Viru hotell

Allikas: Vikipeedia
Jump to navigation Jump to search
Viru
Viru Hotel from Tammsaare park.jpg Viru hotell Tammsaare pargist nähtuna
Üldinfo
Asukoht Tallinn, Eesti
Ehituse algus 1969 (1966)[1]
Ehituse lõpp 1972
Avamine 5. mai 1972
Aadress Viru väljak 4
Koordinaadid 59° 26′ 12″ N, 24° 45′ 18″ E
Tehniline ülevaade
Kõrgus 74 m
Projekt ja ehitus
Arhitekt Henno Sepmann, Mart Port

Sokos Hotell Viru on hotell Tallinnas.

Hoone arhitektid olid Henno Sepmann ja Mart Port (RPI Eesti Projekt), sisearhitektid Väino Tamm, Vello Asi, Loomet Raudsepp, Taevo Gans ja Kirsti Laanemaa ning konstruktorid Uno Pall ja K. Soonike.

22-korruseline Inturisti hotell kavandati Eesti Energia administratiivhoone ning platsil asunud autobussipeatuste ja dispetšeripunkti vahelisele alale. Hoone oli projekteeritud kahe korpusega, kumbki erisuguse karakteri ja suurusega. Madalam korpus kahekorruseline, mis moodustas aluse hoone 22-korruselisele vertikaalsele osale. Vertikaalsesse ossa olid projekteeritud hotellitoad 700 inimesele, üldvestibüülid hoone esimesel korrusel ning saun koos väikese ujumisbasseini ja katuseterassiga, mis paiknes hoone kõrgeimal korrusel. Hoona madalamasse ossa planeeriti restoran, kohvik ja öölokaal, kokku 700 istekohaga, ning majandusruumid. Majandusruumid olid projekteeritud nii, et veoautod sõitsid hoone keskel asuvale majandusõuele, kus toimus kõikide veoste peale- ja mahalaadimine, et need tööd jääksid märkamatuks nii keskuses jalutajatele kui ka hotellikülastajatele.

Inturisti hotelli välisviimistluses kasutati kõiki toonaseid uuenduslikke ehitusmaterjale – alumiiniumi, mitmesuguseid plaste koos kohalike ehitusmaterjalidega nagu dolomiit jm. Ehitus valmis 36 kuuga.

Avamine ja tegevus[muuda | muuda lähteteksti]

Esimene hotellikülastaja registreeriti 24. aprillil 1972.

Ametlikult avati Viru hotell 5. mail 1972, kui esimene direktor Albert Šokman pidulikult lindi läbi lõikas. Külastajate käsutuses on 516 tuba[2].

Viru hotelli kuulsamad külastajaid: Iraani šahh Moḩammad Reẕā Pahlavī abikaasaga[3][4], Venemaa kultusrežissöör Nikita Mihhalkov, esimene Kuul käinud inimene Neil Armstrong, maailma esimene naiskosmonaut Valentina Tereškova, USA filmitäht Elizabeth Taylor, NSV Liidu tollane peaminister Aleksei Kossõgin ja laulja Alla Pugatšova.

Hotelli direktorid[muuda | muuda lähteteksti]

Vaata ka[muuda | muuda lähteteksti]

Viited[muuda | muuda lähteteksti]

Kirjandus[muuda | muuda lähteteksti]

  • Hotell Viru: 25 aastat = 25 vuotta = 25 years. Tallinn, 1997
  • Sakari Nupponen, "Aikamatka hotelli Viruun", 2007 ISBN 978-951-20-7472-3

Välislingid[muuda | muuda lähteteksti]