Ķengarags

Allikas: Vikipeedia
Mine navigeerimisribale Mine otsikasti
Ķengaragsi asendikaart

Ķengarags on asum Lätis, Riia linna Latgale eeslinna osa pindalaga 5,190 km². Asub Maskavas forštatest kagus, Šķirotavast edelas ja Rumbulast loodes Daugava paremal kaldal. Asumit ühendab Katlakalnsiga Lõunasild. 53 352 elanikku (2010).

Ķengaragsi asumi kõige kõrgem punkt ulatub 13 meetrit üle merepinna. Kuna veel kõrgemad kohad on Riias Läänemere eri arengustaadiumite rannavallid, siis on Ķengaragsi ala kõige varasem vee alt vabanenud piirkond Riias.[1]

Ķengaragsi alad asusid vanasti Riia linnasarases. Need piirid seadis paika juba Wilhelm Modenast. Asumi territooriumil asus siiski Mõõgavendade ordule kuulunud vend Bertoldi veski, mis ehitati tõenäoliselt aastal 1208. Kivist hoonet kasutati ka kindlusena; on teada, et vesiveskil oli ka kaitsetorn või siis asus selline torn veski juures. Riia linna ja ordu vaheliste konfliktide ajal ründasid Riia väed korduvalt veskit – ja mitte alati edukalt. 14. sajandil kaotas veski oma sõjalise tähtsuse, kuid jäi siiski edasi tegutsema.

Veskit kasutati 16. sajandini. Hilisematel aegadel jahvatati seal lisaks viljale ka pipart. Hiljem kasutati veski seadmeid vase töötlemisel ja kangaste valmistamisel. 1656. aastal ründasid veskit Vene väed, aga edutult.

Nimi Ķengarags (Kengeragge) kujunes 16. sajandi teisel poolel. Toona elas Daugava kaldal Ķengade perekond. Pere elas paigas, kus Daugava kaldal paljandus dolomiit, mida nad Mazā Jumpravmuiža mõisa jaoks murdsid.

18. ja 19. sajandil oli Ķengaragsis sadam ja lootsipunkt. Asumisse ehitati Blieki mõis. Toona hakkas asumisse tekkima ka tööstus. Esimesed ettevõtted olid saekaatrid, mida käitati Hollandi tuulikute abil. 19. sajandi algul lisandusid suhkruvabrik ja telliselööv. 1871. aastal ostis vene ärimees Sidor Kuznetsov vend Bertoldi veski ning rajas selle asemele portselani- ja fajansivabriku. Asumisse tekkis ka teine fajansitootmine. 1860. aastal rajati Daugava kaldale linatööstus.

Suurem osa asumist liideti ametlikult Riiaga 1924. aastal. Ķengarags jäi tööstuspiirkonnaks kuni Nõukogude võimu tulekuni. 1950. aastatel hakati asumisse ehitama paneelelamuid ja Ķengaragsist sai korterelamute piirkond.

Viited[muuda | muuda lähteteksti]

Välislingid[muuda | muuda lähteteksti]