Andja mõis

Allikas: Vikipeedia
Mine navigeerimisribale Mine otsikasti
Andja mõis (1894)

Andja mõis (saksa keeles Addinal) oli rüütlimõis Viru-Nigula kihelkonnas Virumaal[1]. Nüüdisajal jääb mõis Lääne-Viru maakonda Rakvere valda[1].

Mõisa on esimest korda mainitud 1406[1]. Keskajal oli mõis ehitatud vasallilinnuseks[1]. Sellest vasallilinnusest on säilinud kahe esimese korruse müürid[1].

Mõisa viimane omanik (enne 1919. aasta ülemaalist võõrandamist) oli Essu mõisa omanik Julie von Ungern-Sternberg. Seega võis mõisat pidada Essu kõrvalmõisaks[1].

Andja mõisa tuuleveski[muuda | muuda lähteteksti]

Andja mõisa tuuleveski varemed

Andja mõisa tuuleveski ehitati 1804. aastal. Tegemist on Hollandi tüüpi paekivist tuuleveskiga, mille allosa ümbritseb lai ringrõdu ehk galerii, millelt kunagi sabapuu abil veski pead tuulde keerati. Galeriid ilmestavad paekivist piirdepostid ja uhked kaarvõlvid, millest osa on küll hiljem kinni müüritud. Mõis rentis veskit möldritele. Näiteks 1915. aastal oli Andja tuuliku rent 30 rubla aastas, pluss kohustus jahvatada mõisa ja mõisa teenijate vilja. Rentnikuks oli tollal Jaan Raam, kes sai Eesti Vabariigi sünni järel võimaluse tuulik endale osta. Tegelikult oli ta rohkem huvitatud veskiga kaasas käivast 12 hektarist maast. Jaan Raam laskis veski sisseseadel laguneda ja 1924. aasta suvel tunnistati veski kasutuskõlbmatuks.[2]

Viited[muuda | muuda lähteteksti]

  1. 1,0 1,1 1,2 1,3 1,4 1,5 Andja mõis Eesti mõisaportaalis (vaadatud 18.05.2015)
  2. Talving, Hanno. Ringreis Eestis mööda tuulikuid. Eesti Päevaleht, 6. mai 2005.

Välislingid[muuda | muuda lähteteksti]