Wartislaw IX

Allikas: Vikipeedia

Wartislaw IX (u. 1400 - 17. aprill 1457) oli Pommeri hertsogi Barnim VI (Pommeri dünastia) ja Nürnbergi linnakrahvi Friedrich V tütre Veronika vanim poeg. Ta valitses 1417. aastast kuni oma surmani ja oli 1420. aastast abielus Saksi-Lauenburgi hertsogi Erich IV tütre Sophiega. Nad said neli last: Erich II, Wartislaw X, Elisabeth ja Christoph (suri noorelt).

Nooruses oli Wartislaw IX saanud halbu kogemusi. Pommeri-Wolgasti kõrgmarssal Degener Buggenhagen tapeti tema silme ees 1417. või 1419. aastal tema onu Wartislaw VIII lese, hertsoginna Agnese soosiku Henneke von Behri poolt. Ta tegi seda seetõttu, kuna Buggenhagen oli eelnevalt tapnud Curdt Bonowi, teise hertsoginna soosiku. Henneke von Behr anti kohtu alla. Mõne allika sõnul uppus ta Usedomi lossist põgeneda üritades; teiste allikate sõnul võeti ta Nustrowi lossis vangi ja hukati Stralsundis. Tõenäoliselt mõjutatuna nendest sündmustest leppis Wartislaw IX oma riigi linnade ja aadliga kokku Quatemberi kohtu loomises, et tagada õigusriik.

1425. aastast pidi Wartislaw jagama võimu Ees-Pommeris Peene jõest põhja pool oma venna Barnim VII ning oma nõbude Barnim VIII ja Swantibor IV-ga. Siiski elas ta neist kõigist kauem ja oma elu lõpul valitses ta Pommeri-Wolgastit Świna jõest läänes üksi. Sarnaselt oma nõbudega Stettinis pidi ta tegelema Hohenzollernite ambitsioonidega, kes 1411. aastast alates naabrit Brandenburgi valitsesid. Tema mure keskendus Brandenburgi valdustele Torgelowile ja Pasewalkile, mida Wolgasti hertsogid 1369. aastast laenu tagatisena valdasid. 1448. aasta rahuleping andis nende valduste omandiõiguse Pommerile.

1452. aasta niinimetatud Goldenes Privilegiga andis Wartislaw ulatuslikke soodustusi linnadele, eriti võimsale Stralsundi linnale (linnapea Otto Voge). Kestvaks pärandiks oli Greifswaldi ülikooli asutamine 1456. aastal. Ta suri vaid kuus kuud pärast alma mater gryphiswaldensis ametlikku avamist, kuid ta oli korraldanud arvukalt toetusi ja uus ülikool oli rahaliselt kindlustatud.

Eelnev
Barnim VI
Pommeri-Wolgasti hertsog
1405-1457
koos Barnim VII
Järgnev
Erich II