Oskar Kurvits

Allikas: Vikipeedia
Oskar Kurvits
Nimi Oskar Kurvits
Sündinud 29. september 1888
Koiola vald, Võrumaa
Surnud 20. detsember 1940
Tartu
Teenistused Venemaa keisririigi armee
Eesti Kaitsevägi
Auaste kolonelleitnant
Sõjad/lahingud Esimene maailmasõda
Eesti Vabadussõda
Autasud Vabadusrist I/3

Oskar Kurvits VR I/3 (29. september 1888 Lutsu talu, Koiola vald, Võrumaa20. detsember 1940 Tartu) oli Eesti sõjaväelane (kolonelleitnant).[1]

Elukäik[muuda | redigeeri lähteteksti]

Oskar Kurvitsa lapsepõlveaastad möödusid isatalus. Üldhariduse omandas Mammaste vallakoolis ja Põlva kihelkonnakoolis, hiljem jätkas õpinguid Võru linnakoolis, Hugo Treffneri Gümnaasiumis ning Tallinna ühisgümnaasiumis. Sõjaväelise erihariduse omandas I Maailmasõja ajal Gatšina lipnikekoolis ja hiljem Eesti alalisväe ohvitseride kursustel.

1910-1912 teenis Brest-Litovski kindluses Poolas, seejärel elas kuni I Maailmasõja puhkemiseni isatalus, võttes osa kohalikust seltsielust Põlva Rahvahariduse Seltsi näitejuhi ja kirjatoimetajana.

Esimeses maailmasõjas[muuda | redigeeri lähteteksti]

1917. aasta kevadel siirdus teenistusse esimesse eesti rahvuslikku väeossa - 1. Eesti jalaväepolku, milles teenis kuni 1918. aasta 15. aprillini. Polgukomitee abiesimehena, polgu abikomissarina ja polgu ohvitseridekogu sekretärina töötades oli ta aktiivselt tegev polgu formeerimisel ja enamlusevastases võitluses ning võttis komisjoni liikmena osa eestikeelsete komando- ja sõjaväeliste oskussõnade väljatöötamisest.

Vabadussõjas[muuda | redigeeri lähteteksti]

Saksa okupatsiooni ajal 1918. aasta suvel oli Kurvits kindral Ernst Põdderi korraldusel salajase, põrandaaluse kaitseliidu organiseerijaks Võrumaal.

Vabadussõjas teenis O. Kurvits soomusrongil "Kapten Irv".

Teenistus Eesti Vabariigis[muuda | redigeeri lähteteksti]

1. juunil 1920 määrati O. Kurvits vabariigi piirikontrolli ülema abiks, 1921. aasta 1. juunist kuni 1922. aasta 25. jaanuarini oli Rannavalve Tallinna rajooni ülema abi.

1922. aasta 26. jaanuarist kuni 1926. aasta 9. oktoobrini oli O. Kurvits Sõjaväe Õpetuskomitee sekretär ja Kaitsevägede Staabi käskudetäitja ohvitser.

1926. aasta 10. oktoobrist kuni 1927. aasta 10. juulini ajakirja "Sõdur" tegevtoimetaja, 11.07.1927 määrati ta Kaitsevägede Staabi koosseisus tööle Vabadussõja Ajaloo komiteesse, kus Kurvitsa ülesandeks sai kirjutada Vabadussõja ajaloo esimesest perioodist - rahvusväeosade loomisest ja Kaitseliidu asutamisest ühenduses Vene veebruari- ja oktoobrirevolutsiooni ning Saksa okupatsiooni sündmustega.

24.02.1933 ülendati Oskar Kurvits kolonelleitnandi auastmesse.

Ühiskondlik tegevus[muuda | redigeeri lähteteksti]

Oskar Kurvits tegi kaastööd "Postimehele", "Päevalehele", "Vaba Maale", "Võru Teatajale", "Meie aastasajale", "Sõdurile", "Kaitse Kodule" ning mitmele Soome, Läti ja Poola ajakirjale, kajastades põhiliselt sõjaajaloolisi teemasid.

Kuulus Vabadusristi Vendade Ühendusse, Seltsi "1. Eesti polk", "Kapten Irve" Soomusronglaste Seltsi, Eesti Kirjanduse Seltsi, Tallinna Akadeemilisse Klubisse, Eesti Spordiseltsi "Kalev", Eesti Skaudisõprade Seltsi. 22.03.1932 valiti Vabadussõja Mälestamise Komitee juhatusse ja nimetati komitee sekretäriks. Oli ajalehe "Vabadussõja Tähistel" ja ajakirja "Vabadusmonument" vastutav- ja tegevtoimetaja.[2]

Elu lõpuaastatel ehitas Kurvits Taevaskotta oma talu maadele uue suvekodu, kus ta ise elada ei jõudnudki (küll aga elas seal tema pere kuni evakueerumiseni 1944. aasta sügisel).

Oskar Kurvits suri võrdlemisi noore mehena 1940. aasta 20. detsembril ebaõnnestunud sapipõieoperatsiooni järel tekkinud kõhukelmepõletikku ning maeti auavalduste saatel Põlva kalmistule. 29.05.1975 püstitati tema hauale seal praegugi olev kivist rõngasrist.

Kurvitsa matustest on tütar Aino meenutanud: "Isa pandi kirstu vene polkovniku mundris. Punaväeorkester mängis vene marsse, mis oli masendav. Kirst viidi veoautos Põlvasse, pere sõitis autoga järel. Kui Põlvasse keerasime, muutus pilt. Kuuseoksad olid tee peale pandud ja suur rahvamurd ootamas. Võrumaa võttis oma surnud poja au ja armastusega vastu. Kirik oli rahvast tulvil. Kui jumalateenistus oli alanud, avanes uks ja sisse marssisid pool tosinat Eesti ohvitseri Jaan Kurvitsaga eesotsas. Nemad ei hoolinud poliitikast, tulid kaasvõitlejaga jumalaga jätma. Puhted peeti Lutsu talus."[3]

Tunnustused[muuda | redigeeri lähteteksti]

Isiklikku[muuda | redigeeri lähteteksti]

1925. aastal abiellus Linda Nigolsiga (1906-1992) ja perre sündis kolm last - tütar Aino (1926) ning pojad Ilmar (1930-1994) ja Henn (1937).

Oskar Kurvitsa haud Põlva kalmistul

Viited[muuda | redigeeri lähteteksti]

  1. Kaitseliit
  2. Oskar Kurvitsa enda poolt koostatud elukäigu kirjeldus 24. maist 1934. Avaldatud J. Hurda nim. Põlva Rahvahariduse Seltsi väljaandel 1998.
  3. Avaldatud J. Hurda nim. Põlva Rahvahariduse Seltsi väljaandel 1998.