Århus

Allikas: Vikipeedia
Jump to navigation Jump to search
Århus, Aarhus

[ 'oorhuus ]
taani Århus, Aarhus

Coat of arms of Aarhus.svg
Århusi vapp
Pindala: 91 km²
Elanikke: 264 700 (2016)

Koordinaadid: 56° 9′ N, 10° 13′ E

Koduleht: http://www.aarhus.dk/
Århus

Århus ehk Aarhus (aastail 1948–2010 kandis linn nime Århus, aga alates 1. jaanuarist 2011 on linna ametlikuks nimeks taas Aarhus) on linn Taanis Kesk-Jüütimaa piirkonnas Århusi lahe ääres, Århusi valla keskus.

Varasemas haldusjaotuses oli Århusi maakonna keskus.

Århus on Kopenhaageni järel suuruselt teine linn Taanis. Linnas asub Århusi ülikool.

Århusi vanim tänav

Linna nime õigekirjutus[muuda | muuda lähteteksti]

Linna nimi enne 1948. aasta õigekirjareformi oli Aarhus. Reformiga asendati taani keele õigekirjas täheühend aa tähega å. Linnanimesid lubati selle reformiga kirjutada nii vanas kui ka uues kirjaviisis.

Aastast 1956 hakati kõikides riigiasutustes kasutama linnanimedes å. Aastal 1984 anti hoolimata keelemeeste vastuseisust linnadele õigus valida, kuidas nad oma linna nime kirjutavad. Århusi linnanõukogu otsustas alates 1. jaanuarist 2011 kasutada nimekuju Aarhus. Taani keelekorraldajad peavad õigeks mõlemat nimekuju.

Eestikeelne põhinimekuju on Århus, kuid lubatud on kasutada ka nimekuju Aarhus.

Århusi teater
Århusi teatrimaja

Århusi teater[muuda | muuda lähteteksti]

Teatrimaja kujundas arhitekt Hack Kampmann. Teater avati 1900. aastal. Århusi teatris on viis väiksemat lava, pealava, saalis umbes 700 kohta, suur rõdu, väike lava asub teatri kohvikus Cafe Hack.

Kohvik sai oma nime arhitekt Hack Kampmanni järgi. Cafe Hack on saanud rahvusvaheliselt tuntuks tänu samanimelisele raadiosaatele, mis on eetris pühapäeva hommikuti. Kohvikus pakutakse etenduste teemalist menüüd ja seintel on fotod vanadest etendustest ja näitlejatest. Kohvik on avatud ka linna külalistele.

Vaata ka[muuda | muuda lähteteksti]

Välislingid[muuda | muuda lähteteksti]