Smolenski oblast

Allikas: Vikipeedia
Smolenski oblast

vene Смоленская область
(Smolenskaja oblast)

Smolenski oblasti vapp
Smolenski oblasti vapp
Smolenski oblasti lipp
Smolenski oblasti lipp

Pindala: 49 676 km²
Elanikke: 967 900 (2014)
Keskus: Smolensk
RussiaSmolensk2005.png

Smolenski oblast asub Venemaa Keskföderaalringkonnas. Piirneb läänes Valgevenega.

2009. aasta alguses oli oblasti rahvaarv 974 100.

Suuremad linnad on Smolensk, Vjazma, Roslavl ja Jartsevo.

Ajalugu[muuda | redigeeri lähteteksti]

Smolenski linna ümbritsevaid maaalasid ühendava Smolenskimaa esmaseks riiklikuks moodustiseks oli Smolenski vürstiriik, mis rajati 1054. aastal ja arenes oma keskse asendi tõttu Venemaal kiiresti. 12. sajandi lõpuks oli Smolenskimaast saanud Ida-Euroopa üks tugevaimaid riike ning Smolenski dünastia kontrollis Kiievi-Vene trooni. 1240. aastal, kui mongolid Venemaad rüüstasid, säästsid mongoli väed küll Smolenskit, ent linn pidi hakkama Kuldhordile andamit maksma.

14. sajandil muutus piirkond Leedu, Vene ja Žemaitija suurvürstiriigi ja Moskva suurvürstiriigi vahelise võimuvõitluse objektiks. Viimane iseseisev Smolenski vürst oli Georgi, kelle valitsusajal vallutas Leedu suurvürst Vytautas linna kolm korda: 1395, 1404 ja 1408. Lõpuks läksid linn ja Smolenskimaa Leedu, Vene ja Žemaitija suurvürstiriigi koosseisu.

14041514 oli Smolenskimaa Leedu, Vene ja Žemaitija suurvürstiriigi koosseisus. Pärast linna tagasivallutamist asuti seda kindlustama ja 15971602 ehitati paksude müüridega kivist Smolenski kreml. Sellest hoolimata vallutasid Poola väed Smolenski 1611. aastal pärast 20-kuulist piiramist ning linn ja Smolenski vojevoodkond jäi Rzeczpospolita koosseisu. 1654. aastal aga vallutasid Venemaa tsaaririigi väed tsaar Aleksei Mihhailovitši juhtimisel Smolenskimaa, piirasid pealinna Smolenskit ning see alistus. 1667. aastal sõlmitud Andrussovo vaherahuga jäi Smolensk ja Smolenskimaa Venemaa tsaaririigi valdusesse.

Smolenskimaa kuulumise ajal Rzeczpospolita koosseisu moodustus aadliseisus šlahta (служилое дворянство), mille eriõigused säilisid ka Smolenskimaa taasliitmisel Venemaa tsaaririigiga ja Smolenski šlahtapolgus teenides, kelle seast on pärit Venemaa silmapaistvaid sõjaväelasi, riigi-, kultuuritegelasi ja teadlasi: Potjomkinid, Nahhimovid, Glinkad, Vonljarjarskid, Hrapovitskid, Engelhardtid. Šlahtaadlikele lubatud privileegide eest oli neil keelatud abielluda katolikuusku poolalannadega, anda lapsi õppima väljaspoole Venemaad või võtta välismaalt (katoliku usutunnistusega riikidest) koduõpetajaid.

Haldusjaotus[muuda | redigeeri lähteteksti]

Oblast jaguneb 2 linnaringkonnaks (Smolensk ja Desnogorsk) ja 25 rajooniks:

Vaata ka[muuda | redigeeri lähteteksti]