ABC (Hispaania ajaleht)

Allikas: Vikipeedia

ABC on Hispaania konservatiivne ja monarhistlik ajaleht, üks kolmest Hispaania suurest kvaliteetlehest lehtede El País ja El Mundo kõrval ning nende järel tiraažilt kolmas päevaleht. Ta ilmub Madridis.

See alustas ilmumist 1. jaanuaril 1903 nädalalehena, juunist 1903 hakkas see ilmuma kaks korda nädalas ja 1. juunist 1905 päevalehena.

ABC asutas Torcuato Luca de Tena y Álvarez-Ossorio. Praegu annab seda välja Diario ABC S.L, mis kuulub Vocento gruppi.

Praegu ilmuvad Madridi piirkonna, Valencia piirkonna, Kataloonia, Castilla-Leóni, Andaluusia, Galiitsia ja Kanaari saarte ning Sevilla, Córdoba ja Toledo linna eriväljaanne. Brüsselis ilmub välismaa väljaanne.

Aastani 1912 ilmus see ainult pealinnas, siis hakati välja andma ka provintside väljaannet. Alates 1929 ilmub Sevilla kohalik väljaanne. Kui kuulutati välja teine Hispaania vabariik, hakkasid kõik nimekad monarhia pooldajad kirjutama selles väljaandes. Kui 18. juulil 1936 algas Hispaania kodusõda, võttis Rahvarinde valitsus Madridis ABC üle. Kodusõja ajal ilmus seetõttu kaks ABC versiooni: Madridis anti välja vabariiklaste väljaannet, Sevillas andsid algsed omanikud välja rahvuslaste lehte.

Kui Francisco Franco väed 28. märtsil 1939 Madridi sisse marssisid, anti ABC Madrid algsetele omanikele tagasi. Juba järgmisel päeval avaldasid nad oma esimese uue väljaande. See ilmus numbriga 10 345, mis järgnes vahetult 18. juulil 1936 ilmunud lehe numbrile. Franco ajal sai ABC jälle Hispaania kõige ostetumaks leheks.

Nüüd on see langenud kvaliteetlehtede seas kolmandale kohale, ja ka spordipäevalehel Marca on suurem tiraaž. Aastal 2006 müüdi päevas keskmiselt 240 225 eksemplari.

ABC on praegu ainuke leht Hispaanias, mis ilmub foolioformaadis klambriga köidetuna. Esiküljel on värviline pilt. Tuntud on kolmanda lehekülje artikkel. Stiil on kõrge, konservatiivne ja monarhistlik. Lehel on palju tuntud kolumniste.

Välislingid[muuda | muuda lähteteksti]