Ameerika grafiti

Allikas: Vikipeedia
"Ameerika grafiti"
"American Graffiti"
Režissöör George Lucas
Stsenarist George Lucas
Gloria Katz
Willard Huyck
Operaator Ron Eveslage
Jan D'Alquen
Peaosades Richard Dreyfuss
Ron Howard
Paul Le Mat
Charles Martin Smith
Candy Clark
Mackenzie Phillips
Cindy Williams
Wolfman Jack
Monteerija Verna Fields
Marcia Lucas
Produtsent Francis Ford Coppola
Tootja Lucasfilm Ltd.
The Coppola Company
Levitaja Universal Pictures
Aasta 1973
Esilinastus 2. august 1973 (Locarno)
11. august 1973 (USA)
Kestus 112 minutit
Riik USA
Keel inglise
Eelarve 777 000 dollarit
Piletitulu 140 mln dollarit
IMDb profiil
Filmiveebi sissekanne

"Ameerika grafiti" ("American Graffiti") on 1973. aasta Lucasfilmi toodetud teismeliskomöödia, mille režissöör on George Lucas ja produtsent Francis Ford Coppola. Filmis mängivad peaosi Richard Dreyfuss, Ron Howard, Paul Le Mat, Charles Martin Smith ja Harrison Ford.

Film esilinastus 2. augustil 1973 Locarno filmifestivalil ja USA kinodesse jõudis 11. augustil. Film sai kriitikute heakskiidu osaliseks ja nimetati parima filmi Oscari kandidaadiks. Lisaks sai see nominatsiooni parima lavastaja, naiskõrvalosatäitja, algupärase käsikirja ja parim filmimontaaži kategoorias. Film võitis parima muusika- või komöödiafilmi Kuldgloobuse ja Paul Le Mat kõige paljutõotavama uuetulija Kuldgloobuse. Eelarvega 777 000 dollarit on see üks kõige tasuvamaid filme eales, teenides kokku üle 140 miljoni dollari. 1995. aastal valis Ameerika Ühendriikide Kongressi raamatukogu filmi säilitamiseks Riiklikus Filmiregistris. On arvatud, et filmi edu tegi Lucasele võimalikuks "Tähesõdade" sarja tootmise peale tema eelmist ebaedukat filmi "THX 1138". THX 1138 tootmisel oli Coppola palunud Lucasel kirjutada filmi, millega tavapärane vaatajaskond suudaks samastuda.

Film on poolautobiograafiline, põhinedes George Lucase enda teismelisaastatel, mis möödusid California osariigis Modestos. Filmi kolme peategelase – Curti, Johni ja Terry tegelaskujud põhinevad Lucase enda eluperioodidel – Terry põhineb ta "nohiku"-aastatel keskkooli alguses, John tema noorematel ülikooliaastatel, kui ta tegeles tänavavõidusõitudega ja Curt tema Lõuna-California Ülikooli perioodil.

Lucasel ei õnnestunud alguses filmi ideed mitmele filmitootjale selgelt esitada, kokkulepe õnnestus siiski saada filmistuudioga Universal Studios. Kuigi "Ameerika grafiti" leiab aset 1962. aasta Modestos, uskus Lucas, et linn oli kümne aasta liiga palju muutunud ja valis algselt peamise võttekohana San Rafaeli. Seal tekkisid aga pärast esimest võttepäeva mitmed probleemid ja suurem osa filmist seejärel tehti Petalumas, mis asub San Rafaelist paarikümne kilomeetri kaugusel.

Lucase valitud taustamuusika oli oluline igas stseenis meeleolu andmiseks, kuid ta tõdes, et autoriõiguste lubasid on raske saada ja seetõttu on silmatorkav näiteks Elvis Presley puudumine filmimuusikast. Laulude kasutamise õigus läks maksma umbes 90 000 dollarit, mis ei jätnud aga raha enam filmi enda originaallaulu tegemiseks. Filmimuusika andis MCA Records välja albumil "41 Original Hits from the Soundtrack of American Graffiti".

