Alexandra (Frederiksborgi krahvinna)

Allikas: Vikipeedia
Mine navigeerimisribale Mine otsikasti
Frederiksborgi krahvinna Alexandra

Frederiksborgi krahvinna Alexandra Christina (sündinud 30. juunil 1964) on Taani printsi Joachimi endine abikaasa ja Taani kuningliku perekonna endine liige.

Perekond[muuda | muuda lähteteksti]

Alexandra Christina Manley sündis 30. juunil 1964 Hongkongis Richard Nigel Manley (1924) ja Christa Maria Manley (1933) vanima tütrena. Tema inglise ja hiina päritolu isa oli kindlustusfirma ametnik, austerlannast ema kommunikatsioonifirma mänedžer. Tal on kaks nooremat õde.

Haridus ja karjäär[muuda | muuda lähteteksti]

Alexandra õppis Island Schoolis, mis on ingliskeelne erakool, ja lõpetas seal keskkooli. Ta õppis Austria, Jaapani ja Suurbritannia ülikoolides rahvusvahelist majandust, kuid ei ole teada, kas ta selle eriala ka lõpetas. 19901995 töötas ta firmas GT Management Ltd. Hongkongis.

Abielu ja lapsed[muuda | muuda lähteteksti]

Alexandra ja Joachim kohtusid Hongkongis ühel peol, kui Joachim töötas ühe Taani laevatehase heaks. Pärast aasta kestnud kurameerimist palus Joachim Alexandra kätt, kui nad olid puhkusel Filipiinidel. Kihlus, mis üllatas nii Alexandra perekonda kui ka Taani avalikkust, avalikustati 1995. aasta mais.

Nad abiellusid 18. novembril 1995 Frederiksborgi palee kirikus. Abiellumisel pidi Alexandra loobuma Briti kodakondsusest ja võtma Taani kodakondsuse ning jätma pooleli oma karjääri. Ta vahetas ka enne abiellumist usku, võttes anglikaani usu asemel vastu luterluse.

Paaril on kaks poega:

Elu printsessina[muuda | muuda lähteteksti]

Alexandra saavutas taanlaste hulgas kohe populaarsuse. Ta sai tuntuks oma moeteadlikkuse ja heategevusliku tööga ning sai hüüdnimeks Põhjamaade Diana. Kuna ta räägib emakeelena nii inglise kui ka saksa keelt, õppis ta kiiresti ära taani keele. Mõne aasta pärast rääkis ta seda juba ilma aktsendita ning see tegi teda rahva hulgas veelgi populaarsemaks.

Nii abielu ajal kui ka pärast seda oli ta seotud mitme heategevusliku organisatsiooniga, nende hulgas Laste Punane Rist, Taani Pimedate Ühing, UNICEF ja üksikemadele mõeldud Mother Help. Ta oli ka UNICEF-i saadik visiidil Taisse HIV-d/AIDS-i põdevate patsiendi juurde.

Lahutus[muuda | muuda lähteteksti]

2004. aasta suvel hakkasid levima kuulujutud, et printsi ja printsessi abielu on lõppemas. Kuuldused osutusid tõeks, kui 16. septembril 2004 teatasid Alexandra ja Joachim lahkuminekust ning plaanist ka lahutada. Sellest sai esimene kuninglik lahutus Taanis pärast 1846. aastat. Folketingi otsusega hakkas Alexandra saama eluaegset iga-aastast elatustasu 330 000 USA dollari väärtuses, mille maksmist alustati tagasiulatuvalt 1. oktoobrist 2004. Elatustasu maksmine ei sõltu sellest, kas Alexandra abiellub uuesti või mitte. Paari abielu lahutati 8. aprill 2005.

Uus tiitel[muuda | muuda lähteteksti]

Kuna tiitel Tema Kuninglik Kõrgus põhines Alexandra ja Joachimi abielul, kaotas naine selle abielludes. Pärast lahutust sai Alexandra madalama tiitli Kõrgus. Taanlased peavad seda paremaks lahenduseks kui printsess Diana juhtumi puhul, kellele pärast Kuningliku Kõrguse tiitli kaotamist ei antud uut tiitlit, ehkki ta oli tulevase kuninga, prints Williami ema.

Kuninganna Margrethe II andis oma sünnipäeval, 16. aprillil 2005 Alexandrale lisatiitli grevinde af Frederiksborg (Frederiksborgi krahvinna). Tiitel on isiklik, mis tähendab, et tema lapsed seda edasi ei kanna.

Teine abielu[muuda | muuda lähteteksti]

2005. aasta suvel pildistati Alexandrat mitmel korral koos Martin Jørgenseniga. Tema isa Jacob Jørgenseni filmikompanii JJ Film oli aastaid teinud dokumentaale, milles kuningliku perekonna liikmed osalesid.

Jørgensen ja Alexandra abiellusid 3. märtsil 2007. Uue abielu tõttu kaotas naine tiitli Taani printsess ning nüüd on ta tiitel Tema Ekstsellents Alexandra Christina, Frederiksborgi krahvinna. Abielludes levisid kuuldused, et Alexandra ootab last, kuid need osutusid alusetuks.