Andreas Vesalius

Allikas: Vikipeedia
Andreas Vesalius

Andreas Vesalius (sünnilt Andreas van Wesel, nimi Vesalius on selle latiniseeritud vorm; 31. detsember 1514 Brüssel15. oktoober 1564 Zákynthose saar) oli flaami anatoom ja arst. Tema peateost "De humani corporis fabrica" ("Inimkeha ehitusest") peetakse selle mõju tõttu sageli võrdseks Koperniku revolutsioonilise raamatuga "Taevasfääride pöörlemisest".

Sünd ja perekond[muuda | redigeeri lähteteksti]

Andreas Vesalius sündis 1514 Brüsseli meedikute perekonda, tema isa oli Püha Rooma Keisri õukonnaapteeker. Tema vanaisa oli õukonnaarst ning vanavanaisa meditsiini õppejõud Leuveni Ülikoolis.

Haridustee[muuda | redigeeri lähteteksti]

1528 läks Vesalius perekonna traditsioone järgides õppima Leuveni Ülikooli, 1533 jätkas ta oma õpinguid Pariisi Ülikoolis.

Pariisi Ülikool oli sel ajal Galenose õpetuse taasavastamise keskus, suure antiikarsti eeskujul hakkas Vesaliust huvitama anatoomia ning temast sai peagi osav lahkaja.

Prantsusmaa ja Püha Rooma riigi vahel puhkenud sõja tõttu pidi ta 1536 Leuvenisse tagasi pöörduma, kus ta järgmisel aastal ülikooli lõpetas. Leuvenis jätkus tema suur anatoomiahuvi. On teada, et 1536 varastas ta võllapuult laiba ning viis koju uurimiseks.

Teaduslik tegevus[muuda | redigeeri lähteteksti]

Jätkuva sõjategevuse tõttu ei saanud Vesalius Pariisi tagasi minna. Selle asemel suundus ta 1537. aastal Itaaliasse Padova Ülikooli. Kohe, kui ilmnesid tema osavus lahkajana ja suured anatoomiateadmised, anti talle seal doktorikraad ja töökoht meditsiiniteaduskonnas.

Padova võimud suhtusid tema töösse ja lahkamistesse positiivselt. On teada, et kohtunik Marcantonio Contarini mitte lihtsalt ei varustanud Vesaliust laipadega, vaid sättis ka hukkamiste ajakavu vastavalt Vesaliuse värskete laipade vajadusele.

Uuendused õpetamisel[muuda | redigeeri lähteteksti]

Vesalius õpetas algselt Galenose traditsioonis ja oli väga populaarne õppejõud. Tolle ajani oli kirurgi ametit ja lahkamist peetud alaväärtuslikuks, millega meedikud ise ei tegelenud. Kui lahkamisi üldse tehti, nägid need välja nii, et professor luges raamatust ning kirurg lõikas ja näitas organeid. Kirurg oli rohkem habemeajaja kui arst.

Vesalius aga hakkas oma loengutel ise lahkama ning tudengitele organeid demonstreerima, seletades, miks need vajalikud on. Vesaliuse lähenemine muutus populaarseks ja kirurgiameti prestiiž hakkas tasapisi tõusma vastavalt sellele, kuidas Vesaliuse õpilased tema õpetust levitasid.

Teaduslik töö[muuda | redigeeri lähteteksti]

Lehekülg raamatust "Inimkeha ehitusest"

Vesalius pööras suurt tähelepanu anatoomilistele joonistustele. Ta tegi ise täpseid joonised oma lahkamistest ning palkas selleks ka väga häid kunstnikke. 1538 avaldas Vesalisus "Tabulae anatomica sex" ("Kuus anatoomilist pilti"), mille kolm pilti joonistas ta ise ja ülejäänud tellis Tiziani õpilaselt Jan Van Calcarilt.

Inimkeha uurimine lahkamistel näitas Vesaliusele, et paljud tolleaegse meditsiini ebajumala Galenose väited ei pea paika - vähemalt mitte inimkeha kohta. Vesalius võttis oma seisukohad kokku raamatus "Inimkeha ehitusest" ("De humani corporis fabrica").

"Inimkeha ehitusest" ilmus 1543. aastal Baselis ning seda peetakse tänapäevase anatoomia alguseks. Raamat oli põhjalik ja rohkelt illustreeritud, Vesalius rõhutas, et on tarvilik ise järgi uurida, kuidas inimkeha funktsioneerib, aga mitte usaldada pimesi varasemaid põlvkondi. Selles teoses lükkas ta ümber mitmeid Galenose seisukohti, aga see tekitas talle palju vaenlasi, sest tolleaegsed meedikud olid veendunud suure kreeklase pooldajad. Ilmus palju Vesaliust kritiseerivaid teoseid, kus väideti, et ta eksib või koguni et inimkeha on Galenose ajast alates muutunud.

Õukonnaarst[muuda | redigeeri lähteteksti]

Aastatel 1542 ja 1543 oli Vesalius pikalt Padovast ära ning pärast oma peateose ilmumist otsustas Padovasse mitte naasta. Selle asemel läks ta Püha Rooma keisri juurde ja Karl V määraski Vesaliuse õukonnaarstiks. Järgmised kaksteist aastat, kuni Karl V troonist loobumiseni 1556 teenis ta keisrit. Vesaliusele määrati imperaatorlik pension, kuid ta otsustas siiski jääda Karl V poja Felipe II teenistusse.

Uue kuninga juures oli teenistus raskem. "Tõsised arstid", kes polnud "habemeajajast" kunagi lugupidanud, jätkasid tema ründamist ja mahategemist ning kui Vesaliusel õnnestuski teha mõni väga edukas operatsioon (nagu näiteks Felipe II poja Don Carlose elu päästmine), pidas kuningas seda rohkem jumalikuks vahelesegamiseks kui meditsiini võiduks.

Lahkumine õukonnast ja surm[muuda | redigeeri lähteteksti]

Aastast 1562 ei veedelnud Vesaliust enam õukonnaarsti amet. Tema perekond (naine ja tütar) sõitis Hispaaniast tagasi Brüsselisse ning Vesalisus ise hakkas ette valmistama palverännakut Jeruusalemma.

1564. asus ta lõpuks reisile. Teel sai ta Venezia võimudelt pakkumise minna tööle Padova Ülikooli. Aga tagasiteel sattus laev tugevatesse tormidesse, oli merel kauem kui plaanitud, toiduained lõppesid ning Vesaliuse tervis halvenes. Kui jõuti Zákynthose saarele, oli ta nii nõrk, et suri.

Välislingid[muuda | redigeeri lähteteksti]