1962. aastal aset leidev "Ameerika grafiti" esindab ühe ajastu lõppu Ameerika ühiskonnas ja kultuuris. Taustamuusika seob samuti varased rock and roll '​i aastad (näiteks Bill Haley & His Comets ja Buddy Holly) ja 1960. aastate alguse Briti invasiooniga. Film leiab aset enne Vietnami sõja algust ja John F. Kennedy tapmist ning enne vastandkultuuri kõrgaastaid. "Ameerika grafiti" kutsub esile inimkonna suhet masinatega, esindades selle aja autode tähtsust Ameerika kultuurile.

Film sai stardilavaks mitmele noorele näitlejale (Richard Dreyfuss, Harrison Ford ja hilisem filmilavastaja Ron Howard) ning teetähiseks veel paljudele noortefilmidele, mis peagi vallutasid kinoekraanid. 1979. aastal valmis filmi järg "More American Graffiti".

Sisu[muuda | muuda lähteteksti]

Augustis 1962 saavad Modestos suvevaheaja viimasel päeval kokku neli sõpra: äsja keskkooli lõpetanud Curt Henderson (Richard Dreyfuss) ja Steve Bolander (Ron Howard), tänavavõidusõitja John Milner (Paul Le Mat) ja nohik Terry "The Toad" Fields (Charles Martin Smith), et võtta elult viimast, kuna järgmisel päeval lähevad Curt ja Steve ülikooli. Steve läheb koos oma tüdruksõbra, Curti õe Lauriega (Cindy Williams) kooli tantsupeole, kuid filmi jooksul nad tülitsevad tihti. Curt kohtub blondi naisega valges Ford Thunderbirdis (Suzanne Somers) ja üritab teda terve filmi jooksul leida, ning John ja Terry lähevad autodega kruiisima. Johni õnnetuseks peab ta terve öö ringi sõidutama 12-aastast Carolit, kes talle närvidele käib, samal ajal kui Bob Falfa (Harrison Ford) otsib Johni, et temaga võidu sõita. Terry õnnestub peale võtta mässumeelne Debbie (Candy Clark).

Curt saab kokku kohalike greaserite (The Pharaohs), kellega koos nad lollitavad politseid. Hiljem palub ta raadiojaamas DJ Wolfman Jackil lugeda ühe teate blondile, et ta helistaks talle Mel's Drive-Ini taksofonile. Juhuste kokkulangemisel satub Laurie Falfa auto peale, ning läheb temaga koos Falfa ja Johni võidusõidule. Võidusõidu ajal läheb Falfa autol rehv katki ja ta sõidab kraavi, tema ja Laurie pääsevad eluga, enne kui auto plahvatab. Laurie palub Steve'i, et ta teda enam maha ei jätaks, ja Steve lubab seda teha ja jääda Modestosse.

Järgmisel päeval lendab Curt üksi minema, et minna ülikooli. Lennukiaknast näeb ta valget Thunderbirdi. Epiloogis mainitakse, et John hukkus 1964. aastal autoõnnetuses, Terry jäi 1965. aastal Vietnami sõjas kadunuks, Steve'ist sai Modestos kindlustusagent ja Curtist sai kirjanik Kanadas.

Tegelased[muuda | muuda lähteteksti]

 • Deby Celiz – Wendy
 • Lynne Marie Stewart – Bobbie Tucker
 • Terry McGovern – härra Wolfe
 • Kathleen Quinlan – Peg
 • Scott Beach – härra Gordon
 • John Brent – automüüüja
 • Del Close – mees baaris
 • Johnny Weissmuller Jr. – Badass #1
 • Susan Richardson – Judy
 • Kay Lenz – Jane
 • Joe Spano – Vic
 • Debralee Scott – Falfa tüdruksõber
 • Suzanne Somers – "blond" T-Bird-is
 • Flash Cadillac & the Continental Kids – Herbie and the Heartbeats

Välislingid[muuda | muuda lähteteksti]