Dārzciems

Allikas: Vikipeedia
Mine navigeerimisribale Mine otsikasti
Disambig gray.svg  See artikkel räägib Riia linnaosast; Koivaliina valla küla kohta vaata artiklit Dārzciems (Koivaliina vald); Virbi valla küla kohta vaata artiklit Dārzciems (Virbi vald)

Dārzciemsi asendikaart

Dārzciems (tõlkes Aiaküla) on asum Lätis, Riia linna Latgale eeslinna osa pindalaga 4,577 km². Asub Maskavas forštatest loodes, Purvciemsist lõunas ja Pļavniekist läänes Daugavpilsi ja Valga suunas minevate raudteede vahel. 20 830 elanikku (2010).

Dārzciemsi asum asub keskmiselt 10–12 meetrit üle merepinna. Asumi kõrgeim koht on Matīsa kalmistul, 18 meetrit üle merepinna ja kuus meetrit üle ümbritseva ala. Kalmistu on ka asumi suurim haljasala pindalaga 13 hektarit.

Dārzciemsi alad kuulusid XVIII sajandist ordule. Piirkonnas asus arvukalt tiike, kus elutses palju parte. XVIII sajandil hakati sinna rajama suvemõisasid, nende juurde tekkisid ka kõrtsid.

Aastal 1923 valminud Riia generaalplaanil kavandati piirkonda aianduskrunte, piirkond oli kavandatud aedlinnana. Sellest sai asum ka oma nime, otsetõlkes tähendab see "aedade küla". Aastal 1924 liideti see ala Riia linnaga ja aedlinna rajamine algas. Linnapoolsemas osas rajati hooned enne Teist maailmasõda, aga asumi tagumises otsas ehitati 1970. ja 1980. aastatel paneelidest korterelamuid.

Asumi servas, Daugavpilsi raudtee ääres asub 1930. aastatel rajatud rongipeatus Vagonu parks, mis on nime saanud seal asuvast reisivagunite depoost. Algul kandis jaam nime Kalpaka parks, seejärel Rīga-Tehniskā.

Välislingid[muuda | muuda lähteteksti]