Kreeka jalgpallikoondis

Allikas: Vikipeedia
Kreeka jalgpallikoondis
Jalgpalliliit Elliniki Podosferiki Omospondia
(asutatud 1926)
Konföderatsioon UEFA
Peatreener Flag of Portugal.svg Fernando Manuel Costa Santos
Abitreener Flag of Greece.svg Ioannis Topalidis
Kapten Giorgos Karagounis
Rekordinternatsionaal Giorgos Karagounis  (122 mängu)
Parim väravakütt Nikos Anastopoulos  (29 väravat)
FIFA edetabeli koht 13.  (aprill 2013)
Kõrgeim 8.  (aprill 2008)
Madalaim 66.  (september 1998)
Esimene kohtumine KreekaItaalia 1:4
(Ateena, 7. aprill 1929)
Kreeka jalgpallikoondis 17. novembril 2010

Kreeka jalgpallikoondis on Kreeka jalgpalliliidu esindusmeeskond, mis esindab Kreekat rahvusvahelistel jalgpallivõistlustel.

Ajalugu[muuda | redigeeri lähteteksti]

MM-võistluste finaalturniirile on jõutud vaid korra (1994), kuigi osaletud on kõigil turniiridel, välja arvatud aastatel 1930 ja 1950. EM-võistluste finaalturniirile 2004. aastal jõudsid kreeklased pärast 24-aastast vaheaega teist korda.

Koondise ajaloo suurima kaotuse 1:11 said kreeklased 1938. aasta MM-i valikmängus Budapestis Ungarilt. 1970. aastatel oldi MM finaalturniiridele jõudmisele kaks korda väga lähedal. 1970. aasta MM-i valikturniiril jäädi grupi võitjast Rumeeniast maha vaid ühe punktiga, 1976. aasta EM-i valikturniiril saadi Saksamaa LV järel grupis teine koht.

1980. aasta EM-i valikturniiril edestati nii Ungarit, Soomet kui ka NSV Liitu ning Itaalias mängiti kaheksa finalisti seas. Tulemuseks jäi kaks kaotust ja väravateta viik hilisema meistri Saksamaa LV-ga.

1994. aastal jõuti MM-i finaalturniirile. USA-s kreeklased edu ei saavutanud, kaotati Bulgaariale, Argentinale kui ka Nigeeriale ning väravad jäid löömata.

2004. aasta EM-i valiktsüklit alustas Kreeka kahe kaotusega, kuid seejärel tunnistasid sakslase Otto Rehhageli hoolealused ainult võite ning edestasid valikgrupi favoriiti Hispaaniat. "Me ei taha Portugali minna ainult Kreekat esindama, tahame seal ka midagi saavutada," oli Rehhagel öelnud.

Ja Rehhagel pidas sõna, sest üheksanda riigina krooniti Euroopa meistriks Kreeka meeskond. 12. EM-i finaalis võitsid kreeklased turniiril juba teist korda Portugali. Kui turniiri avakohtumises 12. juunil saadi vastasest jagu 2:1, siis finaalis oldi kodumeeskonnast üle 1:0.

Kreeklastel oli kogu mängu jooksul kasutada ainult üks nurgalöök portugallaste kümne vastu ja selle teenis teise poolaja 12. minutil kaitsja Gioúrkas Seitarídis. Angelos Basinas saatis palli paremast nurgast värava ette, Angelos Charisteas sai sellele viie meetri kaugusel väravajoonest peaga pihta ja oligi meister selgunud. Portugali meeleheitlikud üritused viik jalule seada jooksid kõik liiva. Kreeka võitis pärast õnnega pooleks alagrupist edasi pääsemist kõik kolm mängu järjest tulemusega 1:0 - esmalt valitseva meistri Prantsusmaa, siis poolfinaalis enne seda kõik neli vastast võitnud Tšehhi ja finaalis ka korraldava maa meeskonna. Vaid Venemaal õnnestus alagrupis Kreeka üle mängida.

"Kreeklased kirjutasid jalgpalliajalugu. See on sensatsioon ning harjumatu tulemus mitte ainult Kreeka vaid kogu Euroopa jalgpalli jaoks," sõnas Rehhagel. "Meeskond mängis suurepäraselt ja kasutas ära oma võimalused. Tunnistan, et tehniliselt olid vastased meist ju paremad."

Sakslasest Otto Rehhagelist sai esimene võõramaalasest treener, kes koondise Euroopa meistriks viinud.

Vaata ka[muuda | redigeeri lähteteksti]

Välislingid[muuda | redigeeri lähteteksti]