Lucia di Lammermoor oli nähtav ka kinodes üle maailma - sealhulgas ka Eestis!

17. oktoobril 2008. a. esilinastus Austrias film "La Boheme" ("Boheem"), milles ta on Mimi rollis.

Välislingid[muuda | muuda lähteteksti]