Amelia Andersdotter

Allikas: Vikipeedia
Mine navigeerimisribale Mine otsikasti
Amelia Andersdotter

Anna Amelia Matilda Katarina Andersdotter (sündinud 30. augustil 1987 Enköpingis) on Rootsi poliitik, Euroopa Parlamendi noorim liige[1].

Amelia isa Anders Lundquist oli õpetaja ja maletreener, ema Lotta Lille oli ajakirjanik. Tal on nooremad õed Ulrika ja Karolina, samuti poolvend Eirik Lundquist, kellega tal on ühine isa.

Ta õppis Lundi ülikoolis matemaatikat, füüsikat, hispaania keelt ja äriõigust, aga tööleasumine europarlamendis ei võimaldanud tal õpinguid lõpetada.

Amelia astus Rootsi Piraadiparteisse varsti pärast selle asutamist 2006. 2007. aasta juunist kuni 2010. aasta märtsini oli ta erakonna noorteorganisatsiooni Ung Pirat rahvusvaheline koordinaator. Selles ametis juhtis ta noorte piraatide suhteid nii teiste Rootsi organisatsioonide kui rahvusvahelise piraadiliikumisega, samuti kujundas ta noorte piraatide välispoliitilisi vaateid.

Ta sai 2009. aasta Euroopa Parlamendi valimistel Rootsi Piraadipartei nimekirjas kandideerides 22 303 häält ja piraadipartei kandidaatide seas teise koha[2]. Esialgu polnud sellest küllalt, et tagada koht europarlamendis, kuid Lissaboni lepingu põhjal sai Rootsi juurde kaks täiendavat kohta europarlamendis. Lissaboni lepingu ratifitseerimisega tekkinud üleeuroopaliste raskuste tõttu sai ta tööd europarlamendis alustada alles 2011. aasta detsembris[3].

Oma valimise ja ametisse astumise vahelisel ajal reisis Amelia palju. Ta rääkis paljudes maailma paikades oma kogemusest noore poliitikuna ja uutest ideedest teabepoliitikas, pühendudes tööle Euroopa piraadiparteide huvides.

Alates ametisseastumisest europarlamendis on Amelia keskendanud oma pingutused teabepoliitika muutmisele. Ta kuulub tööstuse, teadusuuringute ja energia parlamentaarsesse komiteesse (ITRE). Samuti on ta rahvusvahelise kaubanduse ja eelarvekontrolli parlamentaarse komitee asendusliige. Ta on Korea poolsaare asjade parlamendidelegatsiooni täisliige ja Andide ühiskonna asjade parlamendidelegatsiooni asendusliige.

Amelia Andersdotter on Võltsimisvastase kaubanduslepingu (ACTA) pikaajaline kriitik. Tema nõuandel soovitas ITRE ACTA tagasi lükata, olles esimene parlamentaarne komitee, mis sellise soovitusega välja tuli. Hiljem ühinesid sellega teised parlamentaarsed komiteed. Lõpuks loobus europarlament ACTA ratifitseerimise plaanist.

Lisaks on Amelia Andersdotter soovitanud uuesti üle vaadata Euroopa Liidu avaliku sektori valduses oleva teabe taaskasutamise direktiivi. Ta on avalikult kritiseerinud Rootsi valitsust soovimatuse eest muuta selle juurdepääsu- ja hinnapoliitikat.

Viited[muuda | muuda lähteteksti]

Välislingid[muuda | muuda lähteteksti]