Piraadipartei

Allikas: Vikipeedia
Jump to navigation Jump to search
Disambig gray.svg  See artikkel räägib rahvusvahelisest liikumisest; Eesti erakonna algatusgrupi kohta vaata artiklit Piraadipartei (Eesti), Rootsi partei kohta vaata Piraadipartei (Rootsi).

Rahvamass 3. juuni 2006 demonstratsioonil Rootsis, mida tuntakse ka piraatide demonstratsiooni nime all

Piraadipartei on rahvusvaheline informatsioonivabaduse ja liberaalsete kodanikuõiguste eest seisev poliitiline liikumine, mis on alguse saanud Rootsi Piraadiparteist. Liikumise eesmärkide hulka kuulub autoriõiguse ja patentidega seotud seaduste reform, riigiaparaadi ja otsustusprotsesside muutmine läbipaistvamaks ja reformid liberaalsete kodanikuõiguste vaimus (narkopoliitika, soopoliitika jne).

Liikumisega seotud piraadiparteid pole lasknud end liigitada poliitilisel spektril parem- ega vasakparteiks, vaid rõhutavad oma pragmaatilisust ja valmisolekut koostööks eri poliitiliste partneritega.[1][2]

Piraadipartei on 2011. aastaks esindatud kõikjal Euroopas ja Põhja-Ameerikas, olles edukaimad Islandil, Saksamaal, Rootsis ja Tšehhimaal. Paljudes riikides pole nad veel ametlikult registreeritud, kuid on moodustatud toetusgrupid. Aasias piraadiliikumine eriti levinud pole.

Juunis 2007 said piraadiparteide esindajad Viinis kokku, et arutada liikumise tulevikku, 2008. aastal võeti Uppsalas vastu nn Uppsala deklaratsioon, millega määratleti piraadiliikumise eesmärgid Euroopas ja seati ühised plaanid Euroopa Parlamendi valimisteks. 2011. aastal on piraadiliikumine Euroopa Parlamendis esindatud kahe kohaga, mille on pälvinud Rootsi Piraadipartei.

2010. aastal loodi ametlikult rahvusvaheline piraadiparteide liit Pirate Parties International (PPI), piraadiliikumisel on ka organisatsioon Piirideta Piraadid (Pirates without Borders), mis koondab eraisikuid ja parteiväliseid organisatsioone. Praha deklaratsiooniga 2012. aasta aprillist pandi alus Euroopa piraadiparteide liidu loomisele, mis päädis Euroopa Piraadipartei asutamisega 2014. aasta kevadel.[3] Euroopa Piraadipartei eesmärgiks koordineerida piraatide koostööd Euroopas ja organisatsiooni üheks väljundiks on Euroopa Parlamendi valimisteks liikmesriikide piraadiparteidele ühtlustatud tuumplatvormi [4] tagamine.

Ka Eestis asutati 2009. aasta juuni lõpus Rootsi Piraadipartei eeskujul MTÜ Piraadipartei, kuid erakonna staatust sel veel ei ole. Eesti Piraadipartei on Piraadiparteide Internatsionaali liige ja Euroopa Piraadipartei asutajaliige.

Viited[muuda | muuda lähteteksti]

Välislingid[muuda | muuda lähteteksti]